Свържи се с нас

Култура

Весел четвъртък без дестинация

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 16 юни от 17.30 часа Домът на хумора и сатирата кани на юнски „Весел четвъртък”. В зала 6 ще бъде открита изложбата „Без дистанция. 450 х 450 х 450” на 15 наши съвременници: Витали Халваджиев, Петър Наков, Орлин Иванов, Петър Илиев, Тодор Ламбов, Панчо Куртев, Павлин Радевски, Красимир Митов, Рашо Митев, Николай Маринов, Боян Пенчев, Емил Бачийски, Огнян Читаков, Минчо Тодоров, Камен Цветков. Всеки от тях се представя с по една своя творба.

И ако името на новата изложба Ви препраща към една отминала в зала „Райко Алексиев”, нека предупредим, че повечето от представените работи са от настоящата година. Габровци ще разпознаят носителя на „Гаскар” от 19.Международно биенале Емил Бачийски и член на международното жури на 22. Биенале.

Сред авторите в изложбата има участници в Националния симпозиум по скулптура в камък в Габрово (2007), в симпозиума „Форма” към НГПИ „Тревненска школа” в Трявна (2013), а Н. Маринов е дългогодишен участник в международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата (2007, 2009, 2011, 2013, 2015). Всяка изложба има свои послания, подтиква към диалог с авторите, може да предизвика дебат по важна за творците проблематика. Настоящата не прави изключение!
Тя е създадена специално за пространството на зала шест в Дома на хумора и сатирата. Обектите са показани в един и същ, избран от авторите формат – върху постамент и под прозрачен похлупак с формата на куб с ръб 45 см. Всеки получава своите 91 125 кубични см внимание.

Една от популярните системи за рейтинг на художници в света стъпва на концепцията икономика на вниманието. Рангът на даден автор се определя с алгоритъм от броя на изложбите, в които участва и от техния вид – самостоятелни, групови, в по-престижни галерии или в по-непопулярни, както и от ранга на другите автори, с които излага – накратко, от частта публично внимание, което получава чрез ресурса на галерията. Галерията предоставя своето пространство и време на даден артист и така го включва в икономиката на изкуството.

Водени от настояването, че съвременните скулптори у нас не получават адекватно изложбено внимание, авторите отвеждат гореописаната концепция до крайност. След договарянето на изложбата те маркират границите на това така скъпоценно временно заето пространство. Капсулират го във витрини така, както обикновено се излагат крехки или старинни експонати. Непосредствеността на общуването със скулптурата е отменена от прозрачната бариера на стъклото.

Материалите, с които работят авторите, са дърво, восък, полиестерна смола, бетон, метал, пяна за топлоизолация. Трайното е представено с крехки материали, а обичайно пренебрегвани от окото форми и обеми се материализират в бетон. Някои от авторите работят с негативни пространства, отпечатъци, следи от присъствие, други маркират идеята за уловено пространство с макетоподобни инсталации.

„Без дистанция” показва едно завръщане към модернизма, такъв, какъвто в България не се случи през двадесети век, както и отказ от взаимодействие със заобикалящата ни политическа и социална реалност.

Изложбата очаква своята публика до 30 август 2016 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Концерт в Габрово на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев

Published

on

На 24-ти април в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово от 18.30 часа предстои концерт на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев.

През тази година се навършват 125 години от рождението на големия български композитор Панчо Владигеров и 200 години от рождението на емблематичния чешки композитор – Бедржих Сметана.

По този повод тримата талантливи изпълнители се събират, за да направят турне в България, със знакови творби на двамата велики композитори. Датите на концертите са с начален час 18.30 часа, а входът за тя е свободен.

Концертите включват рядко изпълняваното Клавирно трио оп.4 на Владигеров, което той е написал едва на 17 години! То е и Първото българско трио за пиано, цигулка и виолончело. В програмата е включено още емблематичното Клавирно трио оп.15 от Бедржих Сметана.

Изключително респектираща и рядко изпълнявана програма. Тримата изпълнители Стоимен Пеев/цигулка, Атанас Кръстев/виолончело и Мартина Табакова/пиано, са добре познати на българската публика, изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на СБМТД, „Музикант на годината“ на БНР за „Ансамбъл на годината“, „Златен век” на Министерството на културата, „Златно перо“ на агенция Кантус Фирмус за постижения в областта на културата.

Зареди още

Култура

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“

80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Published

on

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ – 80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Иван Минчев Сомлев е роден на 1 февр. 1922 г. в Габрово. Завършва средно образование в Априловската гимназия. Тук той се проявява като отличен спортист и талантлив футболист, при което е включен и в отбора на Спортен клуб „Чардафон“. Продължава образованието се във Военно-въздушното училище в Казанлък, а по-късно в училището (днес Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“) в Долна Митрополия. Следва обучение на летище Телиш край Плевен. Зачислен е 6-ти изтребителен полк, разположен на летище Карлово.

Бойното му кръщение е на 10 ян. 1944 г. Това е денят на една от най-разрушителните бомбардировки над София, извършена от англо-американските въздушни сили. В нея англичаните атакуват през нощта, а американските самолета през деня.

Бомбардировката е извършена към 13:00 часа когато атакуват бомбардировачите, т. нар. „Летящи крепости“. Срещу тях от Божурище, Враждебна и Марно поле при Карлово излитат общо 73 самолета. Заедно с още трима летци-изтребители, в четворка, Иван Сомлев е изпратен в подкрепа на 39-тимата български летци-изтребители, които водили неравен бой с многочисления враг над София. В боя Сомлев показал изключителни качества и за награда е прехвърлен в елитния 3/6 орляк. По време на своята служба той пише следните редове до своята майка „..„Ако се случи някога да ми измени моят стоманен другар, ти, няма да плачеш, майчице, но ти ще бъдеш горда, че си дала син за Родината!“ и до своята сестра „..„Готов съм за народа си да дам всичко, що зависи от мен, за един мирен свят. Мойта жертва е нищо пред Дълга към Родината! …..“.

На 16 април 1944 г. – Великден, противникът подлага София на поредната безмилостна бомбардировка. Събитието остава в историята под името „Черен Великден”. Летците-изтребители са вдигнати по тревога. Иван Сомлев е в отпуск, но счита, че за него е „свещен дълг да бъда редом с цялото ято“. Качва се на самолета на Тодор Розев и излита. Среща се с врага край с. Гушанци (днес с. Замфирово, община Берковица), където се натъква на армада от т.нар. „летящи крепости“ на американските бомбардировъчни полкове и техния ескорт от изтребители „Лайтнинг”. Боят бил жесток и неравен. Хванат в смъртна схватка, Иван Сомлев на няколко пъти успява да се издигне над вражеските самолети и да ги атакува – сваля една „крепост“, която пада близо до с. Гаганци. Неговият самолет е поразен и главоломно се насочва към земята, където се разбива в местността Търньовец. Иван Сомлев загива едва на 22 години.

Героят е изпратен в последния си път от всички жители на с. Гушанци. На 20 април 1944 г. е погребан в родно Габрово с траурно шествие, на което присъстват хиляди.

Думите му „Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ са красноречив израз на високи нравствени добродетели и патриотизъм. Името му е вписано в списъка на националните ни герои и всяка година на тържествената заря-проверка на 3 март името му се споменава наред с имената на най-заслужилите за Родината.

През 2004 г. Младежкият съвет на Фондация „Константин Берберов“, съвместно с Клуба на летците „Богдан Илиев“ – Монтана и други неправителствени организации, по случай 60 години от неговата гибел на 16 април, поставят паметна морена с барелеф на Иван Сомлев в градинката в центъра на Габрово, на ул. „Радецка”. През същата година на лобното място на Иван Сомлев край с. Замфирово (Гушанци), Клубът на летците „Богдан Илиев“ – Монтана поставят паметна мраморна плоча, изпълнявайки завета на своя патрон Богдан Илиев, който е бил инструктор и командир на Сомлев по време на обучението му в Изтребителната школа в Долна Митрополия.

Сведенията за краткия му и героичен живот са запазени в биографичните книги за него „Иван Минчев Сомлев“ и „Реквием за Златокосия небесен рицар“ от Милка Берберова.

Документите от личния архив на „златокосия небесен рицар“, както го нарича г-жа Берберова (1925-2014), са предадени от племенника му Иван на членовете на Младежкия съвет на Фондация „Константин Берберов“, които по-късно ги предават, заедно с документите на Фондацията в Държавен архив – Габрово. Те са обработени и са достъпни за читатели и изследователи.

Източник: Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Култура

Концерт-спектакъл „Балетни мечтания“

Published

on

В Международния ден на балета- 29 април, Танцова школа „Лиана“, студентите от специалност „ Съвременна хореография“ с ръководител проф. д.н Анелия Янева жителите на Габрово с концерт-спектакъл “Балетни мечтания“.

За пръв път в града на Рачо Ковача ще гостуват докторанти от Китай, които също ще се включат с изпълнения.

Събитието е под егидата на Областния управител на област Габрово и ще се проведе в зала „Възраждане“ на 29 април, понеделник, от 18.30 часа. Един неповторим спектакъл с феерия от цветове, движения и звук- това обещават организаторите.

Билетите ще са в продажба в деня на събитието. Повод за концерта е 20-годишнината на Танцова школа „Лиана“ и 10- годишнината от създаването на специалност „Съвременна хореография“ в Югозападния университет.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица