Свържи се с нас

Култура

Учениците от Средно училище „Отец Паисий“ „догонват“ страници от книги

Published

on

%d0%b8%d0%b7%d0%b1%d1%8f%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d0%b8-%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b8Дейностите в СУ „Отец Паисий“ – Габрово, посветени на Националната седмица на четенето, са разнообразни, интересни и съобразени с възрастта на всички ученици. Те са организирани в различни направления.

%d0%b2%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%8f%d0%bd%d0%b0Вилияна Николова от 6 Б клас представи достойно училищната общност на откриването на Седмицата в Ритуалната зала на Община Габрово.  Със своето акапелно изпълнение на прекрасната българска песен „Я кажи ми, облаче ле бяло“ тя остави без дъх всички присъстващи

В „Седмица, посветена на приказника Ран Босилек“ третокласници и четвъртокласници посещават своите по малки приятели от детските градини и втори клас и им четат Ран Босилек. Заедно рисуват и моделират любими приказни герои.

%d0%b2-%d0%b4%d0%b3_2В „Маратон на четенето“ всички ученици представят откъси от любима прочетена книга пред своите съученици.  В класните стаи звучат откъси от „Лили чудото“, „Разбий ме“, „Ябълковият пай на надеждата“ през любимите на всички словесни магии на Астрид Линдгрен и Луис Карол до пъстрите народни приказки и баладите на Веселин Ханчев. Учениците на целодневно обучение отново посетиха училищната библиотека, за да прочетат своята любима детска приказка и да поговорят за доброто и злото.

            Осмокласниците и десетокласниците провериха своите знания по български език в електронната образователна игра „Играй с думите“ на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“. Решавайки задачите от петте кръга, те установяваха в проценти своите познания по правопис и лексикология. Често на екраните се появяваха максималните 100%. С особен интерес и старание и учениците със специални образователни потребности преминаваха отделните кръгове, получавайки отлични резултати.

%d0%b8%d0%bb%d1%8e%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%b8Учениците в СУ „Отец Паисий“ се включиха в необикновена гонитба. Те „догонваха“ избягали страници от художествени произведения. Прочитайки откъс от произведения на български и чужди автори, те трябваше да открият заглавието на творбата и името на автора. Своите предположения те предаваха на учителите по литература. Победители ще бъдат всички, които „догонят“ и трите правилни отговора.

Тематичното четене по учебни предмети ще бъде под мотото „В лабиринта“. Учениците ще преоткрият света на отделните науки чрез прочит на специализирани текстове.

В училищните фоайета „надничат“ герои от любими на всички книги.

Седмицата на четенето в Средно училище „Отец Паисий“ няма да бъде закривана, тъй като цялата училищна общност обича книгите и четенето в забързаното ежедневие доставя търсена наслада на малки и големи.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица