Свържи се с нас

Култура

Виктор Чучков в Габрово – 70 години с любов и усмивка към музиката

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Тази вечер, 9 ноември,  от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, в цикъла „Избрано от публиката“, на Габровския камерен оркестър ще гостува изтъкнатият български пианист и композитор Виктор Чучков.

Програмата включва популярни миниатюри за пиано и оркестър от Моцарт, Росини, , Шопен, Лист, Чайковски, Равел, Петко Стайнов и други.

Цените на билетите са 3 лева. За ученици, студенти и лица над 65г., входът е свободен.

ВИКТОР ЧУЧКОВ е пианист и композитор с международна известност, който гастролира в най-престижните зали на Европа, Азия, САЩ и Бразилия, като „Виктория хол“ –Женева, зала „Верди“ – Милано, „Общински театър“ Сан Пауло, зала „Круп“, зала „България“ и др.

Първите си уроци по пиано получава на 6 години при Луиза Мумджиева в Горна Оряховица. По препоръка на академик Андрей Стоянов на 10 години продължава обучението си в София, под негово ръководство. Учи в Националната музикална академия „проф. Панчо Владигеров“ в класа по пиано на проф. Лили Атанасова и композиция при проф. Веселин Стоянов. Печели стипендии на Консерваторията и Академията „Санта Чечилия“ в Рим, където продължава обучението си при световноизвестни педагози – Карло Дзеки, Винченцо Витали, Гуидо Агости и др.

Лауреат е на редица международни конкурси по пиано, сред които „Алфредо Казела“ и др. Председател е на Съюза на българските композитори от 1999 до 2005г. и е професор в Националната музикална академия „проф. Панчо Владигеров“.

Води майсторски класове по пиано и композиция в Холандия, Италия, Гърция, Германия, Турция, Русия, САЩ, Бразилия, Малайзия, Хонг Конг, Македония, България и др. Изнася благотворителни концерти за световни организации и представя множество млади таланти от цял свят по италианските телевизионни програми.

Канен е като член на жури на много клавирни международни конкурси по пиано и композиция в Рим, Мадрид, Порто, Атина, Сереньо, Истанбул, Париж, Виена, Верона, Билбао, Аракуара / Бразилия/.

Автор е на симфонична, камерна, филмова и детска музика. Композитор с подчертан афинитет към експериментално съчетаване на различни жанрове. Автор е на „Писма от бъдещето“ за симфоничен оркестър, рок група и глас, „Концерт за смях и оркестър“ по мотиви от Росини, „Носталгични вариации“ за кавал, пиано и оркестър и други. Автор е на детската опера „Светулката“ и известните детски песни „Моля, кажете не на шега“ и „Хор на сътворението“. Сред игралните филми с негова музика са „Иван Кондерев“ (1973г.), „Суламит“ (1999г.), анимационния филм „Консервфилм (1989г.) и много филмови продукции в Италия и Румъния.

Негови изпълнения и творби са издавани от „Балкантон“, „Еми“ „Фонит Четра“, „Виктор“ (Япония), „Имаген“ (Бразилия), „Минус Уан“ (САЩ).

В свое телевизионно интервю Енио Мориконе казва за Виктор Чучков: „Музиката извира от всичките му клетки! Един голям пианист“.

Пресата в Италия отбелязва:… Той е поет на звука, виртуоз, вълнуващ интерпретатор на Моцарт, Лист, Шопен“

„….Благословен е с онзи рядък дар да държи музиката в постоянна готовност – в главта и в ръцете си. Свири с такава естественост, която вади звука направо от извора, този вълшебен Моцартов звук!….“

Във Филаделфия, след премиерата на неговия „Концерт за Смях и оркестър“, критикът Кенет Ла Фав отбелязва, че творбата на Виктор Чучков е една от най-оригиналните в историята на музиката“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица