Свържи се с нас

Новини

Заедно за жертвите на престъпления

Published

on

снимка: www.sapibg.org

снимка: www.sapibg.org

Как може да се осигури защитата на жертвите на насилие и престъпления – деца и възрастни – и да се гарантират правата, достъпа до услуги и подкрепата им до възстановяване от преживяното – това беше фокусът на пресконференцията, организирана в Габрово, 5 октомври (сряда) от Институт по социални дейности и практики – ИСДП.

В събитието участваха Иглика Иванова – Събева, зам.-областен управител на област Габрово, Минко Минков, председател на Окръжен съд – Габрово и д-р Надя Стойкова, директор на програма „Деца и правосъдие. Превенция на насилието” към ИСДП.

Никой не е застрахован да се озове в позиция на свидетел или жертва на насилие. Представете си, че вашето дете пострада от насилие. Какво ще се случи след това? Много е вероятно да го заведете в полицията, където то ще разкаже пред непознати за преживяното; да го заведете в Отдел „Закрила на детето”, където то отново ще разкаже и после пак – в социалната услуга, пред адвоката, пред психолога, пред съдията, лице в лице с извършителя… Всеки път ще преживява случката отново, все по-трудно ще му бъде да възпроизведе станалото и все по-малко достоверно ще звучи. Подобен е пътят, извървян от жертвата, когато тя е пълнолетна.

Сегашната практика при тези случаи – всяка от институциите да действа по свои разпоредби и закон – не дава възможност да се събере цялата картина на живота на пострадалия. Смисълът на промените, които Европа изиска от България чрез Директива 2012/29/ЕС е именно в това – да се премахне „разпокъсаната” до сега практика и законът да осигури координирана подкрепа на пострадалите във всеки един момент – от първото съмнение за насилие, през полицейското разследване и съда, до възстановяването им от травмата на преживяното.

На практика, това означава съществуващите услуги да се ориентират около жертвите и да им осигурят психологическа, правна, социална и медицинска помощ.

Страната ни е в процес на транспониране на европейската директива, но промените в законодателството се бавят.

Как обикновените хора могат да защитят от допълнителни травми своите близки – деца и възрастни, ако пострадат от тежко престъпление?

На първо място да си знаят правата: разпитите на жертвата трябва да бъдат сведени до минимум, проведени от подготвен специалист, чиито пол не смущава жертвата, в щадящо помещение – „синя” стая; броят на различните хора, които питат жертвата за едно и също да бъде ограничен чрез записване на разпита и използване на видео записа за целта на производството в различните етапи.

През 2015 г. 1757 са престъпленията против личността, завършили с осъждане у нас. 19% от тях са деца жертви, минали през съдебна процедура и вероятно са изправени в съдебна зала в присъствието на подсъдимия. 29 са приключилите в съдилищата в област Габрово дела за престъпления против личността, сред тях 6 са били на пострадали деца.

Практиката за щадящо изслушване на деца свидетели или пострадали от насилие и/или престъпление в „сини” стаи е от 10 години, но все още не се използва достатъчно, въпреки че у нас вече съществуват 15 такива помещения.

Въпреки предвидените допълнителни 6 „сини” стаи, които ще се открият до 2018 г. по проект на Министерство на правосъдието, има области, които ще останат непокрити.

Как да се гарантира подкрепата на свидетелите и жертвите на тежки престъпления в области, в които „синя” стая няма?

Вече има практика на ползване на стаята в съседни съдебни райони. Най-близката такава за Габрово е във Велико Търново, в ОД на МВР. Друга възможност е да се ползват услугите на мобилния екип за разпит на деца към Института – обучени психолози и социални работници, по заявка на органите, поискали разпитът на дете да се извърши според процедурите за щадящо правосъдие.

По-бавно, но устойчиво решение е включването на услугите за подкрепа на жертвите в местните приоритети и регионалното им планиране в областната или общинската стратегия. Откриването на „синята” стая в действащите на място социални услуги, я прави многофункционална – тя се ползва при граждански дела, в случаите на домашно насилие, тежки бракоразводни дела, осиновяване.

С промените в законодателството „сините” стаи остават само част от ресурса, в подкрепата на жертвите – деца и възрастни. Работата в екип от полицаи, съдии, прокурори, социални работници, психолози и лекари при случаите на деца-жертви се пилотира от Института по социални дейности и практики от почти две години във Видин.

Нещо повече – вече над година се предлага от Института като социална услуга, съвместно с УНИЦЕФ-България и общините Шумен и Монтана в центровете за застъпничество и подкрепа за деца жертви на насилие „Зона заКрила”.

Там към практиката за щадящо изслушване се прибавят психическа и терапевтична подкрепа; медицински грижи; правно консултиране и застъпничество; рехабилитация. Всичко това – „под един покрив”, където специалистите работят заедно в екип, всеки в своята област и роля в интерес на детето.

Споделянето на този опит и превръщането му в национална практика е целта, с която Институт по социални дейности и практики предприема в цялата страна обучения на експертите, които заедно ще провеждат разпитите с пострадали в сини стаи.

В Габрово обучението на полицаи, съдии, лекари, психолози, прокурори, социални работници за съвместна работа в случаите с деца преживели насилие и възрастни, уязвими жертви, се организира в рамките на два дни и включва над 40 професионалисти.

След него, в рамките на 12 месеца, Институт по социални дейности и практики ще предоставя супервизия и методическа подкрепа за екипите в областта. Очакванията са след година тук да бъде сформирана работеща междуинституционална структура за ефективно взаимодействие и координация на областно ниво при случаите на пострадали деца и възрастни от тежки престъпления.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Нови разкрития за лидера на разбитата в Габрово наркобанда (снимки от акцията)

Published

on

32-годишен мъж от Габрово, с прякор „Алека“, е лидерът на разбитата от ГДБОП, полицията и прокуратурата организирана престъпна група за наркоразпространение, действала в Габрово и страната, за която по-рано съобщихме.

Мъжът в момента изтърпява в затвора в Троян присъда за убийство при ПТП, заради тежката катастрофа край с. Български извор, станала през ноември 2020 г., при която загинаха трима млади мъже, а двама други бяха тежко ранени.

Тарторът на наркобандата имал зад решетките два телефона (по различно време), чрез които координирал дейността на подчинените му, подредени в йерархична структура. В хода на воденото досъдебно производство било установено, че той давал напътствия на групата от общежитието в Троян, където били открити и вещи, доказващи престъпната му дейност, сред които: телефон, тефтер с имена и голяма парична сума.

Организираната от него наркобанда била изключително добре изградена, със защитни механизми. Не осъществявали лични срещи, комуникирали чрез чат приложения и разполагали с автомобил, в който имало тайник.

Задържаните на 16 юли т.г. са на възраст от 19 до 57 години, сред които има и една жена. Тарторът е от Габрово, останалите закопчани са от Габровска област. Акциите по арестите им били осъществени в Габрово, Слънчев бряг, където има двама задържани и един в София.

Във всяко лице имало открито наркотични вещества. От дванадесетте само двама са осъждани.

При извършените им арести бе иззето голямо количество от кокаин, канабис, метамфетамин и екстази. Специализираната полицейска операция е била проведена в периода 13 – 16 юли, със съдействието на служители от областните дирекции на МВР в Русе и Габрово.

При проведените действия по разследването претърсени били 16 помещения и 2 моторни превози средства, както и били извършени лични обиски. Открити са общо 1.250 кг кокаин, около 7 кг канабис, около 1 400 гр метамфетамин и екстази, над 36 мобилни телефона и електронни устройства, 8 везни, сумата от над 20 000 в лева и евро.

При действията в Габрово, освен кокаина, са намерени над 3.800 кг канабис, близо 190 гр метамфетамин и 85 гр екстази, а в Русе – около 900 гр метамфетамин и над 2 800 гр суха тревна маса.

Мярката „задържане под стража“ на 7 от задържаните е продължена до 72 часа с постановления на наблюдаващите прокурори – на 4-ма в Габрово и 3-ма в Русе.

На 12 души – 9-ма в Габрово и 3-ма в Русе, са повдигнати обвинения за участие в организираната престъпна група за извършено престъпление по чл. 321 във връзка с чл.354а НК.

Зареди още

Крими

Тарторът на наркогрупата издавал заповеди от затвора

Published

on

Тарторът на организираната престъпната група за наркотици, за която вчера ви информирахме, издавал заповеди от троянския затвор, където излежавал 8-годишна присъда. Това става ясно от информация на БТА-Габрово след проведен брифинг в Съдебната палата в Габрово, във връзка с разкритата престъпна група за дрога, от която бе иззето голямо количество наркотични вещества: кокаин, канабис, екстази и други.

Участие взеха зам.-окръжният прокурор и говорител на Окръжна прокуратура-Габрово Пламена Дичева, един от наблюдаващите досъдебното производство прокурори Жени Шикова, Камен Недялков, началник сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ към отдел „Криминална полиция“ в Областната дирекция на МВР в Габрово, и Костадин Костадинов, началник на отдел в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ на МВР.

Досъдебното производство е започнало на 16 юли за организирана престъпна група, с цел извършване на престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества на територията на област Габрово и страната. Оперативно-издирвателната дейност е започнала преди повече от една година. В течение на времето са използвани различни способи за документиране на извършените деяния.

Лидерът на групата изтърпява наказание за престъпление в Троян, каза Комисар Костадинов и допълни, че цялата организация на групата е строго йерархична, като всички са подчинени и изпълняват поръченията на ръководителя. „Опитахме се и придобихме незаконни телефони от ръководителя. Иззехме няколко вида наркотици“, обясни той. Първоначално са били задържани три лица при сделка с над килограм кокаин в Габрово, в неделя е била осуетена сделка и в Русе. Установени са 12 участници, привлечени като обвиняеми са девет.

Групата е била с добре изградени защитни механизми, не са осъществявали лични срещи, комуникирали са с чат приложения. „Получихме съдействие от всички служби, за да постигнем тези резултати“, заяви Камен Недялков.

„След като са извършени лични обиски, претърсвания на имоти и моторни превозни средства, са повдигнати обвинения на девет лица, съпричастни към случая“, обяви прокурор Жени Шикова.

По отношение на четирима, предвид съдебното им минало, е предприето взимане на мярка „парична гаранция“ в размер на 10 хил. лв., на други четири е взета мярка „задържане до 72 часа“, като се обсъжда взимане и на най-тежката мярка.

Ръководителят на групата няма мярка, тъй като изтърпява наказание „лишаване от свобода“. Задържаните са на възраст от 19 до 57 години.

По отношение на ръководителя на групата, който изтърпява наказанието си в затвора в Троян, прокуратурата посочи, че той е на 32 години. Присъдата му е осем години „лишаване от свобода“ след реализиране на пътнотранспортно произшествие. Инцидентът е бил преди няколко години в района на Български извор.

Задържането на лицата е било осъществено както в Габрово, така и в София и в курортен комплекс Слънчев бряг. Иззети са голямо количество наркотици, парични суми и множество мобилни телефони.

Извършителите са създали автомобил със специално пригоден тайник, в който са открити наркотици, автомобилът също е иззет. Тепърва ще се установява дали има служител от затворническото общежитие в Троян, който е съдействал на ръководителя на групата.

Прокуратурата съобщи, че всички лица са били известни на полицията, двама от тях са били осъждани вече.

Зареди още

Новини

Шест нови спиркозаслона монтират в Габрово

Published

on

ОП „Благоустрояване“ монтира шест нови спиркозаслона в района на съществуващи спирки на обществения транспорт в Габрово, информират от местната общинска администрация.

Пет от тях са разположени на спирки, където до момента не е имало спиркозаслон – в кв. Златари, на ул. „Никола Войновски“ под Изчислителния център, на ул. „Орловска“ (кв. Бойката), на бул. „Васил Априлов“ в района на МОЛ – а и на бул. „Столетов“ в района на кв. Илевци.

Един спиркозаслон ще подмени съществуващ такъв на бул. „Трети март“ в района на ВиК – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица