Новини
Тържествата за Шипченската епопея ще бъдат на 27 август
Честването на Шипченската епопея тази година ще бъде на 27 август. Това обяви областният управител Николай Сираков по време на заседание на Инициативния комитет, посветен на националните тържества през август.
Дата е съгласувана и утвърдена, обясни още той и представи проект на мероприятията, които ще се подготвят. Всички инициативи, които вече са се превърнали в традиция ще ги има и през настоящата година – това са състезанието по изкачване на стълбите, „Осинови паметник”, туристически походи, открит урок по родолюбие и възстановка на събитията.
В деня преди честването на връх Шипка, в Габрово ще се организират „живи картини” от НС „Единение”, ще има съвместна изложба в Регионалния исторически музей. Подготвя се виртуална изложба от Регионалната библиотека и историческа изложба от Държавен архив – Габрово.
По предложение на НД „Традиция” в 18:00 часа ще се състои шествие в централната част на града, по време на което всеки, които има желание да поднесе цветя на няколко избрани паметника и да отдаде почит.
Шествието ще започне от южната страна при Боровския мост и ще завърши при църквата „Св. Богородица”. Веднага след това всички ще могат да се включат или да разгледат тематичното ателие по приложно изкуства с преподавател Ива Пенчева в двора на Интерактивния музей.
И през настоящата година СК „Узана” ще организира състезание по ориентиране, което ще обхваща историческите места на връх Шипка. Предвидени са много повече „живи картини” в деня на честването 27 август – от НС „Единение” и НД „Традиция”.
Членовете на инициативния комитет ще могат до края на м.май да направят своите предложения за други мероприятия, които да бъдат включени в програмата.
Към момента има обявени два конкурса – фотоконкурс „И днес йощ Балканът…“ и художествен конкурс за картички и плакат на тема „Свободата“. Подробности за тях може да намерите в сайта на Шипченската епопея www.shipka.org.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.
В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.
Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.


Култура
Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.
Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.
При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.
Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.
Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.


Новини
Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.
Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.
„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.
Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

-
Кримипреди 4 дниДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Кримипреди 4 дниУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Кримипреди 3 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 4 дниИдеи и гласове за бъдещето на културния туризъм
-
Културапреди 4 дниТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Кримипреди 4 дниМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Новинипреди 21 часаГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Културапреди 3 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова














