Новини
2 ноември – ден без велосипедисти-жертви на пътя
Тази година традиционната акция на пътна полиция „Зима“, която започна на 1 ноември, предвижда организирането на тематични кампании, свързани с превенция на тежките пътнотранспортни произшествия.
До 10 ноември вниманието на пътните полицаи ще бъде фокусирано към водачите на велосипеди и превозни средства с животинска тяга, които независимо от студеното, мокро и хлъзгаво време, активно участват в движението по пътищата на страната.
Днес от полицията очертават основните причини за настъпването на ПТП с велосипедисти и припомнят основните изисквания към тази категория участници в движението по пътищата:
Водещи фактори за тези произшествия са несъобразената скорост и отнемане предимството им от водачите на МПС в зоните на кръстовищата. Много често и самите велосипедисти, с поведението си като участници в движението, се движат неправилно по платното за движение и предприемат внезапни маневри без да подадат ясен и разбираем сигнал за останалите участници в движението, с което се излагат на неразумен риск и опасност да бъдат блъснати от МПС.
Статистиката показва, че най-много инциденти с велосипедисти обичайно настъпват между 17 и 21.00 часа. В този часови интервал на денонощието, особено през есенно-зимния сезон, когато времето е меко и благоприятно за управление на велосипед, опасността от ПТП с участие на велосипедисти е много висока, поради ранното смрачаване, влошените пътни условия и интензивния трафик на МПС, при които велосипедистите са по-трудно забележими по уличната мрежа в населените места и по пътищата извън тях.
От полицията припомнят, че Законът за движение по пътищата задължава велосипедистите да ползват светлоотразителна жилетка извън населените места, през тъмната част на денонощието и при намалена видимост, като се движат възможно най-близо до дясната граница на платното за движение. Съгласно ЗДвП, колоездачите са длъжни да ползват велосипеди, които имат изправни: спирачки, звънец, устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и червен светлоотразител отзад, както и бели или жълти светлоотразители или светлоотразяващи елементи отстрани на колелата. Законът допуска поставянето на устройство за излъчване на червена светлина отзад. Колоездачът няма право да се движи успоредно до друго двуколесно пътно превозно средство; да управлява велосипеда, без да държи кормилото с ръка, както и да освобождава педалите, с които го контролира; да управлява велосипеда по площите, предназначени само за пешеходци /напр. на пешеходна пътека колоездачът е длъжен да слезе от велосипеда и тогава да премине на отсрещната страна/, тази забрана не се отнася за велосипедисти на възраст до 12 години; да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него и др.
През десетте месеца на 2016 г. на територията на Габровска област са възникнали 10 пътнотранспортни произшествия с участие на велосипедисти, при които е загинал един колоездач, а други 9 са ранени.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Музеят на хумора и сатирата гостува в Претория
На 4 октомври бе открита представителната изложба „Нашият общ свят – усмихнати послания от България“ в гр. Претория, Южна Африка. Изложбата се организира от Посолството на Р България в Южна Африка в партньорство с Музея на хумора и сатирата в Габрово и Националната библиотека на Южна Африка.
Изложбата представя селекция от съвременни български карикатури, дело на водещите български художници в тази област. По този начин един популярен жанр на изобразителното изкуство се превръща в духовен мост между Южна Африка и България, като скъсява разстоянието между двете страни. Защото изкуството на карикатурата е универсално, забавно и разпознаваемо – гледано от София или от Йоханесбург.
Изложбата бе открита от посланика на Р България в Южна Африка Н.Пр. Мария Павлова Цоцоркова, в присъствието на членове на дипломатическия корпус, академичната общност, представители на медиите и българската диаспора в Южна Африка. Идеята за изложбата и включените в нея творби бяха представени от нейния куратор художника Калин Николов, който запозна присъстващите и с историята на българската карикатура.
Селекцията от колекцията на Музея включва 40 работи от Анри Кулев, Велин Андреев, Димитър Томов, Борис Димовски, Румен Драгостинов, Трайко Попов, Ивайло Цветков, Ириен Трендафилов, Диляна Николова, Светла Христова, Любомир Михайлов, Йовчо Савов, Христо Комарницки и др., както и 12 творби от бащите на българската карикатура Александър Божинов, Илия Бешков, Стоян Венев.
Изложбата е насочена към всички любители на изобразителното изкуство от академичните и образователни среди, младежките и граждански организации, представители на дипломатическия корпус, книгоиздаването, културните секции на медиите, българската общност в РЮА и широката южноафриканска общественост.
Представените творби надхвърлят актуалността на обикновената карикатура и вписват имената си в златния фонд на българското изобразително изкуство. Някои от тях – Доньо Донев, Борис Димовски, Георги Чаушов – често понасят ударите на социалистическата цензура, която следи съдържанието на всеки брой на печата.
Творбите са в традициите на цветната графика със сатирична нотка. Приложените техники включват рисунка с туш или черна темпера, както и концептуално оцветяване с пастел, цветен молив и акварел. Сложна образност, както и използването на символи от сюрреалистични картини, литература, кино и плакати, са неразделни атрибути. Нарисувани в стила на съвременния сатиричен език, творбите представят интелектуалната школа в българската карикатура.
Изложбата се реализира по План-програмата от дейности на МВнР и на българските дипломатически и консулски представителства в чужбина в областта на публичната, културната и дигиталната дипломация и стратегическите комуникации за 2024 година и е реализирана с финансовата подкрепа на МВнР. Българската колекция от карикатури може да бъде разгледана в Националната библиотека на Южна Африка до 11 октомври 2024 г.
Крими
Прибраха „ретро крадец“, обирал жилища в Габрово и Плевен
Районната прокуратура в Габрово привлече в качеството на обвиняем мъж, с инициали С.С. за това, че за периода 24 септември до 4 октомври, в Плевен и Габрово, при условията на продължавано престъпление и чрез използване на техническо средство, отнел чужди движими вещи, собственост на жители от двата града.
От различни жилища той откраднал общо сумата от 9 200 лв, 30 евро и златни накити. Престъплението е квалифицирано по чл.195 ал.1 т.4, вр. чл.194 ал.1, вр. чл.26 ал.1 от НК.
По искане на Районна прокуратура – Габрово, Районен съд – Габрово е взел спрямо обвиняемия мярка за неотклонение „Задържане под стража“, като определението подлежи на обжалване пред ОС- Габрово.
Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура – Габрово.
Крими
Контрабандни цигари и тютюн иззеха при акция в Габрово
10 800 къса контрабандни цигари и 6 кг нарязан тютюн общо бяха иззети при специализирана полицейска операция в Габрово, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Вчера, 7 октомври, служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ при ОДМВР-Габрово и представители на Агенция „Митници“ извършили проверка на частен имот в областния град.
Открити били 10 800 къса контрабандни цигари и 6 кг нарязан тютюн, без валиден български акцизен бандерол.
Срещу 69-годишен мъж е заведена преписка за извършено престъпление по чл. 234 от Наказателния кодекс.
-
Културапреди 7 дни
„Психокриминале“ на габровска сцена
-
Икономикапреди 6 дни
„Теспом“ АД търси служители
-
Културапреди 7 дни
Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“
-
Кримипреди 5 дни
Задържаха двама младежи при акция за наркотици в Габрово (снимки)
-
Новинипреди 7 дни
Държавният архив ще посрещне своята 65-годишнина
-
Новинипреди 7 дни
Предприемач и утвърден общественик е водач на листата на „Възраждане“ за Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Даниел Петров: Земеделските земи са нашето богатство
-
Новинипреди 7 дни
Нови телефонни номера за връзка с РЗОК – Габрово и общинските ѝ офиси