

Култура
Те ти, булка, Селски мол на Спасовден
Селският мол в Габрово възражда още една традиция – тази на спасовското хоро в следобеда на 40-тия ден от Възкресение Господне. На 9 юни, четвъртък, Спасовден, на плочника пред Зала „Орловец“ ще се съберат местни производители на традиционни продукти, читалища, които работят за възраждането на малките населени места в общината, певци и танцьори.
Фолклорната програма ще събере в края на работния ден след 17.30 часа деца и възрастни, които обичат българското, за да послушат, да погледат и да поигрят. Хорото ще поведе ансамбъл „Боженци“ с играчи от Харачери, които ще захванат нашенските народни танци и ще поканят хората да се наредят на хорото с тях. Който го може, ще играе. Който не знае, ще се учи от „Баланджии“-те, защото танцьорите от Враниловци със сигурност не крият стъпките .
Какво отличава Спасовското хоро от другите? Това, че на този празник, свързан с много мистични поверия, тайнственост, но и надежди за изцеление и продължаване на рода, играта започвала не когато свирне гайдата или кавалът, а когато запеят гласовитите. Гласовити дал Бог и сета в Габрово. Певци и певици от Читалище „Габрово“, от Поповци и Гарван, ще подхванат хороводен припев, за да се люшне Спасовското хоро.
На Селския мол посетителите ще се запознаят и с гласовитата мисис село Гъбене, солистка от вокалната група „Планински букет“, която носи в сърцето си не само песента, но и хумора и артистизма. Ще чуят и позабравени вече любими песни, разучени от състава та читалището в квартал Русевци.
По време на традиционния вече базар „Забравени традиции, живи вкусове“ и този път ще има мед и пчелни продукти, яйчица от щастливи кокошки и прясно сиренце, мезенца, щирници и други лакомства, без които Спасовден няма да ни се услади, че всеки да си рече „Те ти, булка, Спасвден“.
Няма да се спази само традицията, да се вика дъжд, защото тази година ни омръзна вече. Макар да се вярва, че ако в този ден вали, годината ще е богата и реколтата — обилна, че спасовският дъжд е скъп и капката струва колкото жълтица. А ако се случи и тази поличба, участниците в базара и фолклорната сцена ще се крият от дъжда под покрива на зала „Орловец“.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие