

Култура
Първи фестивал „Алтернативни форми на изкуство“
Народно Читалище „Христо Смирненски 1949”, организира първият фестивал за „Алтернативни форми на изкуство”, който ще се проведе на 2 и 3 септември. Във фестивала ще вземат участие групи от национален мащаб, които показват иновативна, съвременна и нетрадиционна визия на традиционни форми в изкуството. Представителите на сценичните изкуства ще представят едно старо изкуство в една нова форма.
От музикалните среди са поканени групи, които изпълняват фолклор със съвременно звучене или един своеобразен микс от етно-джаз. При него фолклорът и свободните музикални импровизации се преливат необичайно в симбиоза, в която мелодии – носители на историческа и национална традиция придобиват едно съвременно звучене и характер, присъщ на новото време.
Фестивалът за алтернативни форми ще бъде и алтернатива на традиционните, предимно и често срещани в България фестивали за изворен фолклор, които все по-често привличат предимно застаряващи колективи със застаряваща публика.
“Алтернативни форми на изкуство” ще предложи алтернатива на младежите и младите по дух. Фестивалът ще се проведе в първата половина на месец септември, в рамките на два дни, на поляната до читалището в кв. Русевци в Габрово. Мястото също е избрано като алтернативна градска среда, която предлага бягство от асфалтовия център и същевременно оставане в градска среда.
Фестивалът се реализира с проект по програма „Култура”, с финансовата подкрепа на Община Габрово.
Програмата за фестивала
02.09.2016 – 19:30 ч.
– трио“Keys and strings“ – трио на баян, виола и цигулка
– Dark Light projekt – изложба на „рисуване със светлина“
– DIA в компанията на TINO&Spazm – младата певица DIA, която успешно съчетава фолклор и дъбстеп и в момента е на върха на музикалните класации.
– група „Оратница“ – доказала се етно-джаз група
– „Огнени сенки”
03.09.2016 – 19:30 ч.
– ансамбъл „Spectrum“- акапелни изпълнения на различни стилове музика
– Граници – аудио-визуален, невербален, пантомимен моноспектакъл на Ясен Попов – не
– Dark Light projekt и Алос – уъркшоп и изложба на „рисуване със светлина“
– група „Балканджи“ – доказала се етно-рок група
DIA представя DIA Live!
След като достигна върха на музикалните класации в България и още над 20 държави с песните си, DIA е готова с първото си LIVE-шоу!
Талантливата 17-годишна певица ще представи съвместния си сет с DJ SPAZM (съ-автор на двата й сингъла), с участието на младата бийтбокс надежда TINO. Всички те ще представят зрелищно шоу с много цветни емоции в стиловете дъбстеп, трап и дръм енд бейс, преплетени с красиви и забравени български фолклорни мотиви по нов и неповторим начин.
Димана Мирчева – DIA дебютира на българската сцена през лятото на 2015-а година с “ЕГЕЯ”. Песента е комбинация от фолклор и трап с хитово звучене и бързо привлича вниманието на музикалните фенове и професионалисти в България, а не след дълго парчето се завъртя по радиостанциите в над 20 страни в Европа, Азия и САЩ, а видеото към сингъла бе гледано близо 500 000 пъти в YouTube. Месец по-късно канадската поп певица и композитор Grimes направи shout-out за Egeya в YouTube и в личния си блог, а списание Vice-Италия написа материал за нея, определяйки я като „богиня от другата страна на Европа“.
С втория си сингъл Veno Neveno, който излезе в началото на 2016-а година DIA се изкачи директно на първото място в чартовете на най-слушаните радиостанции за хитова музика у нас.
Оригиналната народна песен е напълно непозната на широката публика и никога не е записвана – DIA я открива с стар македонски сборник и сама прави фолклорната обработка на музиката и адаптацията на текста. След това окончателният вариант, който включва и нетипичното за съвременната денс музика соло на гъдулка – е аранжиран и продуциран от ANP Music Production. Veno Neveno стана първата фолклорна песен на върха на класациите в България в последното десетилетие.
Dark Light и Уъркшоп „Рисуване със светлина“
Уъркшопът „Рисуване със светлина “ще се осъществен с помощта на Център АЛОС и ще даде шанс на публиката активно да се включи в създаването на light-painting произведения. В предварително обособено тъмно пространство всеки посетител ще има възможност да създаде своя светлинна рисунка или да се включи в обща light-painting творба.
Уъркшопът „Рисуване със светлина“ дава възможност за създаване на собствена временна реалност, чрез която да бъдат „разказани“ отделни истории или „пресъздадени“ ситуации и случки чрез ефектите на светлинните рисунки. Всеки участник може сам да „изрисува“ и промени заобикалящото пространство, създавайки светлинни ефимерни образи и обекти. По този начин нереалните обекти реално променят усещането, възприятието и представата на всеки участващ в уъркшопа. Възможността хората сами да са създатели (рисувайки чрез светлина) допълнително засилва чувството на ангажираност и творчество, като поставят отделния зрител в ролята на твореца-художник.
SPECTRUM
През пролетта на 2012 година няколко приятели от Музикалната академия в София решават да се съберат и да попеят заедно за удоволствие. Макар да творят в различни сфери, ги обединява едно – голямата им страст към съчетанието на човешки гласове в красива хармония. Първата репетиция е повече от успешна – и само броени дни след нея група „Спектрум“ е вече факт.
Още от самото начало певците в „Спектрум“ експериментират с различни музикални стилове. Като най-успешна за тях се откроява комбинацията между поп, джаз и български фолклор в оригинални обработки, изпълнени акапела. Именно с това съставът печели и първата си голяма награда – първо място в конкурса „Нови гласове“ на Българското национално радио, проведен през ноември 2013 г.
„Спектрум“ вече има в историята си успешни участия на столична сцена – Зала 1 на НДК, зала „България“, Студио 1 на БНР, художествени галерии и музикални клубове, често гостува и на фестивали и музикални събития в цялата страна. Групата осъществява записи и работи в съвместни проекти с утвърдени български композитори и изпълнители – Александър Бръзицов, Стефан Димитров, Кристиян Бояджиев, Георги Андреев, Васил Петров, Антони Дончев, ФСБ и др.
„Спектрум“ са: Боряна Йорданова, Мария Димитрова, Атанас Кулински, Янко Янков, Константин Бейков.
„Оратница“
„Оратница“ е българска музикална група, която смесва български фолклор с елементи от съвременните музикални стилове като дъбстеп, дръм енд бейс, хип-хоп и др. Музиката е изцяло акустична – съчетание между диджериду, кахон/тъпан, кавал и глас. Представлява оригинална интерпретация на български и балкански традиционни мотиви, пречупени през електронните модерни стилове, примесени с вокалното майсторство на византийското църковно пеене. Името на групата идва от народния обичай Оратница, изпълняван преди Сирни заговезни.
– група „Балканджи“ – доказала се етно-рок група. Идеята за стиловата насоченост и основаването на групата се ражда след дълги експерименти и съвместна работа в областта на музикален синтез между традиционната рок-музика и елементи на българския фолклор, както и други стилови преливания. Ориентацията е към композиране на авторска музика, която да синтезира тези елементи. Групата има издадени 3 самостоятелни албума. БАЛКАНДЖИ са носители на първа награда в конкурса за авторска песен, организиран от SONIC – B.A.N.G.! : Bulgarian Audio Network Guild.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!


Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.
Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.
Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.
Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.
Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.


Култура
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий


С тържествен молебен, литийно шествие и празничен парад на образователните и културни институции, Габрово ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.
Празничната програма започва в 09:30 ч. с тържествен молебен в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Веднага след него, от 09:45 ч., ще тръгне литийно шествие до паметника на Васил Априлов, където ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност. В 10:00 ч. по централните улици на града ще премине тържественото шествие на детските градини, училищата, Технически университет – Габрово, културни и просветни институции, както и граждани, които ще се включат в празника.
С цел обезпечаване на сигурността по време на честванията се въвежда временна организация на движението в централната градска част. За периода от 09:00 до 13:00 ч. движението на моторни превозни средства ще бъде преустановено по следните улици: ул. „Брянска“ – от кръговото кръстовище при Консултативна поликлиника до мост „Игото“ ул. „Скобелевска“ бул. „Априлов“ – от пресечката с ул. „Възраждане“ до Централна поща ул. „Юрий Венелин“ ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ ул. „Райчо Каролев“ ул. „Лазар Донков“ ул. „Иван Гюзелев“ бул. „Априлов“ – в посока от Шиваров мост до кръговото при бензиностанция OMV.
Промени ще има и в движението на градския транспорт. Автобусите на Общински пътнически транспорт, които се движат по направление север–юг, ще обръщат при Автогара Габрово, а тези по направление юг–север – при Шиваров мост.
Община Габрово призовава всички участници в движението да проявят разбиране, да спазват въведените ограничения и да следват указанията на контролните органи, за да бъде празникът безопасен и спокоен за всички.


Култура
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново


При висок интерес премина тазгодишното издание на „Нощ на музеите“ в Дряново на 16 май, организирано за втори пореден път от Исторически музей – Дряново (ИМ-Дряново). Атрактивната програма включваше изложби, театрална адаптация, рецитал, демонстрация и представяне на книга, като събра жители и гости на града в истински празник на културата.
Събитията стартираха в Икономовата къща, където Националният литературен музей (НЛМ) гостува с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Румяна Пенчева, завеждащ отдел „Фондове и литературно наследство“ в НЛМ, представи живота и творчеството му. Дряновката Райна Чуховска сподели лични спомени от познанството си с автора и с емоционален жест дари ценни книги от Василев на музея, които ще обогатят фонда му.

Театрална адаптация по „Криворазбраната цивилизация“ оживя на сцената благодарение на учениците от 4А клас на СУ „Максим Райкович“. Под ръководството на Светла Станева – автор на сценария и режисурата, с много хумор и талант, децата вдъхнаха живот на класическата пиеса, обогатена с много дряновски колорит. Малките актьори подариха на публиката пиеса, изпълнена с енергия, искреност и въображение.
В Лафчиевата къща посетителите имаха възможност да разгледат уникалната изложба „Сътворено от Земята“, представяща 270 минерални образеца от близо 80 находища. Колекцията, дарена от дряновеца Венцислав Панев, бе допълнена с демонстрации на явлението флуоресценция. Публиката бе трогната и от рецитала на групата за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица, изпълнен в неповторимата атмосфера на Лафчиевата къща, който се превърна в истинско пътешествие из българския фолклор и душевност.

Финалът на културната вечер бе в зала „Колю Фичето“ на ИМ – Дряново, където проф. дин Вера Бонева представи своята книга „Въобщественик: Книга за Чудомир“. Диалогът ѝ с публиката бе и среща с една по-малко известна страна на Чудомир – тази на художник. Чрез изложбата с рисувани акварели „Нашенци“ от Димитър Чорбаджийски – Чудомир, публиката се пренесе в света на неговото художествено творчество.
След думите и цветовете прозвуча музика – нежна и искрена, в изпълнение на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.


-
Новинипреди 6 дни
От днес започва строителството на кръгово пред Централна поща
-
Културапреди 6 дни
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново
-
Новинипреди 5 дни
Липсата на храна заради априлските студове обуславя слизането на мечки по селата
-
Културапреди 6 дни
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий
-
Кримипреди 5 дни
Полицията предупреди за нова схема за телефонни измами!
-
Културапреди 5 дни
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!
-
Икономикапреди 6 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 5 дни
Архиерейският наместник Руслан Личев бе отличен със звание