Свържи се с нас

Култура

2,5 млн. работници очакват Димитър Костадинов

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

2,5 милиона работници очакват Димитър Костадинов от ловешкото село Орлене. Там, без намесата на химически препарати, благодарение на чистата природна среда става най-вкусния мед. Димитър Костадинов има 150 кошера с 8 милиона пчели, 1/3 от които са работници.

Пчеларят от Ловешко спечели първо място в конкурса за „Най-вкусен мед” през първия ден на ХІV Национален пчеларски събор. Събитието, което се проведе на 9 и 10 юли в ЕМО „Етър”, събра над 30 производители на мед, продукти от мед и инвентар, свързан с пчеларството.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Димитър Костадинов е сертифициран като производител на биологични продукти от 9 години.

„С пчеларство се занимавам от 60 години. Природата в родното ми село Орлене е чиста, няма пръскане, няма много пчелни семейства”, споделя бившият военен. Убеден е, че с пчеларство в наши дни човек може да се издържа.

Осем от производителите на мед, които участваха в Националния пчеларски събор в ЕМО „Етър”, се включиха в конкурса за „Най-вкусен мед”. Класирането бе определено от посетителите, които имаха възможността да опитат от продукцията.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Втора, след Димитър Костадинов, се нареди Стоянка Петкова от разположеното близо до Соколския манастир габровско село Зелено дърво. Медът от нейните кошери е изваден преди седмица и по мнението на посетители има много лек и приятен вкус.

Трета позиция бе присъдена на лавандуловия мед, създаден в стопанството на д-р Юлиян Кехайов. Пчелинът на ветеринарния лекар се намира в Природен парк „Русенски лом”. За семейството му няма свободно време, интересът към пчелните му продукти е голям. От 10 години за Юлиян Кехайов пчеларството се е превърнало в бизнес.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

„Пчелите приличат на хората в големите градове, но са много по-дисциплинирани. Всяка си знае мястото и работата”, споделя съпругата му, която е негов първи помощник.

Конкурсът за „Най-добре аранжиран щанд” спечели Любомир Богданов от Плевен, който представя свещи, изработени от пчелен восък. Животни, растения и фигури на известни диктатори привличат посетителите към мястото, където се е разположил той.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Иван Жабов от Сливен зае второто място, а трети е Стилиян Стоянов от София със своята козметика и лечебни балсами.

На Националния пчеларски събор в ЕМО „Етър” Георги Вавов показва преса за лични пчеларски нужди.

„Повечето пчелари предпочитат да си дадат восъка на магазина и да вземат готови основи.

Голямото предимство на моята преса е, че всеки може да контролира качеството – слагаш восък и излиза 100% восъчна основа, на която няма защо да се чудиш как да качваш пчелите си.

Тя е от собствения пчелин. Основите стават малко по-дебели и затова се зателват по-добре.

Вероятността да се накъса прясно изградената пита е много по-малка. Друго предимство на това изделие е, че при липса на восък и наличие на нектар пчелите могат да издигат от дебелата основа восък и да надграждат килийките”, разказва Георги Вавов, който е редовен участник Националния пчеларски събор в ЕМО „Етър”.

Събитието продължи и на 10 юли, а всеки от посетителите можеше да си купи качествен мед, всякакви видове пчелни продукти и инвентар.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица