Свържи се с нас

Новини

ДЮФК “Янтра-2013″ събра малчуганите за турнира на детските градини в Габрово

Published

on

снимка: Съби Събев

снимка: Съби Събев

ДЮФК „Янтра 2013“ отново събра десетки малчугани за традиционния футболен турнир на детските градини в Габрово.

снимка: Съби Събев

снимка: Съби Събев

Една от най-мащабните спортни прояви за подрастващи в нашия регион се проведе през почивните дни на спортен комплекс “Трендафила”, приютил футболната надпревара.

снимка: Съби Събев

снимка: Съби Събев

Отборите бяха разпределени по възраст, в три възрастови групи и играха на принципа “всеки срещу всеки”.

Отборът на ЦДГ "Младост"

Отборът на ЦДГ „Младост“

При по-големите, 6 и 7-годишни, децата бяха разделени в две групи, а финалът противопостави съставите на „Радост“ и „Младост“. Срещата беше равностойна, но в крайна сметка бе спечелена от „Младост“ с 11:9, което им донесе купата от турнира.

Отборът на ЦДГ "Мики Маус"

Отборът на ЦДГ „Мики Маус“

Във възрастовата група 5 и 6-годишни, отборите също бяха разпределени в две предварителни групи, от които до финал стигнаха малките футболисти на „Мики Маус“ и „Радост 1“. Срещата между тях завърши при равен резултат 1:1, а при изпълненията на дузпите малчуганите от „Мики Маус“ показаха по-точен мерник.

снимка: Съби Събев

снимка: Съби Събев

При най-малките, във възрастова група под 5 г., се проведоха и демонстративни срещи, участие в които взеха всички футболисти от градините, които без съмнение спечелиха усмивките на родителите и се превърнаха в атракцията на футболния празник.

снимка: Съби Събев

снимка: Съби Събев

Купи от турнира получиха отборите, класирали се на първите три места в трите възрастови групи, а за всеки малчуган, участвал в надпреварата на детските градини, имаше осигурен златен медал.

снимка: Съби Събев

снимка: Съби Събев

„Благодарен съм на директорите на ЦДГ „Мики Маус“ Радина Цанева, ЦДГ „Явор“ Вера Тихова, ЦДГ „Перуника“ Емилия Дечева, ЦДГ „Радост“ Христина Кокенска, ЦДГ „Младост“ Павлина Минковска, с които работим така успешно. Надявам се това наше партньорство да бъде съхранено и да продължи за в бъдеще. Благодарен съм и на всички родители, които проявиха търпение и въпреки жегата подкрепиха всички малки футболисти и останаха до края за награждаването“, заяви треньорът на ДЮФК “Янтра-2013″ Георги Гатев.

снимка: Съби Събев

снимка: Съби Събев

Футболните тренировки, организирани от ДЮФК “Янтра-2013″ на спортен комплекс „Трендафила“, ще продължат през цялото лято, както и работата в детските градини, увериха още от клуба.

снимка: Съби Събев

снимка: Съби Събев

Турнирът на детските градини в Габрово се проведе с подкрепата на “Мони” ЕООД, “Терабайт” ЕООД, Рекламна агенция “Visart”, фирма “Брайт”, спортен комплекс “Трендафила”, АЕРО ТУР, QUEENS, „Габинвест“, „Боженци“, „Евима“, „Алфрида Пеев“, „Импулс“ АД и с медийното партньорство на “Габрово Нюз”.

снимка: Съби Събев

снимка: Съби Събев

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Фестивал на светлината в Габрово от 13 до 15 март

Published

on

Първото издание на новия фестивал на светлините “PORTAL” ще се проведе в Габрово от 13 до 15 март и ще предложи 3D мапинг върху някои от най- емблематичните сгради, интерактивни и светлинни инсталации на открито и закрито, както и международен конкурс за 3D мапинг.

Фестивалът показва съвременни форми на светлинно и дигитално изкуство по достъпен и забавен начин, като поставя публиката в центъра на преживяването – не само като зрител, а и като активен участник.

От петък до неделя – събитието продължава три дни, ще се разпростре на 9 локации, на които ще бъдат представени 16 инсталации от над 20 артисти от няколко държави. Три международни студиа от България, Полша и Германия ще творят върху фасадата на Общината, светлинен театър от Fireter ще забавлява малки и големи на площад „Възраждане“, а един незабележим паметник – „Костница“ ще бъде превърнат в интерактивна инсталация с LED екрани, с която публиката ще може да играе.

Църквата „Успение Богородично“ пък ще придобие изцяло нов облик, като светлинно-музикална инсталация, която хората могат сами да управляват избирайки звуци и визуализации.

Часовниковата кула се превръща в любима игра от детството в огромен размер, а дворът на Априловската гимназия – в 270-градусова прожекция, потапяща публиката. Част от инсталациите ще бъдат разположени на открито в градската среда, а други ще се намират в Дом на културата „Емануил Манолов“, който за три дни ще се превърне в своеобразен музей на дигиталното и светлинното изкуство, отворен за посещения и през деня.

Акцент в програмата е международният конкурс по 3D мапинг, който събира едни от най- талантливите артисти в тази сфера. Индивидуални артисти и колективи от България, Чехия, Белгия, Румъния, Украйна/Франция и Иран ще представят свои спектакли, създадени специално за фасадата на Спортна зала „Орловец“.

Прожекциите ще могат да се видят всяка вечер, а международно жури от експерти ще оцени и награди най-добрия проект след първата фестивална вечер. Фестивалът е напълно безплатен и е отворен за всички – деца, младежи, възрастни и семейства.

Инициативата е на Elektrick.me – студио с над 20 години опит в 3D анимацията, събития, мултимедиен дизайн и сценография. В партньорство с Община Габрово и финансовата подкрепа на Национален фонд „култура“, проектът цели да подобри достъпа до дигитално изкуство и да предложи различно културно преживяване чрез изкуство и светлина за жителите на малки населени места.

Зареди още

Новини

Дигитален клуб заработи във филиала на Регионалната библиотека в кв. Радичевец

Published

on

На 30 януари 2026 г. във филиала на РБ „Априлов – Палаузов” в кв. Радичевец, на ул. „Йосиф Соколски” № 19 отвори врати Дигитален клуб „Център@“ – ново обществено пространство, което предоставя напълно безплатен и свободен достъп до съвременни технологии за обучение, електронни услуги и възможности за развитие на дигитални умения за граждани от всички възрасти. Мотото на клуба е „Тук технологиите срещат хората“.

В дигиталния клуб работи наставник, който ще оказва подкрепа и помощ на потребителите, включително лица в неравностойно положение, по-възрастни граждани, хора с недостатъчни дигитални умения и хора, които нямат компютър и интернет у дома при ползване на налични електронни ресурси за различни видове дистанционни обучения, както и за самообучение. Наставникът ще оказва помощ и при заявяването на административни услуги към общинската и държавната администрация, попълване на електронни документи и ще съдейства при онлайн търсене на работа и други услуги по заетостта.

Центърът се намира във филиала на габровската библиотека на ул. „Йосиф Соколски” 19 в кв. Радичевец и работи от 10.00 до 13.00 и от 13.30 до 16.30 часа.

Ползването на клуба и на всички услуги, предоставяни в него, е безплатно.

Основната цел на инициативата е да осигури свободен и равнопоставен достъп до глобалната мрежа за приобщаването на гражданите към информационното общество и повишаване качеството на живот чрез ключовите елементи: грамотност, информация, учене през целия живот, култура и гражданско участие.

Проектът BG-RRP-1.024-0974-C01 „Изграждане на дигитален клуб във филиал на РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово“ е на обща стойност 24029.49 евро, финансиран от Министерството на труда и социалната политика по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Образование и умения“, с подкрепата на Европейския съюз – NextGenerationEU. Центърът е част от националната мрежа от дигитални клубове, създадени по Инвестиция „Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни“, процедура BG-RRP-1.024 „Изграждане на мрежа от дигитални клубове“.

Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Европейския съюз – Следващо Поколение ЕС. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и МРРБ.

Зареди още

Любопитно

„Теория за алтернативната загуба“ – житейска доктрина, представена чрез преживяване

Published

on

„Теория за алтернативната загуба“ е концепция, разработена от Христо Ив. Димитров, която разглежда избора и загубата като неизбежни и взаимосвързани елементи от човешкия живот.

Теорията поставя фокус върху последствията от личните решения и върху разбирането, че всяко направено „да“ съдържа в себе си алтернативна загуба. Представянето на теорията се осъществява от Христо Ив. Димитров и Симона Харачерева в партньорство, като форматът включва елемент на представление, чрез който основните идеи на доктрината се показват чрез ситуации и примери, близки до реалния житейски опит.

Христо Ив. Димитров е създател и ръководител на Националния фолклорен ансамбъл „Българе“ и дългогодишен автор на сценични проекти, свързани с културата, идентичността и ценностите.

„Теорията за алтернативната загуба“ е представена от него като житейска доктрина, изведена от лични наблюдения и опит. За първи път извън София и Пловдив, представянето ще се състои на 11 февруари 2026 г. от 18.30 ч. в зала „Възраждане“, Габрово.

Билети за събитието могат да бъдат намерени онлайн чрез Eventim, на касите на EasyPay и на касата на Драматичния театър.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица