Свържи се с нас

Култура

„Музеите са отворени за сътрудничество с другите професионални общности“

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Музеите в България са отворени за сътрудничество с представители на други професионални общности – архитекти, художници, фотографи и др. Това заяви пред участниците в конференцията „Музейни експозиции и стандарти: поглед напред” доц. д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър”. Тя призова тези гилдии към по-голяма активност и обмен на идеи с екипите на отделните музеи.

Доц. Димитрова даде като добър пример проекта „В света на старопланинската архитектура”, реализиран през лятото на 2016 година от Сдружение “Мещра – традиционни знания и занаяти“ и ЕМО „Етър”.

Доц. д-р Светла Димитрова бе модератор на панела „Добри практики при провеждане на събития и образователни програми, посветени на културното наследство”, който се проведе в първия ден от форума.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Конференцията „Музейни експозиции и стандарти: поглед напред” се състоя на 28 и 29 ноември в Българска академия на науките в София. Организатор и спонсор на събитието е Двустранната комисия за опазване на културното наследство на България, чиито член е доц. д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър”.

На конференцията бяха показани нови мобилни и преносими устройства за музеи и галерии. Кристин Джоунс, и Джордж Бивън, преподаватели в университет Куинс и представители на фондация „Балканско наследство”, дадоха примери за взаимодействието между реалния и виртуалния музей.

Главен асистент д-р арх. Доника Георгиева, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия представи виждането си за един град, като музей без работно време. Главният уредник в РИМ-Варна, Лиляна Липчева, сподели опита си от използването на т. нар. „масов археологически материал” в образователните програми за деца.

Д-р Джорджия Джийн Берихил, преподавател в Университета в Мериленд, разви тезата си за опазване и излагане на културното наследство чрез дигитални образи и кибер-технологии, предназначени за музейни и образователни колекции и за мобилни приложения за широката публика.

Антропологическият музей „Фиби Хърст” към университет Калифорния-Бъркли, бе представен от д-р Адам Нилсен, завеждащ дирекция „Образование и превод”.

С неговата презентация „Хуманни експозиции за хуманни посетители” приключи лекторската част от конференцията.

Гостуващи лектори от САЩ бяха още: Кара Бонд, помощник-директор, дирекция „Изложби“ в Природонаучен музей „Смитсониън” и Натали Райън, старши преподавател и управител на дирекция „Образование” на Националната художествена галерия в гр. Вашингтон.

Форумът бе закрит от Тами Палчиков, съветник по въпросите на културата и образованието в Посолството на САЩ в България. Г-жа Палчиков е съпредседател на Двустранната комисия за опазване на културното наследство на България.

С реализацията на конференцията „Музейни експозиции и стандарти: поглед напред” са ангажирани пет организации – ICOMOS, Balcan heritageq Посолството на САЩ у нас, ЕМО „Етър” и FULBRIGHT Bulgaria.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица