Свържи се с нас

Култура

Показват в изложба греховното облекло на габровката

Греховното облекло на габровката е представено в изложба на Регионалния исторически музей

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

В началото на ХІХ век официално е забранено на жените да носят сокай. На 14 февруари 1814 г. мярката влиза в сила, сведения за което могат да се намерят в един псалтир от Габрово. Църквата преследвала разкошните облекла и накити, като греховни. Но въпреки това до началото на XX век сокайното забраждане продължава да се среща в някои закътани предпланински селца.

Габровският сокай, като един сложен женски накит за глава, се състоял от много елементи. Само за нанизите от монети на сокая се давали 200-300 гроша. Те имали повече роля на украса, вярвало се, че предпазват от уроки. Цената на целия сокай била около 500-800 гроша, като тези със сребърни или позлатени кръжила стрували по-скъпо.

Сокайно забраждане може да се види през целия месец юли в изложбата „Накити през вековете”, която представя Регионален исторически музей – Габрово.

Това е характерно забраждане, част от традиционната женска носия в Габровско, Търновско, Ловешко, както и в Македония. Сокаят, който красял главите на омъжените жени, се поставя на главата на булката на третия ден след сватбата и е всекидневен задължителен накит, въпреки голямата му тежест. Той наподобява средновековното забраждане. За него се смята, че „скрива” младата невеста от уроки и зли очи. Функция, изпълнявана и от шевиците на кенарното платно, част от сокайното забраждане, с което се увивала главата на жената. Под самия сокай се слага червена памучна кърпа, за да се скрият хубаво косите на жената. Смятало се, че само съпругът има право да ги вижда, т.е. скриването им било признак на семейно положение.

За това как се е носил сокай, сведения получаваме от стенописи от църкви и манастири – в с. Хотница, Търновско; Земенския манастир и др. Ценен извор за облика на този накит са и три картини, рисувани след Освобождението – „Тревненка” на Иван Попдимитров, от която е запазено само фотокопие ( картината е изгоряла през 1944 г. при бомбардировките над София), „Жена от Боженци” и „Баба от габровските колиби” на Иван Мърквичка, рисувани вероятно около 1895 г. Творбите също мога да се видят в изложбата „Накити през вековете”, представена в Регионален исторически музей – Габрово.

Златарска теглилка от 1817 г. е най-стария предмет, който посетителите могат да видят в тази уникална експозиция. Тя била собственост на златаря Иван Ванков. Прибрана е в дървена кутия с няколко отделения вътре.

Куюмджийството в Габрово е представено в изложбата с пръстени, обеци, гривни. Среброто и неговите сплави са основен материал, използван за тези украшения.

Богата и много атрактивна колекция от чапрази, известни още с името пафти, може да се види в „Накити през вековете”. Освен изработените само от метал, в изложбата са представени и седефени. Върху плочките са изобразени различни сцени – библейски и животински.

Изложбата в Регионален исторически музей – Габрово успява да пресъздаде модата през Възрожденския период и многообразието на традиционната българска култура, с характерните за региона накити и мотиви.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица