Новини
Огненият хепънинг тръгна по вода
С гръмотевична буря и проливен дъжд започна Огненият хепънинг, посветен на Световния ден за борба с наркоманиите, който Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център, с подкрепата на Младежкия съвет по наркотични вещества при Община Габрово, организираха на 26-ти юни в Габрово.
Това не изплаши публиката и измитият площад събра десетки млади хора, дошли да слушат музика, да гледат илюзионно шоу и танци, огнен спектакъл и бийтбокс, но най-вече да изразят своята позиция относно един от най-сериозните проблеми, пред които е изправено човечеството – проблемът със зависимостите!
В подкрепа на инициативата пяха Ралица Христова и Ивета Петрова, младата банда от Пловдив – PANIC STATION, бийтбоксерите Vesko и МахО, който скоро ще представи България на Европейското по бийтбокс. С танците си шоу-балет „Магия” за пореден път взриви публиката, а огненото шоу на „Огнени сенки” се радва на изключително голям интерес от страна на публиката.
Специален поздрав младежите от Габрово получиха от Дони и Нети, които преди четири години гостуваха на Габрово за 26-ти юни. Дани Белев и момчетата от Куик Хендс Проджект – джуниър добавиха към вечерта и щипка магия, за да утвърдят усещането у всички, събрани на площад „Възраждане” в неделя вечер, че е неземно удоволствие да си млад и независим!
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Пияна жена с голям джип помете морал и промили посред бял ден

Изминалият уикенд в област Габрово не мина спокойно откъм пътни инциденти и криминални деяния. Това става известно от полицейската сводка за днешния 20 юли, оповестена от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
В събота, 18 юли, около 15.40 часа, на улица „Иванка Горова“ автопатрулен екип на тревненската полиция спрял за проверка криволичещ автомобил „Форд F150“, управляван от 40-годишна местна жителка.
„Ароматът“ и външният ѝ вид насочили веднага полицаите, че преди дамата да се метне зад волана е имало употреба. Тестът с техническо средство отчел изумителните 2,44 промила алкохол в количеството издишан въздух, които изобщо не ѝ попречили да седне да кара по улиците на града.
На нарушителката бил издаден талон за медицинско изследване, а в указания срок тя се явила, за да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.
По-малко от два часа по-късно, около 17.20 часа, отново в РУ-Трявна постъпил сигнал за пътнотранспортно произшествие на улица „Ангел Кънчев“. На място се установило, че катастрофата е станала между лек автомобил „Фолксваген Поло“, управляван от 24-годишна жена от село Айдемир, и мотопед, управляван от 57-годишен тревненец.
При инцидента водачът на мотопеда получил счупване на фаланга. Пробите за алкохол на участниците са отрицателни, а произшествието е обслужено по административен ред.
Ден по-рано, в петък, 17 юли, около 08.30 часа, в районното управление в Трявна бил получен сигнал за случай на вандализъм, който бил моментално разкрит. Касаело се за 40-годишен мъж, който унищожавал цветни насаждения, около 100 на брой, в парка пред ЖП-гарата, собственост на Община Трявна.
Пристигналият полицейски екип веднага заловил извършителя на деянието. По случая е заведена преписка по член 216 от Наказателния кодекс, който третира унищожаването или повреждането на чуждо имущество.
В Севлиево пък в петъчни следобед, 17 юли, около 14.00 часа, екип на полицията спрял за проверка мотопед „Ямаха“, управляван от 31-годишен местен жител. При справката в информационните масиви на МВР се оказало, че превозното средство не било регистрирано по надлежния ред.
При проверката в мотопеда била открита и иззета суха зелена листна маса, реагирала положително при извършения полеви наркотест за марихуана. По случая също е образувано бързо производство.

Новини
С купа и медали се завърнаха шахматистите на ШК „Орловец 1997“

Купа, два златни и един бронзов медал спечелиха шахматистите на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Йоан Велчев, Кристиян Василев и Стефан Тотев в шахматния турнир „Купа Световен ден на шаха“, който се проведе в Казанлък.
14-годишният Йоан Велчев, който постигна 6,5 точки от 7 възможни се нареди първи в целия турнир и заслужено грабна купата и златния медал.



12-годишният Кристиян Василев, който постигна 4,5 точки, се нареди първи във възрастовата група на 13-годишните и пети в генералното класиране и спечели златен медал.
13-годишният Стефан Тотев също постигна 4,5 точки, което го нареди трети във възрастовата му група и шести в генералното класиране и му отреди бронзов медал.




Достойно се представи и 7-годишният Стелян Пелеев от ШК „Орловец 1997“, който участва в Б турнира за деца до 9 години.
С 3 точки Стелян се нареди пети във възрастовата група „Детска градина“ с равен брой точки с третия и получи предметна награда, каквато организаторите бяха осигурили, освен за призьорите, и за всички деца от най-малката възрастова група.

Новини
Правителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата

Министерският съвет одобри финансиране в размер на 3 151 475 евро за реставрация на Паметника на свободата.
Средствата ще бъдат отпуснати на Министерството на културата за обезпечаване на сключен договор за изпълнение на реставрационни и консервационни дейности и строително-монтажни работи по всички части на работен проект за обект: „Реставрация и консервация на фасадите на Паметника на свободата на връх „Шипка“ в ПИ с идентификатор 83199.1.1, землището на гр. Шипка, община Казанлък, област Стара Загора“.
Предоставянето на средствата ще осигури необходимата финансова обезпеченост за започване изпълнението на проекта. Паметникът на свободата на връх Шипка е един от най-разпознаваемите символи на българската държавност, свободата и националната памет.
Обектът е недвижима културна ценност с национално значение и представлява културно- историческо наследство с изключителна обществена значимост. Неговото опазване е задължение на държавата, произтичащо както от Закона за културното наследство, така и от обществения интерес за съхраняване на националната историческа памет.

-
Любопитнопреди 6 дниОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Културапреди 6 дниМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Икономикапреди 5 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Културапреди 5 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Новинипреди 4 дниЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон
-
Кримипреди 5 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Любопитнопреди 4 дниУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд
-
Кримипреди 4 дниАвтоджамбаз „разкова дрегера“ след удар в електрически стълб







