Свържи се с нас

Новини

Отбелязваме 131 години от Съединението

Published

on

снимка: Община Габрово, Архив

снимка: Община Габрово, Архив

Днес, 6 септември, отбелязваме 131-тата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя).

Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи.

Така през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия.

За да се координира работата с месното население, се учредяват и комитетите „Съединение“. През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг.

Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, откаже да признае акта на Съединението въпреки силната народна воля, начинанието губи смисъл и било обречено на неуспех.

На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев.

Арестуван е областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.

Два дни по-късно Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски.

След продължителна дипломатическа борба на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) Съединението получава признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба.

6 септември е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.

Крими

Сгащиха 70-годишно „муле“, участвало в схема за 17 бона и злато от баба в Габрово

Published

on

Габровските криминалисти задържаха мъж от Стара Загора, съпричастен към телефонна измама.

На 16 февруари в габровската полиция бил получен сигнал от 82-годишена жена, която заявила, че е била въведена в заблуждение по телефона от непознат, представил се за полицейски служител.

От нея било поискано да съдейства за залавяне на телефонни измамници. Жената предала на непознат сумата от 17 000 евро и златни накити.

В резултат от проведените оперативно-издирвателни мероприятия е задържано лицето, получило парите. Това бил 70-годишен жител на Стара Загора.

Сумата, предмет на престъплението, не е възстановена. Работата по случая продължава под надзора на Районна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Новини

Отличия за „КюБол“ на републиканското първенство по билярд

Published

on

Габровските билярдисти от Спортен клуб „КюБол – Габрово“ отново доказаха, че са сред водещите имена в родния билярд.

Силно представяне, хладнокръвие в решаващите моменти и шампионски характер донесоха престижни отличия за града на провелия се в Пловдив първи кръг от републиканско първенство на Националната федерация по билярд (НФБ) за сезон 2026. Домакини бяха клубовете 9 Ball Kapana и 9 Ball Grand, които осигуриха отлични условия за провеждане на надпреварата в дисциплината 9-та топка.

В А дивизия Стелиан Кукучев се изкачи до почетното трето място след оспорвани двубои срещу най-добрите състезатели в страната. Стабилната му игра и увереността в ключовите партии го наредиха сред медалистите и затвърдиха позицията му като един от най-постоянните състезатели на „КюБол“. В същата дивизия достойно се представи и Иван Янков, който също защити честта на габровския клуб.

Истински триумф за Габрово донесе Климент Велев в Б дивизия. С впечатляваща серия от победи и безапелационна игра във финалната фаза той заслужено грабна титлата и се окичи със званието републикански шампион. Велев демонстрира класа, концентрация и тактическа зрялост, които му осигуриха място на върха.

Силно участие в Б дивизия записаха още Ивайло Стоянов, Дарин Димов, Цветан Петков и Димитър Синчанов, които показаха, че габровската школа има дълбочина и потенциал. Спортен клуб „КюБол – Габрово“ се подпомага от avtogumi.bg.

Зареди още

Новини

Новият областен на Габрово встъпи в длъжност

Published

on

Областният управител Асен Даскалов официално встъпи в длъжност днес. Церемонията по приемственост се състоя в Заседателната зала на Областната администрация – Габрово.

Асен Даскалов бе назначен с Решение на Министерски съвет от 23 февруари 2026г. Досега действащият областен управител Мария Башева предаде символа на държавността – бронзов лъв, изработен от габровския скулптор Адриан Новаков, на своя новоназначен колега.

Башева благодари на колектива на Областна администрация за подкрепата и професионализма, като подчерта, че си тръгва с благодарност и с уважение. С пожелание за мъдрост в решенията, за човешко отношение към всички предстоящи казуси и за успешна работа с екипа тя предаде символа на област Габрово на Асен Даскалов. “Мисля, че ще се справите достойно. На добър час!“, пожела още Башева.

Заместник областният управител Иван Любомиров подари на Башева дървото на живота с думите: “Във времена, в които цели градове и площади са пълни с хора, които нямат търпение някой да си тръгне, Вие сте лидер, с който никой не иска да се разделя. Ако се съмнявате в това, може да погледнете в очите на колегите си. Нека това дърво да Ви напомня, че след всяка буря идва пролет, а всяка пролет идва навреме“.

Асен Даскалов приветства екипа, като се обърна към всички човешки и като колега. “За мен е чест да заема този пост. Приемам го отговорно и с ясното разбиране, че тази администрация има нужната експертиза. Ценя професионализма, ще разчитам на Вашия опит и на пряката комуникация. Предстоят ни избори и това е главната ни задача. Бих желал да проведем български избори, но по европейски стандарт. Няма да променям работещи формули, а необходимите подобрения ще въведем спокойно. Вярвам, че можем и ще работим с добър диалог и в полза на обществото“, каза в обръщението си Даскалов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица