Свържи се с нас

Култура

Доброволците на ЕМО „Етър” получиха сертификати

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Доброволците на ЕМО „Етър” получиха сертификати за участието си в различни дейности през 2016 г. Осем от тях – Виктория Колева, Донка Христова, Иван Цвятков, Йоана Нанкова, Никол Иванова, Станимира Алексиева, Тодор Борисов и Христина Христова, са ученици от габровски училища. Доброволецът Тихомир Иванов е студент по музикална педагогика във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”.

Тихомир попада като доброволец в Етнографския музей на открито „Етър” от активната си работа в читалището на кв. Етъра. Студентът иска да се възстановят традициите от миналото, когато читалищната дейност е била важна част от социалния живот у нас. И смята, че до голяма степен успява да реализира желанието си.
Като доброволец в музея на открито, той се научил да бели кората на дърво с рукан и да плете плет. През лятото при една от демонстрациите групата, в която Тихомир участва, така се увлече, че имаше опасност да свърши доставения материал и да няма с какво да се показва на посетителите как се плете плет.

Донка е познато лице за местната общественост. Възпитаник на Национална Априловска гимназия, тя се включи в конкурса за написване на есе по темата за спасяването на българските евреи. Донка акцентира върху ролята на Цар Борис Трети в този процес и печели пътуване до Израел. Времето си, извън училището и писането на исторически есета, момичето запълва с доброволческа дейност в ЕМО „Етър”.
„Записах се в училище. Миналата година бях доброволка в музея и реших отново да се включа”.

Донка предпочита да чете книги, а не да сърфира в интернет – една територия, в която много сериозно се изявява Тодор Борисов. Тодор и Донка са в един клас и споделят, че „вървят в комплект” още от началната степен на образование. Тодор Борисов взема решението си да бъде доброволец в ЕМО „Етър”, тъй като получава отлични отзиви от Донка.

„Бях в Детския кът и трябваше да помагам на децата да играят на игрите, с които са се забавлявали техните баби и дядовци”, споделя Тодор, който признава, че все още не се е научи да играе на Челик.

Виктория определя доброволчеството така: „Да правиш добро, но да не очакваш някой да ти върне нещо”. Две години тя е полезна на посетителите в различни обекти на музея, в това число в църквата и школото. Харесва й да е доброволец. Една част от семейството й произхожда от място, за което е характерен бита, представен в ЕМО „Етър” и това я привлича”.

Иван има малко крайно отношение към сегашното състояние на българския народ. Критикува младежите, които предпочитат да прекарват времето си на компютъра и да си правят селфи. Обича книгите, особено мрачните романи на Стивън Кинг, което не му пречи да е приветлив, усмихнат и любезен. Като доброволец в ЕМО „Етър” той е взел участие в много отговорна дейност, свързана с инвентара, съхраняван във фондохранилището на музея.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица