Свържи се с нас

Новини

Университетът откри новата академична година

Published

on

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Днес, 19 септември, Технически университет – Габрово откри новата академична година. Тържеството се проведе в зала „Възраждане“  и започна в 10.00 часа.

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Официални лица, уважили откриването, бяха областният управител Николай Сираков, кметът на Габрово Таня Христова и председател на настоятелството на ТУ-Габрово инж. Николина Хинкова.

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Тържеството беше открито от ректора на висшето училище проф. дтн инж. Райчо Иларионов, който запозна присъстващите с историята на Габрово и Университета, традициите, материалната база, програмите за кандидатстване, възможностите за реализация и най-известните възпитаници на висшето училище.

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„След 4 години, вие ще излезете оттук знаещи и можещи. С диплома. Много от вас ще основат фирми. Други – ще работят на престижни места. Съвременното производство се прави с много интелект и за това като бъдещи специалисти работете, създавайте и вкарвайте интелекта навсякъде. Работете с любов и усмивка. И не забравяйте, че сте възпитаници на ТУ – Габрово. На добър път“, заяви пред студентите проф. Иларионов.

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

В своето обръщение областният управител на Габрово заяви, че именно Университетът е мястото, където студентите за получат много нови знания. „И докато следвате и се образовате, развивайте себе си и помнете, че най-важното нещо е да се чувствате добре. Да изпитвате удоволствие от това, което вършите. Направете го!“, каза Николай Сираков. „Превръщайте знанията си в мъдрост“, призова той.

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Кметът на Габрово честити празника на студентите и техните преподаватели, и им пожела заедно да бъдат един екип. „Няма да ви е лесно. Но пък със сигурност усилията, които заедно можете да положите биха могли да ви направят част от онези хора, за които беше споменато. Ще ви пожелая да бъдете вдъхновени. Да усещате тембъра, ритъма и фибрите на времето, в което живеем. То нито е по-лошо, нито е по-добро от това, което е било времето, когато този град се е превръщал от малко селце в център на индустрията. Този град заедно с вас можем и сме длъжни отново да го превърнем в истински център на образование и иновации“, заяви Таня Христова.

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Осигурен е транспорт за желаещите да посетят Узана Поляна Фест

Published

on

Ако искате да спестите вредни емисии на природата, да си спестите време в търсене на паркомясто и да се насладите спокойно на фестивалната атмосфера, решението е просто – изберете пътуване с екологичен автобус! Общински пътнически транспорт Габрово организира извънредни автобусни линии до местността Узана за дните 18, 19 и 20 юли по повод провеждането на фестивала Узана Поляна Фест.

Превозите ще се осъществяват с модерни, екологични автобуси, осигуряващи комфортно пътуване до самото сърце на събитието. Крайната спирка е само на 50 метра от фестивалното градче, при почивна база „Горски дом“. Така пътниците ще могат лесно и бързо да стигнат до мястото, без да се налага да шофират и паркират в планината.

Пътуването отнема около 50 минути в посока, като стандартната цена на билета е 5 лева. За деца до 7 години пътуването е безплатно, а за деца до 14 години – билетът струва 3 лева.

Разписанието е съобразено с програмата на фестивала, включително вечерните концерти. В петък (18 юли) последният автобус в 22:30 часа ще изчака пътуващите до края на концерта на Д2. В събота (19 юли) автобусът в 22:30 часа ще изчака края на концерта на Любо Киров, а допълнителен курс в 24:00 часа ще осигури транспорт за посетителите след участието на DJ ТромБоби.

Автобуси от Габрово към Узана ще пътуват:
В петък, 18 юли – в 12:00, 15:00, 18:00 и 19:00 ч.
В събота, 19 юли – в 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00, 18:00 и 20:15 ч.
В неделя, 20 юли – в 9:00, 10:00 и 15:00 ч.

Автобусите от Узана към Габрово ще потеглят:
В петък, 18 юли – в 13:30, 16:30 и 22:30+ ч.
В събота, 19 юли – в 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 15:00, 16:00, 19:30, 22:30+ и 24:00+ ч.
В неделя, 20 юли – в 10:30, 12:30 и 16:00 ч.

Началната спирка в Габрово е Автогарата, като автобусите преминават през площад „Възраждане“ и всички спирки от обществения транспорт по маршрута. Временната крайна спирка в Узана е обозначена при разклона за почивна база „Горски дом“.

Изберете устойчивото пътуване – нека заедно подкрепим екологичния транспорт и се насладим на фестивала, без да вредим на природата!

ИЗТЕГЛИ РАЗПИСАНИЕТО!

Зареди още

Икономика

Интер Пауър ще захрани Узана Поляна Фест със соларна енергия

Published

on

Интер Пауър, водеща габровска компания в сферата на възобновяемата енергия и енергийната ефективност, ще осигури електрозахранване на Узана Поляна Фест 2025 чрез хибридна соларна инсталация с батерия.

Системата ще бъде разположена на територията на фестивала и ще подава ток към всички фестивални шатри, както и към специално обособена соларна зарядна станция (charging point) за мобилни устройства. Освен това, системата ще бъде инсталирана в изложбен бус, където посетителите ще могат да видят отблизо как работи една фотоволтаична система, какво количество енергия произвежда и как се управлява.

Представители на Интер Пауър ще бъдат на място, за да отговарят на въпроси и да предоставят консултации на всеки, който се интересува от соларни решения – за дома, бизнеса или отдалечени обекти без електроснабдяване.

Слънцето като източник на енергия – чисто и устойчиво Фестивалът, който ще се проведе от 18 до 20 юли в местността Узана, ще отбележи своя 10-годишен юбилей и отново ще събере хора от цялата страна, обединени от общата кауза за устойчиво развитие, опазване на природата и живот в хармония със земята.

За Интер Пауър участието във фестивала не е просто логистична задача, а морална и професионална отговорност – да бъдат част от събитие, което споделя техните ценности и визия за бъдещето.

„Като компания, създадена и развита тук, в Габрово, за нас е чест да допринесем с това, което можем най-добре – чиста и устойчива енергия, произведена от слънцето. Убедени сме, че възобновяемите енергийни източници трябва да бъдат нещо нормално – както на големите сцени, така и в ежедневието на всеки от нас“, коментират от Интер Пауър.

Интер Пауър – енергия от Габрово, за по-зелено бъдеще

Интер Пауър е габровска компания, специализирана в проектирането и изграждането на фотоволтаични системи, умни домове, LED осветление и енергийно ефективни решения. Фирмата има опит в изпълнението на десетки соларни проекти както в България, така и в чужбина – включително инсталации за жилищни и индустриални обекти, хибридни системи с батерии и енергиен мениджмънт.

Участието на Интер Пауър в Узана Поляна Фест е продиктувано от желанието на екипа да демонстрира как възобновяемата енергия може да бъде реална и надеждна алтернатива в различни ситуации – включително при захранване на събития в отдалечени райони.

За компанията това е и възможност да насърчи повече хора да направят информиран избор в посока по-устойчиво потребление на енергия. Фестивал със сърце и мисия Узана Поляна Фест от години се утвърждава като събитие, което съчетава култура, образование и природосъобразен начин на живот.

Теми като екология, възобновяеми източници, устойчиво земеделие, зелени технологии и отговорно потребление са неизменна част от програмата на фестивала. Присъствието на практически демонстрации на соларни технологии от местна компания като Интер Пауър дава ясен знак, че устойчивите решения вече не са утопия – те са напълно приложими тук и сега.

Каним всички жители и гости на Габрово да посетят Узана Поляна Фест и да станат част от едно различно преживяване – свободно, светло и захранено от слънцето.

Зареди още

Култура

Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд

Published

on

Реализираните досега събития, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор строител, преминаха успешно и при висок интерес. Началото даде арх. Белин Моллов, който на 23 януари, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, представи 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора.

Малко след това стартира и четвъртото издание на Националния детски конкурс „Преминал майстор през земята“, който събра 127 рисунки, 36 литературни творби, 12 макета и 5 видеа, изпратени от деца и младежи от цялата страна.

Победителите от него бяха тържествено наградени на специална церемония на 1 юни – Международния ден на детето.

Образователната онлайн платформа „Уча се“ също се включи в честванията, като създаде специален видеоурок, посветен на живота и делото на Колю Фичето. В знак на признателност, кметът на Дряново Трифон Панчев връчи благодарствен адрес на основателя ѝ – дряновецът Дарин Маджаров.

В средата на месец април проф. дин Веселин Янчев се срещна с местната общественост, а поводът беше 165 години от рождението на ген. Иван Фичев – виден български военен деец, началник на Генералния щаб на Българската войска, министър на войната, военен историк и анализатор, и внук на възрожденския майстор Колю Фичето.

Особено впечатляваща бе детската архитектурна работилница, по време на която с помощта на хартия, картон и дървени елементи, децата изработваха модел на църквата „Св. Никола“ в Дряново. Така малките участници се запознаха с характерните архитектурни елементи, използвани от строителния колос на Възраждането – кобиличния фронтон, аркадата и осмостенната камбанария.

През май честванията излязоха извън границите на страна, като екип на Исторически музей – Дряново проведе открити уроци в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле, Румъния. Децата от българските общности зад граница имаха възможността да научат повече за великия майстор строител.

В първите дни на юли се проведе Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, в който се включиха петима художници, а награда за живопис си поделиха Надя Петрова и Севда Потурлян. Часове преди да станат ясни имената на носителите на Наградата за живопис Дряново, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе впечатляващ духовен концерт на два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица”. Техните песнопения превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението.

Събитията и инициативите от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ ще продължат през месец август с участие във фестивала във Велико Търново „48 часа Варуша Юг“. В църквата „Свети Никола“, ще бъде представена най-новата книга за Колю Фичето, чийто автор е д-р Венелин Бараков – гл. уредник в ИМ – Дряново. Акцент ще бъде поставен върху живота, дело, архитектурните шедьоври на Майстора и връзката му със старата българска столица.

Кулминацията на националните чествания ще бъде през есента. Исторически музей – Дряново ще посрещне родственици и наследници на Колю Фичето. По време на събитието ще бъде направено и официалното представяне на книгата на д-р Бараков  „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“. Началото на октомври ще се състои и Четвъртото издание на Националната научна конференция „Епохи, личности, памет“, участие в което са заявили над 40 учени и специалисти от страната.

Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето, се организират от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица