Свържи се с нас

Култура

За габровската фамилия Попминкови дарителството е традиция

Published

on

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Регионален исторически музей получи голямо дарение, свързано с известната габровска фамилия Попминкови. То е предадено от инж. Георги Попминков и включва лични вещи на семейството – свидетелства за завършване на училище, кръщелни свидетелства, фотографии, рецепти, нотариални актове, ученически карти, студентски и ученически книжки за самоличност, уведомителни писма, различни удостоверения, значки и др. Всички предадени вещи и документи са в отлично състояние.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Сред най-ценните са: няколко портретни фотографии на Георги Николов Попминков, свидетелства за награждаване с възпоменателен медал на Лазар Николов Попминков и брат му Георги Николов Попминков, свидетелства за награждаване на Георги Н. Попминков с орден „За гражданска заслуга“ и военен орден „За храброст“, Свидетелство на Лазар Н. Попминков за награждаване с орден „Св. Александър“, печат на гайтанджийско анонимно дружество „Успех“ (попаднал в Лазар Попминков по всяка вероятност покрай познанството му с Пенчо Семов) и лична тетрадка с рецепти от различни габровки принадлежала на Кина Попминкова (баба на Георги Лазаров Попминков).

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Личността на Лазар Николов Попминков (1882-1955 г.) е известна на габровската общественост. Роден е през 1882 г. в Габрово. Учи в Априловска гимназия. От 1900 г. е писар в Севлиевското окръжно управление, 1902 г. работи в Търновското околийско управление. От 1911 г. започва самостоятелна търговска дейност. В началото на 1912 г. регистрира собствена фирма „Търговско посредническо бюро Лазар Попминков“.

През есента 1912 г. той е мобилизиран и работи като санитар в Габровската етапна болница. Последователно Лазар Попминков става акционер във фабриката за ютени изделия „Кирил“ – Варна, а по-късно е член на Управителния съвет. От 1916 г. е назначен за директор на милитаризираната фабрика. В периода 1925 – 1933 г. той е акционер и член на УС на Българското параходно дружество.

През своя житейски път Лазар Попминков е председател на Габровската търговска камара и дългогодишен председател на д-во „Юнак“ – Габрово, дългогодишен общински съветник, подпредседател на Популярната банка , на читалище Априлов – Палаузов, член на УС на БНБ.

Георги Николов Попминков (1887-1954 г.). Учи за кратко в Априловска гимназия. Участва във войните Балканските и Първата световна война.

След завръщането си в Габрово се занимава с търговия. Първоначално започва с доставка и разпродажба на стоки и фирми сдружения на брат си Лазар. През 1920 г. започва вече самостоятелна дейност като купува първите коли с газгенераторни двигатели.

Освен това става акционер в дружеството на брат си Лазар. С него създават и магазин за ютени изделия. През 1937 г. Георги Попминков разширява д-во „Сокол“ и то прераства в АД „Съединение“.

Фамилията Попминкови е известна със своето меценатство.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

През активните години от своя живот Лазар и Георги Попминкови са крупни дарители. От 1835 г. Лазар ежегодно подпомага училищната трапезария, библиотека и читалня на училище „Неофит Рилски“ в Габрово.

Георги Н. Попминков отделя средства за построяване на почивен дом на Соколския манастир. Прави дарение също и за църквата „Св. Богородица“

В памет на брат им ген. Димитър Николов Попминков Лазар и Георги даряват на Априловска гимназия 30 хил. лв за създаване на личен фонд от лихвите на който да се подпомагат бедни ученици.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Чрез това дарение историческия музей в Габрово ще обогати своя фонд „Нова и Най-нова история“ и ще се допринесе за проучването и популяризирането на габровската фамилия Попминкови.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица