

Култура
Началото на форуми, популяризиращи старопланинския регион, е поставено

снимка: РИМ – Габрово
Нова научна област – Старопланинистика, се роди в периода на реализация на конференцията „Старопланинският регион в историята на българските земи и развитието на културния туризъм“. Форумът събира в Габрово учени от страната и чужбина и е организиран от Регионален исторически музей-Габрово и ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Община Габрово подкрепя инициативата.
На 6 и 7 октомври е третото издание на конференцията, а проф. д-р Петко Петков от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” е не само научен ръководител, но и един от нейните главните двигатели още от самото начало. Именно той даде идеята за създаването на новата дисциплина – Старопланинистика.

снимка: РИМ – Габрово
„Тя намира своето място под слънцето чрез една голяма тематична палитра от доклади, обхващащи периода от най-древната античност до наши дни. Вече втора година те не са свързани само с историята на старопланинския регион, но и с културния туризъм, което прави резултатите от нашите събеседвания малко по-практични. Това е идея, която ще развиваме и в бъдеще.
Радостното е, че в конференцията участват хора от различни институции – културни, образователни, научни. Има и много млади докторанти, което е гаранция, че нашата инициатива има бъдеще”.

снимка: РИМ – Габрово
В началото на 90-те години на ХХ век от университета във Велико Търново тръгва идеята да се развива Балканистиката. Сега тя се изучава в други висши учебни заведения. По-късно, чрез сътрудничеството между проф. д-р Петко Петков от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и Регионален исторически музей-Габрово се ражда Старопланинистиката.
„Днес Балканистиката е отдавна утвърдена научна дисциплина, но се напълни много с геополитическо съдържание. Старопланинистиката, в смисъла който аз влагам в нея, е предметна област, която включва изследвания за история, фолклор, археология, етнография, икономика – всичко свързано със Стара планина”, казва проф. Петков.
Ученият не се притеснява от границите, тъй като Стара планина се простира извън пределите на страната. Той припомня гостуването на специалисти от музея в Зайчар по време на предходните конференции.
„Балканът е обединявал хората, а не ги е разделял през вековете“, припомня проф. Петков.
Научната конференция „Старопланинският регион в историята на българските земи и развитието на културния туризъм“ се провежда на 6 и 7 октомври в Регионален исторически музей-Габрово. Директорът Красимира Чолакова представи участниците и даде думата на зам.-кмета на Община Габрово Нела Рачевиц да открие форума.
„Именно тук, в географския център на България, ние поставихме началото на една поредица от научни форуми, които популяризират историческото, географско, икономическо и културно развитие на старопланинския регион и развитието на културния туризъм”, каза Чолакова и припомни, че на конференцията се представят научните достижения в региона и страната.
Зам.-кметът Нела Рачевиц приветства участниците в конференцията.

снимка: РИМ – Габрово
„Такива конференции са мястото, където учените лице в лице, с емоция и отношение изграждат своя капацитет и познание”, каза тя. Зам-кметът на Габрово изрази удовлетворение от сборника с доклади, изнесени на конференцията през 2015 г., с който участниците в тазгодишния форум се запознаха.
Г-жа Рачевиц пожела ползотворна работа и прикани участниците да се запознаят с Габрово и красивите места, които има в столицата на хумора и сатирата.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати