Свържи се с нас

Новини

Общините – ключов партньор в енергийното обновяване

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Българските общини са ключова фигура и партньор на държавата в енергийното обновяване на жилищните сгради. Това заяви Таня Христова, кмет на Габрово и председател на председател на Управителния съвет на „ЕкоЕнергия“, по време на XVIII годишна конференция на Общинска мрежа за енергийна ефективност.

„Българските общини са ключова фигура в успешното реализиране на Националната програма за енергийна ефективност в жилищните сгради. Пред нас има много предизвикателства и възможности.

Ние можем да бъдем добър и стойностен партньор на държавата, да изпълняваме решенията, които се вземат на политическо ниво, но да бъдем и коректив, когато от практиката можем да предложим инструменти и форми за подобряване на програмата. Дискусиите по темата могат да бъдат силен стимул за действия относно устойчивото и стратегическото развитие на програмата в хоризонт 2020 г. – 2030 г., като се даде възможност за обединяване на социалните, икономическите, екологичните и енергийните цели.

Енергийната ефективност е благодатна, защото тя засяга много други политики. Но общините отдавна настояват тази политика да се случва чрез тях, защото са най-близо до хората.

Успешното развитие на програмата оттук насетне зависи от това всички страни да работят заедно и в партньорство – МРРБ, НСОРБ, „ЕкоЕнергия“, областните и общинските администрации. Не на последно място е устойчивата комуникационна кампания. Да осигурим достатъчно информираност, гласност и достъпност от информация за хората, които имат потенциала да бъдат убедени, да използват всички възможности“, коментира Таня Христова.

Още по темата:

Какви условия трябва да бъдат осигурени на местните власти, за да бъдат активен и пълноценен партньор на правителството и основен двигател на Националната програма за енергийна ефективност? След разширяване на обхвата на програмата и включването на малките жилищни сгради, интересът към нея нараства, а с това и отговорностите и задълженията на общините. Способни ли са те да поемат този товар?

От какво имат нужда, за да са сигурни, че проектите за обновяване на многофамилните жилищни сгради в българските градове наистина ще отговорят на очакванията на гражданите и ще донесат желаните ползи?

Все повече във вниманието на общините навлиза темата за устойчивите обществени поръчки. Ключови не само за проектите в сградния фонд, те са незаменимото звено във веригата на кръговата икономика и устойчивото развитие. Темата е все по-актуална и все по-близка до общините, за което свидетелстват трите европейски проекта, които се изпълняват в България с участието на местните власти.

Секретариатът на ОМЕЕ „ЕкоЕнергия“ декларира, че ще направи необходимото – исканията на българските общини да бъдат чути от представителите на висшия ешелон на изпълнителната власт. Да бъде потвърдена водещата роля на общините и необходимостта от осигуряване на допълнителни ресурси за работата им, за да бъдат те в полза на хората.

Натрупаният в последната година опит е достатъчна предпоставка членовете на мрежата да споделят своите успехи, срещнатите трудности и предизвикателства, необходимостта от промени – особено с оглед разширяване на обхвата на програмата за енергийно обновяване на домовете.

Разбира се, политиките сами по себе си биха били трудно осъществими, ако не бъдат придружени със съответните насърчителни мерки и дейности за изграждане на местен капацитет. Участниците в годишната конференция на „ЕкоЕнергия“ настояват за последователна подкрепа от страна на изпълнителната власт за осъществяване на мерките, заложени в стратегическите планове за устойчиво енергийно развитие на общините.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Новини

Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина

Published

on

Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.

Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).

Бившето Умниково училище ще се възроди в модерен образователен център © Община Габрово, архив

Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.

Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Визуализация на бъдещия Център за подкрепа за личностно развитие „Център за дигитални умения и иновации“ © Община Габрово

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Някогашният ресторант „Форум“ в кв. „Шести участък“ ще се превърне в креативно общностно пространство © Община Габрово

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.

Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица