Свържи се с нас
автор:Калина Атанасова автор:Калина Атанасова

Култура

„Празниците на българина“ представя ДХС в Пловдив

Published

on

автор:Калина Атанасова

автор:Калина Атанасова

От 10 септември до 7 октомври музеят „Дом на хумора и сатирата“ гостува в Регионалния етнографски музей в Пловдив с тематична изложба живопис „Празниците на българина“ от художествения фонд „Хумор на народите“. Откриването е на 9 септември от 18:00 ч в Големия салон. Инициативата се посвещава на Европейските дни на наследството – 2016.
Експозицията носи очарованието и виталността на българския дух, затова с право е озаглавена „Празниците на българина”. Тя е посветена на Европейските дни на наследството – 2016, съобщава Венета Козарева от Дома на хумора и сатирата.
Подбраните 13 платна на 9 български художници представят многолюдни празнични сцени, впечатляват с колорита си, със своята игривост и пъстрота, от тях блика много жизнерадостно настроение. А и всички разкриват нашенските нрави – българинът обича да празнува и го прави без специален повод, винаги и навсякъде. Няма да сгрешим, ако кажем, че изложбата също „звучи”: чуваме звъна на кукерски чанове (Златю Бояджиев и Наум Хаджимладенов); думкат тъпани по хорá и ръченици (Стоян Венев, Енчо Пиронков); препуска кушия; просторът ехти от сватбарските веселби и карнавалните шествия. Празникът е в душата и сърцето на всички персонажи на Калина Атанасова, Мара Атанасова, Златю Бояджиев, Юри Буков, Ангел Василев, Стоян Венев, Никола Г.Николов, Енчо Пиронков, Наум Хаджимладенов.
Платната в изложбата са подбрани от богатия художествен фонд на Дома „Хумор на народите”. Тази малка част от музейното богатство дава възможност да се срещнем с характерни типажи, стилистични похвати, цветови предпочитания на майстори на четката, живяли и създавали своето изкуство от началото на XX век до наши дни. Творбите са от участия на артистите в Международното биенале, от техни самостоятелни изложби или са дарени на Дома на хумора и сатирата. Част от тематичната колекция „Празниците на българина” е гостувала в Дупница, Севлиево, Полски Тръмбеш, Казанлък, Асеновград, Попово.
Изложбата в Регионалния етнографски музей – Пловдив въздейства като пъстроцветна приказка, която само загатва за неповторимата душевност на българина и богатия празничен календар на нашия народ. Предстои да я четем заедно в започващите Европейски дни на наследството.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица