Новини
Габрово във фокуса при откриването на Европейската седмица на регионите и градовете в Брюксел
Вчера, по време на встъпителната си реч за откриването на „Дни на отворените врати – Европейска седмица на регионите и градовете“, президентът на Комитета на регионите на ЕС Марку Маркула говори за провелите се през изминалата седмица две големи събития в Габрово – Gabrovo Innovation Camp и Citizens dialogue.
„Атмосферата в Габрово беше позитивна – хората са се посветили на промяната. Техният девиз „Габрово – със и за хората“ говори много. Лагерът за иновации, с неговите 120 участника, генерира идеи с потенциал за реализиране, като например местните училища да се превърнат в мрежа за дигитални иновативни хъбове или Габрово да стане пионер в енергийната ефективност, както малко по-късно спомена и Президентът на Републиката Росен Плевнелиев.
Тези и още много други въпроси са огромните предизвикателства, пред които е изправена Европа днес и ме карат да си спомня една от основополагащите европейски цели – да повишим икономическото, социалното и териториалното сближаване. Какво можем да направим, за да създадем една по-сплотена Европа? Как можем да подпомогнем един млад предприемач в България или биофермер от Испания? По какъв начин оставяме на следващото поколение живот, изпълнен със стабилност, а не обратното?“ – даде насока на работата през следващите дни Маркула.
Дни на отворените врати са четиридневна ежегодна проява, която се организира в Брюксел и има за цел обмяна на добри практики и ноу-хау в областта на регионалното и градското развитие. Тази година участниците са повече от 5000, а говорителите 800. В програмата са включени 130 паралелни тематични сесии.
Кметът на Габрово, г-жа Таня Христова ще участва в панела „Индустриални технологии за междурегионално сътрудничество и растеж“ в четвъртък, 13 октомври.
Пълното изказване на Президента на Комитета на регионите на ЕС, г-н Марку Маркула, може да проследите тук.
снимка: EUWRC 2016
Култура
Четирима пианисти от МК „Весела“ ще свирят на рояла на Панчо Владигеров

Мира Русинова, Иво Велков, Ай Хасегава и Полина Флориду са четиримата млади пианисти от Музикален клуб „Весела”, които ще свирят в София на 23 май на личния роял на композитора Панчо Владигеров. Изявата им е точно в навечерието на най-цветния и най-български празник 24 май, а поводът – Европейската нощ на музеите.
Прекрасната инициатива предвижда различни събития, които се организират в музеите на столицата и страната, и дава възможност за безплатен достъп до тях на всички хора. Любезната покана за участие към Музикален клуб „Весела” идва от директора на къща – музей „Панчо Владигеров”-София, г-жа Юлияна Караатанасова.
С една от трите едногодишни стипендии на МОН, определени за деца с изявени дарби от Националния конкурс „Път към славата” бе удостоена Полина Флориду – 11 клас. За отличното си участие на Международния конкурс „Вивапиано”, тя спечели Първа награда с най-висок бал от точки.
Мира Русинова – 9 клас, спечели „Златна лира на Орфей” от конкурса „Орфееви таланти”- Пловдив и диплом за Отлично представяне от конкурса „Път към славата”- София. На Международния конкурс „Вивапиано”, Мира завоюва Първа награда, както и Специална награда за концертно участие в Люксембург, което предстои. Тя участва и като солист на Габровски камерен оркестър в концерта на деца-солисти.
Ай Хасегава – 10 клас, осъществи своята награда, като пътува до едноименната столица на Люксембург и участва с 20-минутна програма в концерта на лауреатите от „Вивапиано”, спечелили тази награда. Организатор и символичен домакин на събитието бе композиторката Албена Петрович-Врачанска, която живее и работи там. А на конкурса „Музиката и Земята” в София, Ай получи награда за най-добро изпълнение на пиеса от български композитор.
За изпълнението си на „Песен” от Димитър Ненов, Иво Велков – 9 клас, получи мечтаната награда за най-добра интерпретация на българска пиеса от конкурса „Децата на България”- Шумен. На Международния конкурс „Вивапиано”-София, Иво спечели втора награда в своята възрастова група.
Кристина Стефанова – 4 клас, завоюва Първа награда на Международния конкурс „Вивапиано”-София, както и Специалната награда на името на композитора Михаил Пеков, връчена й лично от дъщерята на композитора.
За успешното си участие в Международния конкурс „Орфееви таланти” –Пловдив, Невин Халил- 3 клас бе наградена със „Златна лира на Орфей”, а на Националния конкурс „Светослав Обретенов”- Провадия получи диплом за Отлично представяне.
Интензивните музикални изяви на Адриана Кънева – 12 клас, през последните месеци бяха добра подготовка за нейното предстоящо ежедневие. На конкурса „Музиката и Земята”-София, тя спечели награда за ярък талант от пианиста Фидоси Керчев, член на журито. От онлайн- конкурса „European Virtuoso” завоюва Златен медал. Пътува и до Будапеща, където се изяви в две концертни участия. Адриана свири 4 пъти като солист – с Камерен оркестър-Хасково, с Габровски камерен оркестър и 2 пъти с оркестър „Симфониета”-Шумен. Младата пианистка ще продължи образованието си в Музикалната академия в София, където вече е приета за студентка в инструменталния факултет, в класа на проф. Борислава Танева.

Новини
Отново ще има безплатни кръщенета на деца в Габрово

На 1 юни, понеделник, в църквата „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово за поредна година ще се извършват безплатни кръщенета на деца до 18 години, родени в Габровската духовна околия. Това съобщи архиерейският наместник отец Руслан Личев.
Ритуалът по приемане на Първото тайнство и въвеждане в християнството ще бъде извършен напълно безвъзмездно. Желаещите да запишат децата си трябва да подадат информация до 29 май на място в църквата.
Допълнителна информация може да бъде получена в храма „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово.
Свето Кръщение е първото от седемте тайнства на Църквата, в което човек приема Божието благословение. Кръщенето е един от най-светлите празници в живота на всяко християнско семейство.
Изборът на Кръстник или Кръстница е от голямо значение, защото те стават негови духовни родители. Тайнството Кръщение се извършва само веднъж в живота и никога не се повтаря.

Икономика
2 427 данъчни декларации са подадени в офис на НАП в Габрово

Над 2 400 юридически лица, отчитащи дейността си пред офис на НАП Габрово, вече са изпълнили задължението си и са подали годишни данъчни декларации.
Времето изтича – крайният срок е 30 юни. До тази дата своите декларации трябва да подадат и едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане.
Те дължат и окончателни осигурителни вноски, декларирани с Образец № 6. Декларирането става единствено по електронен път – през сайта на НАП с ПИК или електронен подпис.
Данъците могат да се платят онлайн, в банка или с пощенски запис. Допълнителна информация можете да намерите тук.

-
Кримипреди 7 дни„Домашен арест“ за единия от побойниците, отговорен за мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Любопитнопреди 6 дниСевлиево отново ще бъде част от Coca-Cola The Voice Турнето
-
Новинипреди 6 дниЖБД „Майчина грижа“ организира благотворителен кулинарен базар
-
Икономикапреди 6 дниОбласт Габрово продължава да се топи: Всеки трети жител е пенсионер
-
Новинипреди 7 дниОбластният управител Кристина Сидорова встъпи в длъжност
-
Новинипреди 7 дниНародният представител Николай Косев с първа приемна за гражданите
-
Кримипреди 3 дниПолицията работи по сигнал за поискан рушвет в габровската болница
-
Новинипреди 3 дниБлаготворителният кулинарен базар на „Майчина грижа“ събра над 2 000 евро











