

Икономика
Липсата на хора е основно предизвикателство пред региона ни

снимка: Областна администрация – Габрово
Областният управител Николай Сираков свика областния съвет за тристранно сътрудничество, за да обсъди предизвикателствата пред професионалното образование и връзката му с бизнеса.
„Всички сме наясно, че основното предизвикателство, пред което сме изправени, е липсата на хора – от една страна в демографско отношение, а от друга в професионално. Трябва да работим за това да задържаме младите хора и да привличаме такива от други региони, които да се влеят в нашата икономика.
От друга страна трябва да удовлетворим нуждата на бизнеса с качествени кадри, но по-важното е те да бъдат удовлетворени от това, което правят, за да останат да живеят и работят тук.” – сподели пред членовете на съвета Сираков.

снимка: Областна администрация – Габрово
По този повод гост на заседанието беше старши икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев, който направи анализ на тема „Образованието като фактор за развитие на регион Габрово”.
Според него Габрово, поради мащабите си, не може да бъде естествен икономически център, но може да бъде успешен център на високи технологии. „Тук трябва да се работи за висока добавена стойност” – коментира старши икономистът.
Дори би могло да се говори за сътрудничество с други области или за създаване на иновационна екосистема. Основен акцент в анализа на Петър Ганев е влиянието на образованието върху развитието на регионите.
„Хора със средно образование са определящи за икономиката на даден регион. Средното образование те вади от бедността” – категоричен бе икономистът. За област Габрово около ¼ от активно работещите са висшисти, сочат показателите на ИПИ.
Прави впечатление обаче, че въпреки по-големия коефициент на заетост и ниско ниво на безработица, които традиционно се отчитат за региона Габрово, недостигът на подходящи кадри драстично нараства.
„Видна е тясната връзка между бизнес и образование и в това направление трябва да се работи”-обобщи икономистът от ИПИ Петър Ганев, гост на тристранния съвет за сътрудничество.
Областният управител също сподели, че са необходими конкретни стъпки в това направление, които да помогнат за преодоляване на предизвикателството. Според него новата форма на дуално образование е една добра възможност, която трябва да се използва, но и фирмите трябва да станат малко по-отворени за сътрудничество с образованието.

снимка: Областна администрация – Габрово
Освен това хубаво би било бизнесът да популяризира условията на труд, които предоставя, за да предизвика интерес към професии, които младите хора биха могли да усвоят и реализират в техните компании.
„Регионът ни има потенциал и най – важното – тук се усеща младият дух, това се видя и по време на реализирания от Община Габрово иновационен камп през последните няколко дена” – каза още областният управител Николай Сираков.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Работещ бизнес в детското образование – Продава се с всичко нужно!

Продава се работещ детски образователен център с оборудвани зали, активни социални мрежи и постоянни клиенти!
Ако търсите готов бизнес с потенциал и стабилна основа, това предложение е точно за вас!
Какво включва офертата:
- Активен франчайз договор с малка месечна такса
- Регистрирана фирма без задължения, готова за прехвърляне
- Напълно оборудван детски образователен център с 2 уютни и функционални зали под наем
- Активни Фейсбук и Инстаграм страници с ангажирана аудитория и отлично онлайн присъствие
- Изградена база данни с клиенти – редовни деца, контакти с родители и дългосрочни взаимоотношения
- Обучен и отдаден преподавател, готов да продължи работа с новия собственик
- Отлична репутация и разпознаваемост в района
- Възможност за съдействие и въвеждане в дейността след покупката
Центърът се намира на удобна и комуникативна локация, с лесен достъп и възможност за паркиране.
Причина за продажбата: Стартирахме нови професионални проекти и за съжаление нямаме физическа възможност да продължим активно развитието на центъра. Това е чудесна възможност за някой с желание и енергия да поеме готов бизнес с голямо сърце
Подходящ за:
• Педагози, логопеди, психолози, организатори на курсове и обучения;
• Родители с визия за развитие в образованието;
• Инвеститори, търсещи малък бизнес с душа и огромен потенциал.
За повече информация и оглед позвънете на телефон: +359877089775.
Очакваме само сериозни запитвания. Възможен коментар по цената при реален интерес.

Икономика
НАП напомня: Абитуриентите плащат сами здравните си!


Учениците, които са завършили средното си образование тази година и са се дипломирали, но не са започнали работа веднага, трябва сами да внасят здравните си осигурителни вноски. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение, напомнят от Националната агенция за приходите.
За периода от завършване на средното до започване на висшето си образование или работа на трудов договор те трябва да внесат здравните си осигуровки за своя сметка в размер на 43,08 лв. месечно.
Причината за това е, че абитуриентите не попадат в нито една от категориите – ученици или студенти, поради което не отговарят на условията за здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет, както и не упражняват трудова дейност, за която подлежат на здравно осигуряване на съответното основание по реда на Закона за здравното осигуряване.
В тези случаи завършилите средно образование трябва да подадат декларация образец №7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски, напомнят от НАП.
В рубриката „Здравно осигуряване” на интернет страницата на приходната агенция е поместена и информацията за попълване и подаване на декларация образец №7. Формулярът се подава в офис на НАП, по пощата с обратна разписка или чрез електронната услуга на приходната агенция „Приемане на декларация образец №7 „Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски“, достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис (КЕП).
При допуснати повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните три години, зрелостникът ще се окаже с прекъснати здравноосигурителни права и няма да има достъп до безплатни здравни услуги, осигурени от Националната здравноосигурителна каса, напомнят още от НАП. За здравноосигурителни вноски, които не са направени в срок, се начислява законова лихва. Справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях може да се направи чрез електронната услуга „Здравноосигурителен калкулатор“, която е със свободен достъп в Е-портала на НАП.
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП.
Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 на цена, съгласно тарифата на съответния оператор. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Освен това системата дава информация и за всички месеци по години, за които липсват данни за здравно осигуряване на лицата.
Справката за здравноосигурителен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден. Информация за попълване и подаване на декларация образец №7 и внасяне на здравните вноски може да се намери в You Tube канала на НАП, сайта на приходната агенция или на телефони: 0700 18 700; +359 2 9859 6801 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.


Икономика
2 млрд. лв. са осигурени за интегрирани териториални инвестиции


2 млрд. лв. са осигурени по процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)-2“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Средствата се осигуряват за реализацията на общински и регионални проекти, като вече е отворена втората покана за кандидатстване на регионални проекти.
Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който откри Информационен ден по процедурата в Габрово. В рамките на срещата министърът разговаря с потенциални бенефициенти, които бяха запознати с Единните указания за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции и възможностите за финансиране по програмата.
„От ангажираността, визията и партньорския дух, с които подхождате към тази възможност, зависи не само реализирането на конкретни проекти, но и дългосрочното социално и икономическо развитие на регионите“, обърна се към участниците в срещата министърът. „Намираме се в ключов етап от изпълнението на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. и от успешната реализация на предложените от Вас проекти зависи и успешната реализация на програмата“, подчерта Иванов. По думите му интегрираните териториални инвестиции не са просто механизъм за финансиране – те са стратегически инструмент за постигане на реална, измерима промяна и подобряване на регионите.

Концепциите, които ще бъдат разработени и реализирани в рамките на втората покана, ще доведат до положителни резултати за териториите – ще се създадат условия за нови работни места, подобрена инфраструктура, по-добро образование, здравеопазване и социални услуги. „Инвестициите ще имат положителен ефект върху живота на по-широк кръг от хора, ще укрепят местните общности и ще направят регионите по-привлекателни за живеене и развитие“, посочи още министърът.
Той отчете като успешна приключилата вече първа покана за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции и съобщи, че интересът към нея е бил значителен, а подадените предложения многократно са надвишили наличния ресурс. Това според него е ясен знак за силната ангажираност на общините и местните партньори, както и за натрупания потенциал на терен.
Очаква се съвсем скоро проектните предложения, разработени по одобрените концепции от първата покана да получат финансиране от програмите и да навлязат в същинския си етап на изпълнение.
„Срокът за подаване на концепции за интегрирани териториални инвестиции е до 8 юли тази година, включително“, припомни министърът и изрази увереност, че с общи усилия ще бъдат постигнати трайни резултати, които да отговорят на очакванията на хората в регионите. „Днешната среща ще помогне на заинтересованите страни да изготвят своите проекти по втората покана“, обясни заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Юра Витанова, която също участва в информационния ден. Тя изрази надежда и втората покана да предизвика същия голям интерес, както първата, и да бъдат представени много проектни предложения, които да отговорят на нуждите за развитие на регионите.


-
Новинипреди 4 дни
Президентът Румен Радев посрещна ученици от ПГТ – Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Белгийски уролог обучава екип в Габрово на ХоЛЕП – техника
-
Кримипреди 5 дни
Пиян водач блъсна и потроши велосипедист край Войново
-
Новинипреди 5 дни
Емануел Луканов е новият треньор на „Янтра“
-
Новинипреди 4 дни
Бронз за тенисистките на КНСБ – Габрово от работническите игри
-
Кримипреди 4 дни
Закопчаха крадеца, тероризирал кв. Русевци и района
-
Любопитнопреди 5 дни
Младежки център Габрово отвори врати в обновения Летен театър
-
Икономикапреди 4 дни
Министър Иванов ще открие информационен ден по Програма „Развитие на регионите“