Свържи се с нас

Култура

Над 120 майстори са заявили участие в XIV Международен панаир на традиционните занаяти в ЕМО „Етър”

Published

on

13932951_1756158504664696_6509353613740493953_nXIV Международен панаир на традиционните занаяти се провежда от 2 до 6 септември в Етнографски музей на открито „Етър”. Проявата е под патронажа на Председателя на Народното събрание на Република България г-жа Цецка Цачева. Организатори са Министерство на културата, Община Габрово и ЕМО „Етър”. Официалното откриване на събитието е на 3 септември, събота, от 11:30 часа.

Международният панаир на традиционните занаяти, който се провежда в ЕМО „Етър” е музеен продукт, а не е предназначен само за забавление и това го отличава от останалите . Върху това акцентира на пресконференция днес доц. Д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър”. Тя отчете силната конкуренция, наложена през последните години от нововъзникващи прояви с подобен характер в отделните райони на страната.

„Няма да допускаме занаяти, които не са съобразени с традицията и ще се стремим все повече да разширяваме международното участие”, каза доц. Димитрова. Тя поясни, че има стриктни изисквания всеки предмет, представен на Панаира, да бъде изработен според старите технологии и от материала, характерен за дадения период.

В Майсторската надпревара, която е една от най-атрактивните прояви по време на Панаира има много сериозно участие на български и чуждестранни занаятчии. Девет вече са потвърдили, че ще се включат, като между тях са Annelies Tajman-Bergisch от град Девентер, източна Холандия и Aurelia Casaru от Румъния, Олехандра Пренко от Украйна.

Майсторската надпревара тази година е „Тъкане на колани „на кори”.

Преди две години този занаят е обявен за един от шедьоврите на българското нематериално културно наследство.

Според регламента на състезанието, участниците трябва да изработят два предмета. Един задължителен – точно копие на колан, тъкан „на кори” и един предмет по избор. Резултатите от състезанието се обявяват по време на традиционната „Вечер на майстора”, която тази година е на 5 септември. Победителят получава Голямата награда „Сребърна хлопка” и правото да направи изложба-базар в ЕМО „Етър” през следващата година.

В отделните прояви по време на XIV Международен панаир на традиционните занаяти ще се включат над 120 майстори от страната. Чуждестранното участие тази година е на занаятчии от Украйна, Беларус, Сърбия, Македония, Русия, Алжир, Судан, очаква се потвърждение и от представител на ЮАР.

Акцент тази година се поставя върху тъкачеството. Майстори от страната ще представят различни техники, а 92-годишната Стойна Кръстанова ще покаже своя изложба.

На 2 септември, петък, от 11:30 часа в Изложбената зала на музея ще бъде открита изложба-базар „Дърворезба” на тревненския майстор Антон Николов – победител в Майсторската надпревара „Дърворезба“ през 2015 г.

Антон Николов е наследник на традициите на тревненските.

Фолклорната програма на 3 септември, веднага след откриването на Панаира, е със специалното участие на трупата на Нешка Робева. През всеки от дните на събитието състави от цялата страна ще покажат богатството на българския фолклор. Много популярната сред младото поколение формация „Тъпани и гайди” ще представи една по-съвременна интерпретация на българското народно творчество.

ХII Международна научна конференция „Традиционните занаяти – минало, настояще и бъдеще“ започва в 12:30 ч. на 2 септември, петък

В 43-те доклада участниците във форума – музейни, научни работници и краеведи, ще представят свои задълбочени проучвания. Чуждестранните участници в Конференцията тази година са осем, от които четирима от Румъния, по един от Македония и Сърбия, и двама от Холандия. Те ще се представят със седем доклада.

XIV Международен панаир на традиционните занаяти се отличава нова рекламна визия, която предшества цялостната визуална промяна на представяне на ЕМО „Етър”. Избран е специален шрифт, с който да става изписването на името и абревиатурата на музея, до края на годината се очаква да бъде готово новото лого. Международният панаир на традиционните занаяти също ще придобие разпознаваемост от такъв характер, а дори грамотите, които се издават за участие в него, имат своя графична специфика.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица