Свържи се с нас

Култура

Какво е да си доброволец? Да помагаш, но да не чакаш отплата!

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

снимка: ЕМО „Етър“

Доброволците на ЕМО „Етър” получиха сертификати за участието си в различни дейности през 2016 г. Осем от тях – Виктория Колева, Донка Христова, Иван Цвятков, Йоана Нанкова, Никол Иванова, Станимира Алексиева, Тодор Борисов и Христина Христова, са ученици от габровски училища. Доброволецът Тихомир Иванов е студент по музикална педагогика във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”.

Тихомир попада като доброволец в Етнографския музей на открито „Етър” от активната си работа в читалището на кв. Етъра. Студентът иска да се възстановят традициите от миналото, когато читалищната дейност е била важна част от социалния живот у нас. И смята, че до голяма степен успява да реализира желанието си. Като доброволец в музея на открито, той се научил да бели кората на дърво с рукан и да плете плет. През лятото при една от демонстрациите групата, в която Тихомир участва, така се увлече, че имаше опасност да свърши доставения материал и да няма с какво да се показва на посетителите как се плете плет.

Донка е познато лице за местната общественост. Възпитаник на Национална Априловска гимназия, тя се включи в конкурса за написване на есе по темата за спасяването на българските евреи. Донка акцентира върху ролята на Цар Борис Трети в този процес и печели пътуване до Израел. Времето си, извън училището и писането на исторически есета, момичето запълва с доброволческа дейност в ЕМО „Етър”. „Записах се в училище. Миналата година бях доброволка в музея и реших отново да се включа”.

Донка предпочита да чете книги, а не да сърфира в интернет – една територия, в която много сериозно се изявява Тодор Борисов. Тодор и Донка са в един клас и споделят, че „вървят в комплект” още от началната степен на образование.

Тодор Борисов взема решението си да бъде доброволец в ЕМО „Етър”, тъй като получава отлични отзиви от Донка. „Бях в Детския кът и трябваше да помагам на децата да играят на игрите, с които са се забавлявали техните баби и дядовци”, споделя Тодор, който признава, че все още не се е научи да играе на Челик.

Виктория определя доброволчеството така: „Да правиш добро, но да не очакваш някой да ти върне нещо”. Две години тя е полезна на посетителите в различни обекти на музея, в това число в църквата и школото. Харесва й да е доброволец. Една част от семейството й произхожда от място, за което е характерен бита, представен в ЕМО „Етър” и това я привлича”.

Иван има малко крайно отношение към сегашното състояние на българския народ. Критикува младежите, които предпочитат да прекарват времето си на компютъра и да си правят селфи. Обича книгите, особено мрачните романи на Стивън Кинг, което не му пречи да е приветлив, усмихнат и любезен. Като доброволец в ЕМО „Етър” той е взел участие в много отговорна дейност, свързана с инвентара, съхраняван във фондохранилището на музея.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица