

Култура
Читалищата търсят новата си роля в следващите 160 години

Автор: Тодор Тодоров, фотограф. Фото: Спринт
Под мотото „Следващите 160“, читалищата от Габровска област ще се срещнат в петък, на 18 ноември, в Габрово, за да споделят опит и проблеми относно новата роля на българските читалища за устойчивото развитие на местните общности.
Срещата ще се проведе под патронажа на Областния управител – Габрово Николай Сираков и по инициатива на три читалища от Община Габрово, които са организатори на базара „Забравени традиции, живи вкусове“ – Селски мол.
Тя е посветена на 160-тата годишнина на организираното читалищно дело в България, която се отбелязва тази година. Началото й е от 13.30 часа в Ритуалната зала на Община Габрово.
Предварително са потвърдили участието си повече от 40 читалища в областта. Те ще споделят примери за дейности и форми, които разнообразяват работата им в посока развиване на нови културни и образователни форми и услуги в полза на местната общност, създаване на подкрепяща среда за увеличаване на местните инвестиции на базата на местните традиции с цел устойчиво развитие и формиране на културна среда в тях.
Областният управител Сираков е поканил представител на Министерството на културата. От него читалищните активисти очакват и информация за актуалната политика на МК относно новите задачи, които стоят пред тях.
Съгласно Закона за народните читалища, тези уникални български духовни средища изпълняват и държавни културно-просветни задачи. Очакват се и коментари по десетина основни въпроса, изпратени предварително до Министерството на културата.
Темите и презентациите по време на дискусиите са предложени от самите читалища. Те ще бъдат в няколко направления: съхраняване на културното наследство и осмислянето му в условията на нова технологична среда, развитие на творческия потенциал на общността на базата на подкрепа на всички жанрове на любителското изкуство и развитието на нови образователни и културни дейности за всички възрасти и прилагането на алтернативни форми на читалищна дейност за активен живот на възрастните и хората с увреждания и пренасяне на опит между поколенията. Ще се разисква също и подобряването на екологичната култура, активната социална среда и гражданското общество в населените места.
Целта на срещата е не да бъдат давани оценки, да бъдат хвалени едни, или пренебрегвани други, а да бъдат провокирани идеи за нови форми в отговор на новите потребности на хората. И най-вече да бъде създадена активна творческа връзка между тях, която предполага работа в мрежа, споделяне, интегриране, обединяване на ресурси.
Не на последно място срещата е повод тези, които дават най-много от себе си като доброволци и активисти, да се почувстват като на празник заедно, в годината на 160-годишнината от организираното читалищно дело.
След деловата среща ще бъде предвидено време за неформални разговори и обмяна на мнения. Поканени са представители на общините и културните институции в областта.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката