

Култура
„Морето ни / не е до колене“ в Дома на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата
Дойде ли декември, настроението навсякъде е празнично. В Дома на хумора и сатирата за шести път ще бъде почетен студентският празник на българските младежи по хубав и любопитен начин. Публиката свикна да очаква изявата на студенти и техните преподаватели едновременно и сега ще има възможност да види заедно творбите на 15 студенти и 11 преподаватели от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
Истинско предизвикателство и за младите, и за утвърдените артисти е названието на изложбата – „Морето ни/не е до колене”, прието с готовност от гостуващата група. Какво стои зад каламбура, ще видим днес, 8 декември, от 18 часа в зала 3.
В изложбата участват студенти от бакалавърска и магистърска степен на обучение в специалност Педагогика на обучението по изобразително изкуство и преподавателите от катедра Визуални изкуства, които предават своя опит в обучението чрез съвременни образователни програми и практики, свързани както с класическите пластични изкуства, така и с новите дигитални медии. Истински комплимент за публиката е, че голяма част от произведенията са създадени за конкретната изложба, като метафорично навлизат в темата и образността на слогана й „Морето ни/не е до колене“.
В експозиционното пространство ще видим 50 студентски творби на Анелия Иванова, Деляна Тенева, Свилен Земеделски, Елисавета Ангелова, Христо Христов, Роман Попов, Лъчезар Иванов, Христо Кузманов, Надя Пеовска, Иван Петков, Борис Иванов, Мая Николова, Йоана Стоянова, Тодор Захариев, Мехмед Ахмед Реджеп, Валя Андонова, Ива Георгиева, Георги Георгиев, Ивелина Иванова, Добри Добрев, Група „СХМЕЯ“ (Мая Николова, Йоана Стоянова, Иван Петков, Борис Иванов). Младите творци избират да работят в областта на визуалните изкуства, защото това е универсален начин за себепознание, изразяване и комуникация със света. Интересно е да научим, че Мая Николова, Йоана Стоянова, Иван Петков са инициатори и на първия международен пленер „Градът на светлината Карлово”, Ив.Петков е носител на награди за графика в националната изложба „Лудогорие” (2015) и за анимационен филм „Кино в длан” (2016), а Борис Иванов печели награда на СБХ за млад художник в Националната изложба „Приятели на морето” (2016). Те са и участници в арт проекти в Белград, Букурещ, Констанца, Санкт Петербург и други градове.
Преподавателите проф. Димитър Чолаков, проф.Валери Чакалов, проф.д-р Благомир Папазов, доц.д-р Димитър Балкански, доц. д-р Ростислава Тодорова, гл.ас.д-р Светлозар Чилингиров, ст.преп.Таня Йорданова, Румен Богданов, ст.преп.Мария Здравкова, Камен Мариус и Виктор Петков (докторанти) се представят с 20 свои творби. За експозицията са подбрани произведения от различни художествени стилове, направления и жанрове: живописни платна, графика, фотография, обекти и нови медии.
Подобни изложби имат и друга мисия: да дадат възможност на гостите на вернисажа да научат повече за университета и перспективите на обучението в областта на изобразителните изкуства там, както и да станат място за общуване с изявени имена, за да направят бъдещите студенти по-лесно своя професионален избор. Така празникът 8 декември ще стане не само повод за веселие, както се пее в онзи чудесен химн, но ще има и прагматично значение за част от публиката.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати