Свържи се с нас

Новини

Предконгресно: Кирил Добрев с план „БСП 365“

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Уважаеми съпартийци, симпатизанти, партньори на левицата,

Партийната работа е усещане. Тя трябва да ти идва отвътре и да е ежедневна. Затова озаглавих идеите ми с „БСП 365“.

Днес опонентите ни отново делят хората на комунисти и антикомунисти. Свои пък вече ни делят на леви и десни вътре в БСП. Разбирам ги. Винаги е по-лесно да делиш, отколкото да събираш. Моята цел е на 7 и 8 май да се съберем, не просто в зала 1 на НДК, а да се съберем на общ път, който да изведе БСП от сегашното състояние.

Как виждам този път:

1. БСП със завой към миналото? Абсурд. Само носталгия не стига. Политиката – действия в настоящето и стратегия за бъдещето.

Казват, че завиваме наляво, за да се върнем към корените. Аз питам към кои корени? Към корените на социалдемокрацията, към широките или към тесните социалисти? Пак ли да се делим като преди 100 години? Миналото е важно, за да извлечем поуки за бъдещето, а не да повтаряме едни и същи грешки.

Днес БСП трябва да бъде модерна социалистическа партия. Лява партия, представляваща, защитаваща с приоритет активното поколение – поколението на прогреса. Тези, които избраха да останат и работят в България. Тези, с чиито труд и усилия икономиката ни стои на повърхността. Тези, с чиито данъци се финансира здравеопазването, образованието на всички. Тези, които с осигуровките си плащат пенсиите на днешните пенсионери, без те да имат гаранция за себе си. Това е поколението, което изнесе на гърба си псевдо реформите и недомислените експерименти на прехода. Днес това поколение трябва да получи своята СПРАВЕДЛИВОСТ и БСП трябва да е гарант за това.

2. БСП – партия, а не политически кръжок.

БСП вече десет години не е печелила избори. От две вече и не говори за това. Но пък бълва документи, стратегии, програми – да, те са част от вътрешнопартийния ни живот, но не могат да решат проблемите ни извън „Позитано“ 20 – това да бъдем разбрани, харесани и последвани. Единственият начин една партия да реализира своята програма е да спечели изборите и да участва във властта. Трябва ясно да заявим, че участваме в избори, за да ги спечелим.

Като опозиция ние се нуждаем от правителство в сянка и активни депутати. Защото няма друг начин да покажем, че сме по-добри. Предлагам съветите към НС да се преструктурират в политически кабинети на правителството в сянка. Депутатите, освен редовните приемни, задължителни групови обиколки по страната по време на дългите парламентарни ваканции заедно с националното ръководството на партията. Време е да покажем, че сме екип.

От срещите ще разберем, че е задължително определянето на водачи на листа да става с консенсус между областта и централата. При липса на такъв – вътрешни избори. Ще разберем освен това, че така сме им омръзнали и че е крайно време да въведем мандатност както в народното представителство, така и на висшето ръководство. Три последователни мандата е напълно достатъчно.

3. БСП – професионална армия за правене на политика. „Позитано “ 20 – мозъчен тръст, а не кафене за раздумка.

Когато говорим за пропаст между политически елит и избиратели, веднага става въпрос за връзката между политиците и хората по места.

Когато заговорим за организация, активност, инициативи, събития, веднага след идеята става дума за финанси. Да не кажа, че много често е обратно.

Затова – просто да обърнем пирамидата на взаимодействие и финансиране. Задачите не само спуснати от горе, а вече и отдолу нагоре. Разпределението на субсидията обратно – 70% за общините и 30% за партийната централа в София.

Платени общински председатели, а не платено Изпълнително бюро в София.

„Позитано“ 20 – работещ апарат, включващ звената – организационна, парламентарна, международна дейност. Звено за анализи, вътрешна и местна политика, коалиции с приоритет граждански и неправителствен сектор. Колкото и да си броим членовете, без периферията от съмишленици, симпатизанти партньори няма как да победим.

Технически е въпросът за съвременния начин за провеждане на събрания и плащане на членски внос. Виртуални събрания и приемни, както и специализирани такива за българите в чужбина.

Няма как да пропусна правилата за кариерно развитие. Политиката на всички нива се превръща в професия. Всеки, който е решил да се занимава с политика, било то в апарата на партията или избираема длъжност, трябва да е наясно как може да прави кариера в БСП, какви обучения и тестове трябва да премине.

4. БСП – партия, която защитава правата на трудещите се.

Създаване на Национален синдикат (с възможност да функционира онлайн). Всеки член на БСП по желание член на синдиката, всеки член на синдиката – по желание член на БСП.

5. БСП с ляв медиен пул.

Собствена телевизия или всекидневно предаване в телевизия, силен новинарски и аналитичен сайт и вестник. Тясно партньорство с регионални медии и изключително внимание към фейсбук.

Скъпи приятели,
Това са предложенията ми. Всеки един от елементите подлежи на развитие и допълване. Нямам самочувствието, че съм съвършен, още повече, приемам политиката като екипна работа. Това обаче е необходимият минимум, за да се намерим помежду си, да стегнем редиците, да възстановим доверието и да претендираме за властта чрез спечелване на изборите.

Ако съм ви запалил и въодушевил, готов съм да бъда вашият председател. Няма да ви предам.

Източник: вестник Дума

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Здравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати

Published

on

В Трявна служители от Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация на белодробни болести „Царица Йоанна” излязоха на протест. Демонстрацията се проведе вчера, 10 декември, от 11.00 до 12.00 часа пред сградата на лечебното заведение.

Техните основни искания са за достойно заплащане – стартова заплата от 1 550 евро за всички специалисти по здравни грижи, нормални условия на труд и уважение към работата и квалификацията им. Те носиха лентички „Протестирам!” през целия ден.

Медицинските работници от МБАЛ „Теодосий Витанов” в Трявна също се включиха в протеста, като изпълняваха служебните си задължения, носейки лентички „Аз протестирам!”.

По този начин служителите от лечебните заведения в Трявна се присъединиха към проведените в цялата страна акции, организирани от Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, подкрепени от Конфедерацията на независимите синдикати в България и Федерация на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.

На заседанието на НСТС на 8 декември КНСБ не подкрепи новия вариант на проектобюджета на НЗОК, от който отпаднаха първоначално предвидените средства за минимални стартови заплати. На състоялата се на 9 декември в Народното събрание комисия за първо четене на Бюджет 2026, КНСБ отново многократно настоя да се предвидят средства за увеличение на възнагражденията на заетите в сектор „Здравеопазване“.

В края на заседанието финансовият министър Теменужка Петкова се ангажира, че ще бъдат осигурени 100 млн. евро за ръст на заплатите на медицинските специалисти. КНСБ настоява за ясна и последователна политиката за увеличение на възнагражденията в здравния сектор, както и за формирането им чрез механизмите на колективното трудово договаряне.

От април 2024 г. няма съгласие за сключване на нов Отраслов КТД в нарушение на принципите на социалния диалог. ФСЗ многократно алармира, че липсата на колективен трудов договор вече втора година води не само до замразяване на доходите на работещите в някои лечебни заведения, но и до невъзможност да се получават редица социални придобивки. Синдиката апелира за възстановяване на социалния диалог за постигане на достойни възнаграждения в сектора.

Зареди още

Крими

Кола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово

Published

on

Пътен инцидент е станал рано тази сутрин в Габрово, видя репортер на медията. Лек автомобил „Рено“, с габровска регистрация, е блъснал пресичаща на пешеходна пътека жена.

Произшествието е настъпило на ул.“Христо Смирненски“, в района на ОУ „Васил Левски“ (бившето Цанко Дюстабанов).

За инцидента потвърдиха пред „Габрово Нюз“ от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово. По данни на полицията блъсната жена е била откарана в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово, с фрактури.

Пътнотранспортното е станало около 06.45 часа. На местопроизшествието има полицейски екип, който регулира пътното движени, видя още репортерът на „Габрово Нюз“.

Извършва се оглед.

Зареди още

Новини

Габрово излезе на втори протест

Published

on

Габрово излезе за втори път на протест, с искане за оставката на правителството и срещу корупцията във всяка една сфера на обществения живот. Демонстрацията се проведе снощи, 10 декември, на площад Възраждане и премина мирно.

Протестът започна в 18.00 часа, а централният градски площад се изпълни със стотици недоволни от управлението на страната. На инсталирана видеостена на откритата сцена бяха припомнени думи и изказвания на политическите лидери на ДПС – НН Делян Пеевски, ПП ИТН Слави Трифонов и съпартийците му Тошко Йорданов и Станислав Балабанов, както думи на Бойко Борисов.

Недоволните скандираха “Оставка” и “Борисов и Пеевски вън”, носеха национални флагове и пееха песни. Протестиращите реагираха бурно на показаните кадри, изразявайки разочарование от всички участници в политическия живот. Акцията беше охранявана от значителни полицейски сили, както униформени, така и цивилни. На входа на Габрово откъм Севлиево бе изградено КПП, при което се проверяваха всички автомобили влизащи в града.

Протестът от площад Възраждане се пренесе по улиците на Габрово. Шествието традиционно премина по ул. Априловска близо до централата на ГЕРБ – Габрово, ул. Радецка, моста Игото до кръстовището пред Балкан, откъдето протестиращи започнаха да разпръскват.

След 19.00 часа протестната акция завърши. Част от демонстрантите се върнаха обратно на площад Възраждане. Според присъстващи, причината за толкова ранния час митингът да бъде прекратен е опит на представители на ПП – ДБ да политизират протеста, с което гражданите в Габрово също не са съгласни.

Две са били заявленията, подадени за протест в Община Габрово, потвърдиха от администрацията на кмета Таня Христова пред БТА – Габрово. Едното заявление е от политическите партии „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, а второто заявление е от гражданин – Георги Павлов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица