Свържи се с нас

Култура

Виктор Чучков в Габрово – 70 години с любов и усмивка към музиката

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Тази вечер, 9 ноември,  от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, в цикъла „Избрано от публиката“, на Габровския камерен оркестър ще гостува изтъкнатият български пианист и композитор Виктор Чучков.

Програмата включва популярни миниатюри за пиано и оркестър от Моцарт, Росини, , Шопен, Лист, Чайковски, Равел, Петко Стайнов и други.

Цените на билетите са 3 лева. За ученици, студенти и лица над 65г., входът е свободен.

ВИКТОР ЧУЧКОВ е пианист и композитор с международна известност, който гастролира в най-престижните зали на Европа, Азия, САЩ и Бразилия, като „Виктория хол“ –Женева, зала „Верди“ – Милано, „Общински театър“ Сан Пауло, зала „Круп“, зала „България“ и др.

Първите си уроци по пиано получава на 6 години при Луиза Мумджиева в Горна Оряховица. По препоръка на академик Андрей Стоянов на 10 години продължава обучението си в София, под негово ръководство. Учи в Националната музикална академия „проф. Панчо Владигеров“ в класа по пиано на проф. Лили Атанасова и композиция при проф. Веселин Стоянов. Печели стипендии на Консерваторията и Академията „Санта Чечилия“ в Рим, където продължава обучението си при световноизвестни педагози – Карло Дзеки, Винченцо Витали, Гуидо Агости и др.

Лауреат е на редица международни конкурси по пиано, сред които „Алфредо Казела“ и др. Председател е на Съюза на българските композитори от 1999 до 2005г. и е професор в Националната музикална академия „проф. Панчо Владигеров“.

Води майсторски класове по пиано и композиция в Холандия, Италия, Гърция, Германия, Турция, Русия, САЩ, Бразилия, Малайзия, Хонг Конг, Македония, България и др. Изнася благотворителни концерти за световни организации и представя множество млади таланти от цял свят по италианските телевизионни програми.

Канен е като член на жури на много клавирни международни конкурси по пиано и композиция в Рим, Мадрид, Порто, Атина, Сереньо, Истанбул, Париж, Виена, Верона, Билбао, Аракуара / Бразилия/.

Автор е на симфонична, камерна, филмова и детска музика. Композитор с подчертан афинитет към експериментално съчетаване на различни жанрове. Автор е на „Писма от бъдещето“ за симфоничен оркестър, рок група и глас, „Концерт за смях и оркестър“ по мотиви от Росини, „Носталгични вариации“ за кавал, пиано и оркестър и други. Автор е на детската опера „Светулката“ и известните детски песни „Моля, кажете не на шега“ и „Хор на сътворението“. Сред игралните филми с негова музика са „Иван Кондерев“ (1973г.), „Суламит“ (1999г.), анимационния филм „Консервфилм (1989г.) и много филмови продукции в Италия и Румъния.

Негови изпълнения и творби са издавани от „Балкантон“, „Еми“ „Фонит Четра“, „Виктор“ (Япония), „Имаген“ (Бразилия), „Минус Уан“ (САЩ).

В свое телевизионно интервю Енио Мориконе казва за Виктор Чучков: „Музиката извира от всичките му клетки! Един голям пианист“.

Пресата в Италия отбелязва:… Той е поет на звука, виртуоз, вълнуващ интерпретатор на Моцарт, Лист, Шопен“

„….Благословен е с онзи рядък дар да държи музиката в постоянна готовност – в главта и в ръцете си. Свири с такава естественост, която вади звука направо от извора, този вълшебен Моцартов звук!….“

Във Филаделфия, след премиерата на неговия „Концерт за Смях и оркестър“, критикът Кенет Ла Фав отбелязва, че творбата на Виктор Чучков е една от най-оригиналните в историята на музиката“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица