Свържи се с нас

Култура

ЕМО „Етър” участва на престижен Международен форум за туризъм

ЕМО „Етър” популяризира дейността си за 2017 г. пред нетрадиционни за музея потребители на туристически услуги

Published

on

снимка: ЕМО "Етър", Архив

снимка: ЕМО „Етър“, Архив

Директорът на ЕМО „Етър” доц. д-р Светла Димитрова и координаторът на отдел „Работа с публики” Виолета Янева се включиха в Международния конгрес на световните цивилизации и модерния туризъм. Събитието се проведе в София и бе организирано от българското Министерство на туризма и Световната организация по туризъм към ООН.

Обсъдено бе разработването на модели за ефективно партньорство, които да допринесат за насърчаване на световните цивилизации и постигане на социално-икономически ползи за местните общности.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Културният календар на ЕМО „Етър” за 2017 година бе предоставен на участниците във форума.

„Макар на този конгрес акцентът от българска страна да бе поставен върху цивилизацията на траките, ние презентирахме и ЕМО „Етър”, за да покажем, че в страната ни има интересни за туристите места, чието минало е различно от историята на траките.

Участниците са личности с тежест в своите общности, те получиха нашия Културен календар и съм сигурна, че ще използват региона ни като добър пример в своите бъдещи презентации на различни форуми”, коментира доц. д-р Светла Димитрова.

Културен календар и рекламни материали на ЕМО „Етър“ за 2017 година получиха:

– Нейно Кралско Височество Принцеса Дана Фирас, президент на „Петра Нешънъл Тръст”, Йордания;

– Негово превъзходителство д-р Талеб Рифай, генерален секретар на Световната организация по туризъм;

– Египтологът д-р Захи Хауас, бивш министър на антиките, познат от филмите по Нешънъл Джиографик, който смята, че достъпът на туристите до паметници от времето преди Античността трябва да бъде ограничен, тъй като много от тях ги рушат;

– Д-р Сок Сангвар, който разказа за опита на Камбоджа за прилагане на Кодекс на посетителите в музеите на открито;
– Д-р Зерай Алемсегет от Етиопия, където е брандирано откритието за началото на човешката цивилизация;

– Каролин Хурет, която смята, че хората трябва да съпреживяват музейните събития;

– Министрите на туризма на България, Ирак, Черна гора, Македония, Малта, Египет, Зимбабве, Гърция, Азербайджан и специалисти от различни страни.

„Изводът е, че на такива форуми има какво да се научи. Сигурна съм, че много от презентаторите в бъдеще ще разказват за ЕМО „Етър“. Те представят и добри, и лоши примери и аз вярвам, че сме успели да ги заинтригуваме положително. Това е стъпка към популяризиране на дейността ни сред нетрадиционни за ЕМО „Етър“ потребители на туристически услуги. Този контакт може да ни помогне да осигурим майстори, които да бъдат включени в Международния панаир на традиционните занаяти“, коментира Светла Димитрова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица