Свържи се с нас

Култура

„Ножарството в Габровския край” за първи път гостува в Попово

Изложбата „Ножарството в Габровския край” за първи път гостува в Исторически музей-Попово

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

„Ножарството в Габровския край“ е първата изложба, с която Етнографски музей на открито „Етър“ гостува на Исторически музей-Попово. Тя ще бъде открита на 29 септември от 17:30 часа в Исторически музей-Попово.

Вече 10 години изложбата „Ножарството в Габровския край“ се радва на голям интерес сред посетителите музеите в Бургас, Пловдив, Русе, Велинград, Чипровци, Кюстендил, Казанлък, ЕМО „Етър“, Свиленград и др. Експозицията представя традициите на населението в габровския регион в занаята ножарство и съвременните му проявления.

Информация за изложбата „Ножарството в Габровския край“

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Един от най-известните ножарски цен­трове в българските земи през Възраждането е Габрово с околните села и колиби Нова махала, Баевци, Беленци, Негенци и др.
Чрез оригинален иструментариум, и експона­ти от Х1Х в. до наши дни, се представя силата на традициите и приемствеността в ножарството в Габровския край.
Екс­понатите са придружени от текстове свързани с преданията и поверията свързани с ножа, както и легенди за светеца-покровител на ножарите – св. Атанас.

Благодарение на да­рения, откупки и майсторските надпревари организирани в музея, ЕМО „Етър“ притежава и една от най-големите колекции ножове на съвременни български майстори ножари.

Изложбата включва над 150 експоната – инструментариум, уникални ножове от ХІХ – началото на ХХ в. с различна техника на изработка, форма и предназначе­ние, колекции ножове от 70-те г. на ХХ в. до началото на ХХІ век.

Изложбата е придружена с филм, представящ технологи­ята за изработване на нож – кулаклия; и базар на етърският майстор ножар Андрей Андреев.

Автор на изложбата е Росица Бинева, уредник отдел „Занаяти“ при ЕМО „Етър“.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица