

Култура
Ще има ли последици за Капитана от Испанска афера 2?
Ако искате да разберете какво се случва с „капитана“ и коя е „испанската афера 2“, заповядайте на днешните прожекции от 7-то издание на Смешен филм фест! Само там истината за тях ще бъде напълно разкрита, без манипулации и спекулации – чиста доза смях и пълна порция с добро настроение и още нещо! Всички прожекции са в зала „Възраждане“.
От 18.00 часа започва българският документален филм „Добро утро, капитане“. Лентата на режисьора Георги Стоев-Джеки и сценариста Христо Илиев-Чарли е от тази година, с продължителност 64 минути. Оператор е Антон Стоев. Филмът е от конкурсната програма на фестивала.
В последните си гимназиални години Гената е фронтмен на състава „Нон стоп”. Ръководи ги Борето Карадимчев. Съставът е легендарен в Царево (тогава Мичурин), а и в целия бургаски регион. Но идва казармено време и младите музиканти са пръснати по различни поделения. Гената е тикнат да служи в подводница 3 години и половина. Съставът повече не се събира. Гената плува десетина години по кораби. След това 20 години е шеф на пристанището в Царево. Той винаги е център на вниманието и душата на компанията. Безкраен празник. Веселие, песни и танци нон стоп. Затова и подзаглавието на филма е „Първият документален мюзикъл”. Тези, които са гледали наши филми с Чарли и Джони, ще се досетят, че историята няма да свърши току-така и вероятно накрая ще има някакъв обрат. Е, има.
ГЕОРГИ СТОЕВ-ДЖЕКИ защитава магистърска степен по биология в Дрезден, Германия през 1966 г. Бил е асистент-оператор, асистент-режисьор и режисьор в Студия „Време“, Студия „Спектър“, БНТ и СИФ „Бояна“ (1967–1988). От 1969 до 1996 г. създава над 50 научнопопулярни и документални филма, както и игралните „Нашият Шошканини“, „Патилата на Спас и Нели”, новелите „Разводът преди“, „Разводът сега“. От 1996 г. е режисьор на свободна практика. Носител на национални и международни награди, сред които два пъти „Златен ритон” за филмите „Броени дни” (1977) и „Отец Иван и неговите деца“ (2010).
В 20.00 часа Ви предлагаме да затаите дъх, защото започва „Испанска афера 2“. Истинските фенове на киното, които не пропускат филмов фестивал, включително и Смешен филм фест, ще си спомнят тази забавна история от миналогодишното издание на феста!
Испанската продукция от 2015 г., е под режисурата на Емилио Мартинес-Ласаро и операторското майсторство на Хуан Молина, с продължителност 99 минути. Сценаристи са Борха Кобеага и Диего Сан Хосе, а музиката е написана от Роке Баньос. С участието на: Дани Ровира, Клара Лаго, Кара Елехалде, Кармен Мачи, Алберто Лопес, Алфонсо Санчес, Хосе Чавес, Берто Ромеро. Филмът е от конкурсната програма на фестивала.
Притеснен, че дъщеря му Амайя се влюбва в каталунец след раздялата си с Рафа, Колдо заминава за Севиля. Бащата иска да убеди бившия приятел на дъщеря си заедно да отидат в Каталуния с надеждата Рафа отново да спечели любовта й и да я върне в обичайното й обкръжение. Продължение на филма “Испанска афера”.
ЕМИЛИО МАРТИНЕС-ЛАСАРО е роден в Мадрид, Испания, през 1945 г. Режисьор и сценарист, известен с филмите „13 рози“ (2007), „Испанска афера“ (2014) и „Другата страна на леглото“ (2002).
Фестивали и награди: Номинация за най-добър актьор (Дани Ровира), наградата на публиката за най-добър испански филм, сп. „Фотограмас де Плата”, 2016 г.; номинация за най-добър млад актьор (Алберто Лопес), Съюз на испанските актьори, 2016 г.
И тази година публиката ще има възможност да избере своя фаворит, като гласува с анкетна карата в зала „Възраждане“ или на сайта на фестивала www.filmfest.gabrovo.bg
Цената на билета е 3 лв. Можете да си го купите от откритата билетна каса на ул. „Радецка“ (до кафе „Тифани“) в работни дни от 10.00 до 17.00 часа, или преди прожекциите – от касата на зала „Възраждане“. Работното време на касата в залата е:
в работни дни от 17.30 до 20.00 часа;
събота и неделя (22 – 23 октомври) от 10.00 до 11.00 часа; от 17.00 до 20.00 часа.
От днес до неделя включително, 21 – 23 октомври, под покрива на Дома на хумора и сатирата ще се проведе Детско ателие по анимация като част от съпътстващите събития на фестивала. Началният час на заниманията в трите дни е 15.30 часа.
Студенти от Нов български университет ще разкрият тайната на създаването на анимационни филми с техниката „стоп кадър”. Под вещите им напътствия, 12 деца на възраст от 6 до 12 години, ще имат възможност да създадат филмче със свои герои. Тема на работилницата ще бъде изработването на игриви портрети от картон, бои и въображение. Крайният резултат ще бъде представен на закриването на фестивала – 26 октомври от 20.00 ч. в зала „Възраждане”.
Заповядайте, очакваме Ви и не забравяйте: светът е оцелял, защото се е смял!
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!


Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.
Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.
Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.
Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.
Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.


Култура
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий


С тържествен молебен, литийно шествие и празничен парад на образователните и културни институции, Габрово ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.
Празничната програма започва в 09:30 ч. с тържествен молебен в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Веднага след него, от 09:45 ч., ще тръгне литийно шествие до паметника на Васил Априлов, където ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност. В 10:00 ч. по централните улици на града ще премине тържественото шествие на детските градини, училищата, Технически университет – Габрово, културни и просветни институции, както и граждани, които ще се включат в празника.
С цел обезпечаване на сигурността по време на честванията се въвежда временна организация на движението в централната градска част. За периода от 09:00 до 13:00 ч. движението на моторни превозни средства ще бъде преустановено по следните улици: ул. „Брянска“ – от кръговото кръстовище при Консултативна поликлиника до мост „Игото“ ул. „Скобелевска“ бул. „Априлов“ – от пресечката с ул. „Възраждане“ до Централна поща ул. „Юрий Венелин“ ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ ул. „Райчо Каролев“ ул. „Лазар Донков“ ул. „Иван Гюзелев“ бул. „Априлов“ – в посока от Шиваров мост до кръговото при бензиностанция OMV.
Промени ще има и в движението на градския транспорт. Автобусите на Общински пътнически транспорт, които се движат по направление север–юг, ще обръщат при Автогара Габрово, а тези по направление юг–север – при Шиваров мост.
Община Габрово призовава всички участници в движението да проявят разбиране, да спазват въведените ограничения и да следват указанията на контролните органи, за да бъде празникът безопасен и спокоен за всички.


Култура
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново


При висок интерес премина тазгодишното издание на „Нощ на музеите“ в Дряново на 16 май, организирано за втори пореден път от Исторически музей – Дряново (ИМ-Дряново). Атрактивната програма включваше изложби, театрална адаптация, рецитал, демонстрация и представяне на книга, като събра жители и гости на града в истински празник на културата.
Събитията стартираха в Икономовата къща, където Националният литературен музей (НЛМ) гостува с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Румяна Пенчева, завеждащ отдел „Фондове и литературно наследство“ в НЛМ, представи живота и творчеството му. Дряновката Райна Чуховска сподели лични спомени от познанството си с автора и с емоционален жест дари ценни книги от Василев на музея, които ще обогатят фонда му.

Театрална адаптация по „Криворазбраната цивилизация“ оживя на сцената благодарение на учениците от 4А клас на СУ „Максим Райкович“. Под ръководството на Светла Станева – автор на сценария и режисурата, с много хумор и талант, децата вдъхнаха живот на класическата пиеса, обогатена с много дряновски колорит. Малките актьори подариха на публиката пиеса, изпълнена с енергия, искреност и въображение.
В Лафчиевата къща посетителите имаха възможност да разгледат уникалната изложба „Сътворено от Земята“, представяща 270 минерални образеца от близо 80 находища. Колекцията, дарена от дряновеца Венцислав Панев, бе допълнена с демонстрации на явлението флуоресценция. Публиката бе трогната и от рецитала на групата за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица, изпълнен в неповторимата атмосфера на Лафчиевата къща, който се превърна в истинско пътешествие из българския фолклор и душевност.

Финалът на културната вечер бе в зала „Колю Фичето“ на ИМ – Дряново, където проф. дин Вера Бонева представи своята книга „Въобщественик: Книга за Чудомир“. Диалогът ѝ с публиката бе и среща с една по-малко известна страна на Чудомир – тази на художник. Чрез изложбата с рисувани акварели „Нашенци“ от Димитър Чорбаджийски – Чудомир, публиката се пренесе в света на неговото художествено творчество.
След думите и цветовете прозвуча музика – нежна и искрена, в изпълнение на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.


-
Новинипреди 5 дни
От днес започва строителството на кръгово пред Централна поща
-
Културапреди 6 дни
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново
-
Новинипреди 5 дни
Липсата на храна заради априлските студове обуславя слизането на мечки по селата
-
Културапреди 6 дни
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий
-
Кримипреди 5 дни
Полицията предупреди за нова схема за телефонни измами!
-
Културапреди 5 дни
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!
-
Икономикапреди 5 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 4 дни
Архиерейският наместник Руслан Личев бе отличен със звание