Свържи се с нас

Култура

ЕМО „Етър” отваря врати Книгопродавница

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Може ли интернет да измести традиционните печатни издания? Електронната книга ще замени ли постепенно изработената от хартия? Дали след няколко години ще е твърде ретро да разгръщаш страниците на любимото си четиво, седнал на пейка в парка, вместо да преглеждаш текста през таблет?

Отговорът, който ЕМО „Етър“ дава на всички тези въпроси е категоричен – не. Модерният свят и наложените традиции не се изключват. Допълват се. И заедно творят бъдеще. Посетителите на „Етър”-а знаят, че от доста време на територията на музея могат да ползват безплатна мрежа за връзка с интернет. И са наясно колко приятно е да се потопиш в спокойната атмосфера, която те връща назад във вековете.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Българските традиции са представени в книгите, които ЕМО „Етър” издава през годините. В тези четива са описани научните постижения на доказани автори, с достъпен за аудиторията стил.

18 май, обявен за Международен ден на музеите, бе избран от екипа на ЕМО „Етър” за откриването на Книгопродавница.

Това е мястото, откъдето посетителите ще могат да си закупят печатните издания на музея. От ЕМО „Етър” са убедени в успеха на Книгопродавницата, тъй като не само ценителите проявяват интерес към научната работа на музея и нейното популяризиране.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Книгопродавницата е разположена недалеч от централния вход на ЕМО „Етър” и около нея има създадени условия посетителите да се запознаят спокойно с предлаганата научна, научно-популярна и документална литература. Тук човек може да си закупи и различни предмети, продавани в традиционните книжарници. ЕМО „Етър” е пазител на българските традиции.

Това е важен мотив да бъде открита Книгопродавницата, която напомня на посетителите за местата, на които в миналото са се продавали книги.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Първата книжарница в Габрово е открита през 1898 г. и се е наричала „Наука”. До 1948 г. в Габрово има 17 книжарници. На бул. „Априлов”, където днес е сградата на Областната управа, е била разположена много популярната за времето си книжарница „Пенков”.

Любомира Иванова очаква с нетърпение официалното откриване на Книгопродавницата на 18 май – Международен ден на музеите, когато в ЕМО „Етър” е обявен свободен вход за всички посетители. Седмица преди тържеството тя вече е отворила Книгопродавницата за гостите на музея.

„Интересът към книгите е значителен, въпреки че все още Книгопродавницата не е официално открита. Много се търсят и сувенирите, изработени от майсторите в ЕМО „Етър”. С най-голям интерес се ползват книгите на доц. д-р Ангел Гоев, дългогодишен етнограф в ЕМО „Етър”.

Първата продадена в Книгопродавницата творба е негова – „Магическа защита от зли сили”. Също доста успешно се продава каталогът, който представлява подробно обяснение на Етърската чаршия, занаятите и водните съоръжения. Търсят се и пътни карти. Имаме дипляни на основните езици, книжки за оцветяване и други, адаптирани специално за деца.”, разказа Любомира Иванова.

Как ЕМО „Етър” отбелязва 18 май – Международен ден на музеите?

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица