

Култура
Британски момичета се учиха на български възрожденски занаяти

снимка: ЕМО „Етър“
Повечето от нещата, които се наложи да прави групата британски момичета в ЕМО „Етър” няма как да се преведат. Имената на занаятите, на домашните занятия и използваните технически пособия са типично български. Майсторите в музея, обаче, не срещнаха проблем да предадат на Ейлид, Шарлът, Джес и Алисън голямата си любов към традициите и поне част от своите умения.
Джес нарича килимче изтъканото от козя вълна произведение на изкуството. Алисън смята, че от него се правят чанти. И двете разбират, че имат право, макар в собствената им страна много по-разпространена да е вълната от овца. Естествено когато казва „чанта” английското момиче има предвид торба.
Занаятите в Етнографския музей на открито „Етър” са много интригуващи за четирите момичета.
Шарлът споделя, че обучението в тяхното училище има подобна насоченост. От думите на Шарлът става ясно, че доскоро и във Великобритания дейностите от миналото са били забравени, но от известно време има възраждане на интереса към тях.
Четирите англичанки бяха в ЕМО „Етър” край Габрово в продължение на седмица и се обучиха на тъкане на колан, боядисване и работа с гайтани, месене на обредни хлябове, тъкане на стан. Момичетата участваха в програма, която изпраща студенти на обучение в други страни.
Изборът да дойдат в България е личен. Ейлид, Шарлът, Джес и Алисън споделят, че са много доволни от своя престой. Намират България за красиво място, а ЕМО „Етър” за уникален. Обучението на английските студентки е част партньорството между Сдружение „Деветашко плато” и ЕМО „Етър”.
Сдружение „Деветашко плато” има традиции в партньорството с европейски организации по различни проекти. И естествено – много от посещенията са в ЕМО „Етър”. В музея се провеждат практики на британски студенти по български занаяти и приложни изкуства.
Благодарение на добрите отношения с Деветашко плато вече 9 години повече от 50 млади преминаха през курса на обучение, за което получиха специален документ – Certificate of achievement (UVERITELNO).
В него пише, че чираците са вложили старание и упоритост да усвоят уменията на българските възрожденски майстори.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати