

Култура
От рози правят националния флаг на фестивала „Семе българско“
В първия ден от националния фестивал „Семе българско“ официалните гости и посетителите на фестивала ще засеят български рози, които ще очертаят националния флаг на България. Цветната картина ще се появи в парк „Казармите“ след откриването, на 23 април. Инициативата е наречена „Моята България“ и с нея организаторите искат да акцентират върху едни от най-истинските български символи.
В непосредствена близост до входа на парка ще е разположен пункт, в който изложителите и посетителите ще мога да попълнят анкетата „Познавате ли старите български сортове?“. Тя ще помогне да се разбере степента на познание на българските фермери по отношение на старите сортове и нагласите им за кандидатстване по Мярка 10.
Получените отговори ще послужат за оптимизиране на Списъка на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство и за прилагането на мярка 10 „Агроекология и климат“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. и включването в него на стари сортове, които реално са обект на селскостопанска дейност в селските райони на България.
Гостите на фестивала „Семе българско“ ще бъдат посрещнати с народна музика, пита с мед. Всеки посетител ще получи за спомен пакетче семенца от лимец.
В парка ще има кът за участниците в селския Мол, в който ще се включат най-малките местни производители от цялата област. Те ще предлагат на посетителите изделия от селскостопанския двор, домашно приготвени храни от продукти, отглеждани в екологично чисти условия. Участниците в селския Мол ще представят традиционен фолклор на сцената на фестивала от 13:00 до 14:00 часа на 23 април, събота. Тогава ще се проведе и конкурсът „Никой не е по-голям от хляба“ за домашно приготвен хляб със семена, произведен по традиционни рецепти и съвременни технологии.
Специално за фестивала излезе рекламно-информационен справочник „Семе българско“ с информация за всички участници на фестивала. Той излиза в 15 хил. тираж и се разпространява в Габровска и Търновска област.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати