Свържи се с нас

Култура

Представиха моментна „снимка“ на културния живот на Габрово

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Открито студио на тема „Култура в центъра“ се състоя в зала „Възраждане“ в Габрово. По време на събитието беше представен резултатът от дебатите на работни групи, които имаха за цел да направят моментна „снимка“ на културния живот на града и ролята му в устойчивото му развитие.

Габрово е един от деветте града в Европа, избрани от Комитета по култура към Обединените градове и местни власти за участие в Програма Пилотни градове. В следващите две години селектираните пилотни градове следва да работят в партньорска мрежа и да изпълнят работните си програми, които са индивидуално създадени за всеки един от тях, в зависимост от местния социално-икономически и културен контекст и специфичния фокус на развитие.

Задачата на настоящето събитие бе именно избор на фокус и преосмисляне на културната стратегия на града, чрез която Габрово ще се впише в Програма Пилотни градове.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Групите бяха съставени от представители на културната общност в града – свободни артисти, представители на неправителствени организации, медии, представители на културните институти и Община Габрово. С тях работиха и трима ментори – Катрин Кълън – специален съветник Култура и устойчиви градове към Обединени градове и местни власти, Джорди Балта – експерт в Комитета по култура към Обединени градове и местни власти и Айвър Дейвис – координатор за Европа на Програма Пилотни градове (партньорска инициатива между Обединени градове и местни власти и CultureActionEurope).

Какви са изводите, до които достигнаха групите?

Сред успешните практики те отбелязаха баланса между местния и вносния културен продукт. Препоръчаха общината да има по-активна посредническа роля между артистите и собствениците на места, които биха могли да бъдат припознати като културни пространства. Дадоха добри оценки на връзката култура-екология и на събитията, свързани с екологичния начин на живот, запазването на традициите и местните кулинарни практики. Отбелязаха като изключително положителен пример Програма Култура, заради това че активира културния живот в града, стимулира различни артисти да се обединяват, да работят заедно и да създават нови и интересни продукти. Сред изключително успешните събития бяха посочени Карнавалът и Приеми ме на село.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Необходимост от по-усилена работа отбелязаха в областта на образованието и нуждата изкуството да бъде по-широко застъпено в програмите на началното и средното образование, нуждата от знание в областта на културния мениджмънт и работа в мрежи, липсата на анализ за въздействието на културата върху други сектори. Призоваха към по-ясно осъзнаване на това, че културата е пряко свързана с икономиката, въпреки че отбелязаха това, че обществото все повече се включва активно в културния живот на града, включително и в създаването му.

В срещата участваха още Таня Христова – кмет на община Габрово и Винченцо Санточирико, президент на Фондация Саси, Матера, Албена Димитрова – драматург. „Много ми се иска това, което ще се случи с Габрово като част от тази инициатива, да не остане само в тази зала, а да намери начин, по които да популяризира инициативата и да убеди други градове да се присъединят към мрежата. Мисля че това ще бъде полезно както за Габрово, така и изобщо за страната ни.“ – отбеляза кметът Таня Христова в приветствието си към участниците.

По време на откритото студио бяха споделени и множество идеи за съвместна работа и добри практики.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица