Свържи се с нас

Култура

Ръцете раждат красота

Чергите, коланите и кърпите на Симеонка Стойчева са произведения на изкуството, изтъкани от един велик майстор.

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Ръцете раждат красота, така е озаглавила книгата си Симеонка Стойчева от Велико Търново, известната 93-годишна тъкачка на стан, която е посветила живота си на съхраняването на традициите на българския народ.

Симеонка Стойчева представи свои колани, тъкани “на кори” в Етнографския музей на открито “Етър” по време на Майсторската надпревара от ХІV Международен панаир на традиционните занаяти.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Посетителите видяха уникални произведения на изкуството, сътворени през годините, всеки със своя история и смисъл. Самата Симеонка Стойчева, независимо от възрастта си, пристигна в музея, придружена от близките си, а хората я разпознаваха и споделяха, че са се учили да тъкат от нейната книгата.

За Симеонка Стойчева тъкачеството не е просто занаят, а мечта, която за първи път се появила в съзнанието й, когато била малка и отишла на гости при своята вуйна. Камина, миндер, трикраки столчета и стан, на който се работи – това видяла малката Симеонка, почувствала уюта и замечтала за него.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

И когато някой живее с мечтите си, съдбата му помага. Съпругът на Симеонка й построил къща, а таванската стая обзавел така, че да накара жена си да почувства желания уют.
“Имах вече камината, столчетата, една приятелка на майка ми даде стан и ми показа как се тъче”, разказва спомените си тъкачката.

Симеонка Стойчева работи и с гайтан. Задругата на майсторите е организацията, която отваря пред трудолюбивата българка много възможности. Тя прави изложба в Париж и получава награда, а след това нейни изделия са представени на много места извън България.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Симеонка Стойчева е най-активна в средата на миналия век. Тя обучава много ученици, благодарение на кръжочните форми, а със съмишленички обикалят селата около Велико Търново и успяват да намерят шест стана, на които да се работи.

В онова време се оказва особено трудно да се доставят материали за учениците, обучавани на занаята тъкачество. Симеонка Стойчева успява да договори доставки от бракувани фабрични чорапи, които тъкачките разплитали и използвали в работата си. Желанието да се уреди този сложен въпрос я среща с Людмила Живкова.

“Бях решила да отида при Тодор Живков (държавен глава на България до 1989 г.), но него го нямаше и ме заведоха при Людмила (Людмила Живкова, дъщеря на Тодор Живков, ангажирана с политиката по култура)”, разказва Симеонка и не може да скрие отличните си впечатления от дъщерята на тогавашния Първи.

Симеонка Стойчева се занимава с тъкачество повече от 50 години. Тя успява да създаде свой художествен стил, сътворените от нея тъкани съхраняват традиции от всички краища на България.

Кърпите, чергите, коланите, възглавниците, паната на Симеонка Стойчева не са просто вещи за домашна употреба. Те са произведения на изкуството, сътворени от един велик майстор.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица