Новини
В ОДЗ „Ран Босилек“ отбелязват годишнината на своя патрон
Истинска забава, неописуеми емоции и много радост донесе спортният празник, проведен в ОДЗ”Ран Босилек”, като част от планираните дейности, посветени на 130 години от рождението на писателя Ран Босилек. Спортният ден се проведе на 1-ви юни – празника на детето под мотото „Не се сърди, Патиланчо”.
Всички групи на детската градина участваха с различни игри, като целта беше да се насочи вниманието, както към двигателната култура на малчуганите, така и към емоционалното съпреживяване и отношение към спортните игри и формиране на качества за екипност и борбен дух.
Децата играха „Не се сърди, Патиланчо“, която преди време беше нарисувана и на площад „Възраждане“ в Габрово, тичаха и се състезаваха.
Няколко дни преди това, за да отбележи 130-годишнината от рождението на писателя, със същата любов и усмивка, с която той се е отнасял към децата и своите произведения в ОДЗ”Ран Босилек” се проведе празник под мотото „От българско, по-българско” с творчеството на Ран Босилек. Звучаха емблематичните му стихотворения „Родна реч” и „Родна стряха”.
Децата демонстрираха певчески и танцови умения, представяйки пред своите родители популярните „Кулско хоро”, „Джиновско”, „Дайчово хоро” и песни като „Изгряла е месечинка”, „Снощи на герана”, „Рипни Калинке” и др. Гости на празника бяха любимката на всички деца баба Цоцолана и нейния Патиланчо.
Въпреки „страховития” си характер, рецитирайки част от стихотворението „Родина”, писано през 60-те години:
„Обичам, горо обичам,твойте буки зелени,
твойте води студени, твойте прохладни поляни,
твойте цветя засмяни,твойте овчари сърцати,
твойте певци крилати, твойте шумливи потоци,
потоци и водоскоци.”
В края на празника зазвуча песента „Я кажи ми, облаче ле бяло” – стихотворение-химн, което и до днес предизвиква сълзи в очите на всички българи зад граница.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Николай Василев и Стоян Ацаров застават начело на БФС – Габрово

Българският футболен съюз (БФС) обяви промени в ръководствата на областните си съвети, като основен акцент бе представянето на новото ръководство на БФС – Габрово. Николай Василев поема поста председател на Областния съвет, а негов заместник ще бъде Стоян Ацаров.
По време на срещата във Велико Търново дългогодишният председател Георги Трендафилов бе отличен с почетен плакет за своя принос към развитието на футбола в региона.

Промените станаха ясни в рамките на обиколките на БФС в страната, които целят изграждане на открит и устойчив диалог с футболната общност във всички региони. В срещата в Старата столица участваха представители на над 80 клуба, президентът на БФС Георги Иванов и представители на местната власт.
„Радва ни интересът към този отворен диалог, който започнахме още миналата година. Подобни инициативи са ключови за развитието на българския футбол и доказват, че имаме обща кауза, която ни обединява“, подчерта президентът на БФС Георги Иванов.


Крими
38-годишен катастрофира при опит за бягство от полицията

38-годишен мъж от село Ряховците се озова в габровския арест, след като си спретна гонка с полицията. Екшънът се разиграл вечерта на 15 януари.
Малко след 20.00 часа, в село Драгановци автопатрулен екип на габровската полиция предприел действия за спирането на лек автомобил „Мерцедес“.
Вместо да отбие, водачът не се подчинил на полицейското разпореждане и ускорявайки продължил движението си, в опит да осуети проверката.
В района на село Новаковци същият реализирал пътнотранспортно произшествие. Догонилите го полицаи на място установили самоличността му на водача. Това бил 38-годишният от село Ряховците.
Мъжът не могъл да представи свидетелство за управление на МПС, като при извършената справка в информационните масиви на МВР органите на реда установили, че е неправоспособен.
Беглецът отказал да бъде тестван за употребата на алкохол и наркотични вещества. Установено било още, че регистрационните табели, поставени на автомобила, били издадени за друго МПС.
При последвалото претърсване в автомобила била намерена суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркотест на марихуана.
Лицето било отведено в габровския арест, където било задържано по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа, като срещу него е образувано бързо производство.

Култура
Исторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш

В началото на 2026 година Исторически музей – Дряново поставя начало на поредица от гостуващи събития, чрез които ще представя пред широка публика богатството от творби, съхранени във фонда на своя художествен отдел. Първото от тези събития е изложбата „Тогава и сега“, която ще бъде открита на 20 януари 2026 г. в музея в Полски Тръмбеш. Експозицията събира произведения на автори от различни поколения, стилове и епохи.
Историческият музей в Дряново от началото на своето създаване във втората половина на XX в. е събирал творби на тогавашни художници, предимно тематично и сюжетно обвързани с характера на музея, с името на Колю Фичето и неговото наследство. Създадената Художествена галерия е стартирала своята дейност през 1990 г. с творби от фонд „1300 години България“ с произведения на художници от втората половина на XX в. и дарение с творби на Иван Койчев. Когато години по-късно, двата института се сливат и когато преди няколко години се обособи художествен отдел в музейната структура, масивите на двата фонда образуваха една интересна и тематично богата колекция.
Ценно допълнение към нея са произведенията, създадени по време на традиционния национален пленер по живопис „Памет и настояще“, който ежегодно обогатява фонда с нови, съвременни пластични търсения и артистични интерпретации.

„Тогава и сега“ поставя акцент върху диалога между миналото и настоящето в изкуството – срещата на авторите от XX век и съвременните творци, които споделят различни гледни точки, но и общо вдъхновение.

Изложбата показва как произведенията, независимо от времето на своето създаване, остават мост между поколенията и носят усещане за непреходна красота и духовност.


-
Кримипреди 7 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 7 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова
-
Новинипреди 4 дниГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Икономикапреди 7 дниЕврото в България: Какво печелим и защо е важно за джоба ни?
-
Новинипреди 6 дниАприловото училище празнува 191 години от създаването си
-
Икономикапреди 5 дниНад 4 000 данъчни декларации през първите дни от началото на кампанията
-
Новинипреди 6 дниНационалният конкурс, посветен на Колю Фичето, стартира своето пето издание
-
Културапреди 4 дни„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър










