

Новини
Обединяват 2 училища в Севлиево, учителите остават на работа
Едното училище има база, но няма ученици, другото – обратното
Обединяват 2 училища в Севлиево, учителите остават на работа. Едното училище има база, но няма ученици, другото – обратното.
Предложението за преструктуриране, което общинските съветници предстои да гласуват на следващата сесия, предвижда материалната база на НУ „Св. св. Кирил и Методий“ да се предостави за начална степен на ОУ „Стефан Пешев” и учениците от началното училище да се пренасочат към него, или друго (по избор на родителите).
В резултат на трансформацията няма да останат безработни учители и ще бъдат отпуснати средства за основен ремонт на сградния фонд по Национална програма „Оптимизация на училищната мрежа”, модул „Оптимизиране на училищната мрежа”. С това действие се решават няколко проблема – ще се повиши качеството на учебния процес, ще се модернизира базата и ще се намалят нерентабилните разходи.
НУ „Св. св. Кирил и Методий“ е с 60 % спад в броя на учениците, сочи справка за последните 10 години. Броят им намалява с всяка следваща година и тенденцията е трайна – от 214 ученици през 2006 г., на 134 през 2015 г.
Демографската криза при сегашния брой училища, води до голям брой маломерни и слети паралелки – това намалява качеството на образователния процес при липсва на ефективност на разходите. През учебната 2006/2007 година в общинските училища е имало 3 120 деца, а през настоящата 2015/2016 година те са 2 545. Това е проблем в национален мащаб, но последствията от него се решават на общинско ниво, отчитайки спецификите на общината и всяко населено място – демографски промени, население, етнос, географско разположение, транспорт, материална база и др.
През настоящата учебна година първокласниците в НУ „Св. св. Кирил и Методий“ са малко над минималния брой (по Наредба № 7). Допуснато е сформиране на маломерна паралелка в III б клас с 11 ученика. Няколко последователни години, нормативната пълняемост на I клас се постига със записване на ученици на 6 години (през учебната 2015/2016 – 3 деца), а в подготвителната група – 7 от децата са на 5 години. А 32 % от децата, които се обучават в НУ „Св. св. Кирил и Методий“ пътуват от други населени места, вкл. и от такива, в които има училище, което се дължи на избора, направен от родителите, в търсене на по-добро качество на образованието (Ловнидол, Дамяново, Крушево, Горна Росица, Батошево, Душево, Градница). Обучението в НУ „Св. св. Кирил и Методий” се осъществява до ІV клас, като след това класовете се разформироват и бъдещите петокласници не остават в училището, а се записват другаде. В същото време материалната база на училището е добра, има физкултурен салон и столова за хранене, но от 12 класни стаи се използват само 8.
С обединяването чрез закриване се решава и друг проблем – с материалната база на ОУ „Стефан Пешев”, където има постоянен брой ученици с тенденция към увеличаване през годините. В първи клас има по три паралелки с оптимална пълняемост, но част от класовете са в сградата на бившето Абаджийско училище, което има само с 6 класни стаи и няма физкултурен салон. Това създава затруднение при организацията на учебния процес и седмичното разписание на часовете и в това училище (за разлика от НУ „Св. св. Кирил и Методий”, където проблем е обратното – база има, но няма ученици).
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Новини
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина


Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.
Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.
Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.
Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 6 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 5 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници