

Новини
Открити уроци с ученици в Държавен архив – Габрово
Като част от популяризирането на дейността си, Държавен архив – Габрово, за втора поредна година с организационната подкрепа на Регионалния инспекторат по образование, проведе открити уроци с ученици от Габровска област. В продължение на два месеца, читалнята на Архива се превърна отново в класна стая.
„От март до май изнесохме 18 открити урока с ученици от 5 до 11 кл. При нас бяха деца и учители от габровските основни училища „Ран Босилек”, „Неофит Рилски”, „Христо Ботев”, „Иван Вазов”, „Св. Св. Кирил и Методий”, от СОУ „Отец Паисий”, ПМГ „Иван Гюзелев”, Национална Априловска гимназия, от ПГИ „Рачо Стоянов” – Дряново и от СОУ „Васил Левски” – Севлиево“, информират от Архива.
Броят на посрещнатите гости достигна 380. Увеличи се и броят на училищата, чиито ученици посетиха институцията.
„Особено радващо беше отношението на педагозите от ОУ „Христо Ботев” – Габрово – при нас дойдоха всички ученици от 5 до 8 кл. включително, посрещнахме и първите си гости от дряновско училище“, споделят още от Държавен архив – Габрово.
Основната тема на проведените уроци беше „Габрово през годините в снимки и картички от края на XIX до 70-те год. на XX век”, изложението беше оформено в мултимедийна презентация, включваща снимки и картички на изгледи от старо Габрово, на централни улици, на мостове, училища, емблематични сгради (част от които вече ги няма) и на паметници.
Целта беше чрез старите фотоси и картички да бъдат показани важни събития и факти от миналото на нашия роден град, определили неговия облик и история, водени от мисълта на големия български поет Димчо Дебелянов, че „…който не обича родното си място и не пази скъпи спомени за него – той е изгубен човек…”.
„За учениците от Севлиево, подготвихме специална виртуална разходка със стари фотоси на забележителности и известни личност от техния град.
Всеки урок се превръщаше в различно преживяване, пречупено през детските очи. Част от учениците реагираха емоционално по време на презентацията и задаваха въпроси: защо са разрушени старите каменни мостове („Конашки” и „Шиваров”), защо е разрушен Габровския девически манастир, къде се намира красивата сграда, дарена от Пенчо Семов за старопиталище и др., искаха да научат повече за част от показаните паметници (на въстаниците на Капитан дядо Никола, на Чардафон, на Никола Войновски и др.) и къде се намират, слушаха с интерес историята на габровската ж.п. гара и на тунела през Шипка, превърнал се в одисея, искаха да научат повече за дарителите на габровските училища, за благотворителната дейност на Пенчо Семов, за живота, кипял в габровския Летен театър, за съдбата на прекрасната сграда на Женско благотворително дружество „Майчина грижа”, габровския колодрум, градския басейн и др.
Изпитваха голямо задоволство, когато успяваха да разпознаят някои от показаните обекти, откриваха разлики между старите снимки и сегашния изглед на габровски училища като Априловската гимназия, ОУ „Н. Рилски”, влюбиха се в приказните изгледи от парк „Маркотея”, заснети през 70-те год. на миналия век и др., по този начин, учениците станаха част от самия урок, не бяха пасивна страна.“
„В края на м. април проведохме два урока, посветени на 140-та годишнина от Априлската епопея. Нарекохме ги „Уроци по родолюбие – 140 г. безсмъртие”, като целта ни беше да припомним на учениците делото на Цанко Дюстабанов, Тотю Иванов, поп Харитон, Никола Войновски и др. големи герои от Април 1876 г., повели четите си към безсмъртието.
Показахме им как да пазим паметта за тях чрез издигнатите паметници, запазените документи и издадените книги.
Децата проявиха изключителен интерес и задаваха въпроси: къде се намират паметниците на представените герои, кога са издигнати, как са се свързали преди повече от 30 г. габровски ученици с внука на Райна Княгиня, какви са били нейните синове, имаме ли техни снимки, живи ли са внуците й днес, а те имат ли деца, имаме ли снимки на журналиста Джануариъс Макгахан, на неговите наследници, каква е тяхната история. Със сигурност, това бяха уроците, на които учениците бяха най-активни.
Въпросите на младите граждани на Габрово излязоха от контекста на презентираната тема, те питаха за начина на съхраняване на документите, за условията и реда за тяхното използване, за начина на доставка и връщане обратно в хранилищата, за използването на огромния снимков масив. Питаха ни как постъпват документите при нас, разказвахме им за огромния труд на вече поколения архивисти, работили усърдно с институции, граждани, личности, за да съберат зрънце по зрънце миналото на родния край.
Догодина очакваме нашите млади приятели пак при нас. Шестокласници от габровско училище заявиха тема, по която ние ще им разкажем и покажем документи, а те самите ще извършат издирвателска дейност, за да попълнят част от историята на семейството си, на рода, на Габрово и на България.“
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати