Свържи се с нас

Новини

Граждани и институции да действат превантивно за намаляване на рисковете от бедствия

Областният съвет за намаляване риска от бедствия проведе първото си заседание

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Областният управител Николай Сираков проведе първо заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия. Сформирането на Съвета е в резултат на влезлите в сила изменения и допълнения в Закона за защита при бедствия от м. юли 2016 г.

До реформиране на системата за управление при бедствия се стига в следствие множеството наводнения и отнетите човешки животи през последните години, щети на критична инфраструктура, обекти на културното наследство, на земеделието и бизнеса.

„Ако инвестираме повече в превенция, много по-лесно ще се справим ако настъпи бедствена ситуации” – заяви категорично областният управител пред членовете на съвета и допълни, че трябва да се достигне и до хората, за да разберат, че всеки един има отношение към този процес.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Законът за защита при бедствия регламентира създаване на Областен съвет за намаляване на риска от бедствия към Областния управител. Основните водещи моменти и цели при създаването на Съвета са повишаване на ефективността на общата система за защита и постигането на резултати чрез навременна превенция и готовност на институциите при бедствия, а не както досега – върху реакцията при настъпили вече бедствия и възстановяването на щетите.

По време на заседанието Гергана Илиева, началник сектор в ПБЗН запозна подробно присъстващите с измененията в Закона за защита при бедствия.

Промените целят осигуряване на силно институционално начало за управлението на риска от бедствия, като приоритет се дава на национално, регионално и местно ниво, разширяване на възможностите за ранно предупреждение като комплекс от дейности за разпространяване на спешно предупреждение към обществеността за съществуващ риск от бедствие в определена територия, както и ясно разграничаване на задълженията при готовност и реагиране на организациите и институциите, като част от Единната спасителна система и задълженията им.

Представено беше и актуалното състояние на доброволните формирования на територията на област Габрово, предизвикателствата и перспективите за тяхното развитие.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Иззеха 7 шипоопашати костенурки от двор в село Петко Славейков

Published

on

Окръжна прокуратура – Габрово ръководи досъдебно производство за това, че в дворно място на къща, находяща се в севлиевското село Петко Славейков, противозаконно, в нарушение на чл. 37 от Закона за биологичното разнообразие, са държани костенурки от защитен вид.

Предвиденото наказание за разследваното престъпление е лишаване от свобода до пет години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева.

На 20.06.2025 г., при проведено процесуално – следствено действие, в дворно място на къща в с. Петко Славейков били намерени и иззети седем екземпляра от защитения вид „сухоземна шипоопашата костенурка“, които са предадени на РИОСВ – В. Търново за осигуряване отглеждането им в подходяща среда.

До момента в хода на разследването е извършен оглед на местопроизшествие, иззети са веществени доказателства, разпитани са свидетели. Предстои да бъдат назначени необходимите експертизи.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Новини

Любовта побеждава: Повече бракове и по-малко разводи в Габровско през 2024 г.

Published

on

През 2024 година в област Габрово се наблюдава положителна тенденция в семейния живот – браковете се увеличават, а разводите намаляват. Според последните данни на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“, регистрираните юридически бракове са 242 – с 29 повече в сравнение с предходната година.

Коефициентът на брачност достига 2.6‰, което сочи към умерено повишение на интереса към семейния живот. Градската среда остава предпочитано място за създаване на семейство – цели 183 от всички бракове са сключени сред жителите на градовете в региона.

Любопитна е и статистиката за възрастта при първи брак. През 2024 г. мъжете в Габровско се женят средно на 36.7 години, а жените – на 33.6. И за двата пола това е значително покачване спрямо 2023 г., с увеличение съответно от 1.1 и 1.6 години.

Това потвърждава тенденцията към по-късно сключване на брак, типична за съвременните поколения. Въпреки това, за мнозинството от младоженците 2024 г. бележи първото им „да“. Първи брак е бил за 75.2% от мъжете и 76.0% от жените, сключили граждански съюз през годината.

Още една добра новина идва от статистиката за разводите – те намаляват. Общият им брой за 2024 г. е 119, което е с 8 по-малко от 2023 г.

С тези положителни тенденции регионът ни изпраща ясното послание, че въпреки предизвикателствата на съвремието, любовта и желанието за съвместен семеен живот продължават да заемат централно място.

Зареди още

Новини

Намалява раждаемостта в областта през 2024 г., смъртността остава висока

Published

on

През 2024 г. в областта са регистрирани общо 603 раждания, от които 599 (99.3%) са живородени. В сравнение с предходната година броят на живородените деца намалява с 51, което представлява спад от 7.8%. Общият коефициент на раждаемост за годината е 6.3‰. От живородените деца 299 са момчета, а 300 – момичета.

Тези данни оповестиха от Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“.По населените места разпределението показва, че 455 от децата са родени в градовете, а 144 – в селата. Раждаемостта в значителна степен се определя от броя и плодовитостта на жените във фертилна възраст (15 – 49 навършени години).

Към 31 декември 2024 г. броят им в областта е 15.4 хиляди, което е с 0.4 хиляди по-малко спрямо предходната година и със 7.6 хиляди по-малко спрямо 2012 г. Тази тенденция оказва пряко влияние върху възпроизводството на населението в региона. През 2024 г. са родени 38 деца от майки под 20 години, докато през 2023 г. те са били 44. От жени над 40 години през 2024 г. са родени 28 деца. Тоталният коефициент на плодовитост, който показва средния брой живородени деца от една жена, е 1.71 и е с 0.08 по-нисък спрямо предходната година.

Средната възраст на жените при раждане на първо дете също се е повишила – от 28.3 години през 2023 г. до 28.9 години през 2024 г. Освен това, 440 от живородените деца са родени извън брак, което представлява 73.5% от всички раждания.

През 2024 г. в областта са починали 1 967 души, което е с 120 души или 5.7% по-малко спрямо 2023 г. Въпреки това общият коефициент на смъртност остава висок – 20.9‰. Смъртността сред мъжете (22.0‰) е по-висока от тази при жените (19.8‰). Коефициентът на смъртност в селата е 29.4‰, докато в градовете той е 18.7‰. Областта се нарежда сред регионите с най-висока смъртност в страната – наравно с Перник (20.9‰), следвана от Монтана (21.5‰), Кюстендил (21.3‰) и Видин (24.3‰).

Преждевременната смъртност – делът на починалите под 65 години – се е увеличила от 14.9% през 2023 г. на 15.8% през 2024 г. При мъжете този дял е 21.9%, докато при жените – 9.7%. През 2024 г. са починали 4 деца на възраст до една година, като коефициентът на детска смъртност е 6.7‰. Това представлява значително увеличение спрямо предходните години – 1.3‰ през 2022 г. и 1.5‰ през 2023 г.

В национален контекст, през 2024 г. в общо тринадесет области коефициентът на детска смъртност е по-нисък от този в областта, като най-ниските стойности се отчитат в областите Кюстендил (1.3‰), Габрово (1.5‰) и Велико Търново (1.9‰).

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица