Свържи се с нас

Култура

Детският кът в ЕМО „Етър” посрещна 500 гости за рождения си ден

Музейният детски кът „Открий какво умееш” в ЕМО „Етър” посрещна 500 гости за рождения си ден

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Знаете ли откога датира традицията тревненки да рисуват върху бръшляново листо? Малките посетителите в Музейния детски кът „Откри какво умееш” в ЕМО „Етър” могат да разкажат.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Докато малчуганите изпробват уменията си на творци Десислава Бошнакова от Музея за резбарско и зографско изкуство в Трявна разказва една стара история, която може да послужи като основа за написване на сценарий за холивудска продукция. При това не става въпрос за легенда, а за историческа истина.

В епохата на Възраждането габровки, чиито семейства вече имали установени контакти с Европа, показали на панаира в Трявна първите внесени у нас изкуствени цветя.

Тревненки им завидели за това модно за времето си постижение, но решили да не им отстъпват.

И тъй като нямали възможността да си доставят изкуствени цветя от Европа направили свое конкурентно изделие – започнали да рисуват върху листа от бръшлян, които са вечно зелени и са символ на дълголетие.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Получавали се истински произведения на изкуството, много по-красиви от европейските изкуствени цветя. С времето рисуването върху бръшлян станало характерно за Трявна и гостите на града били закичвани с такова листо.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

На метри от мястото, където Десислава Бошнакова показва това тревненско изкуство, Марияна Вълкова учи малките посетители на Музейния детски кът и техните родители на плетене с мъниста.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Тази стара традиция е запазена в Народно читалище „Никола Йонков Вапцаров 1927” град Хисаря, където кръжока „Сръчковци” е особено популярен сред учениците от началната степен.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Коланите, които в миналото са се носели, закопавани с чапрази (пафти) са били предназначени не само да прикрепят дрехата, но и за украшение на жената. Децата, които са пристигнали от Хисаря в Музейния детски кът „Открий какво умееш” в ЕМО „Етър” с Марияна, знаят също така как се плетат малки кошнички от царевична шума, върви за торби, мънистени гривни и мартеници. Учат дори как се прави гоблен от мъниста.

Светлозара е усвоила тези умения в кръжока. Но в Музейния детски кът малкото момиченце предпочете да се забавлява с игрите от времето на своите прабаба и прадядо. Сложила яйце в дървена лъжица Светлозара успя да надбяга аниматорите от Музейния детски кът, като при това нито веднъж не изтърва яйцето си. По-късно тя опита и играта „Орехчета”, която е била много популярна до средата на миналия век сред малчуганите по габровските улици.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Около 500 деца пожелаха ЧРД на Музейния детски кът, който на 5 август навърши 3 години. Тържествата започнаха на 4 август и продължиха на следващия ден. Музейният кът продължи да приема поздравления и да осигурява забавления. За трите години, през които съществува той е посрещнал над 6 000 деца.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица