

Култура
Маратон на четенето се провежда в Габрово
Маратонът на четенето, организиран от Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово продължава и днес с играта „Краят на приказката остава за Вас“. Тя е предназначена за стимулиране на логическо мислене и въображение при децата. Библиотекари от „Детски отдел“ ще посетят в ЦДГ „Мечо Пух“.
8 април
„Какъв искам да стана, когато порасна?“ – четене на стихотворения и гатанки за професии с най-малките деца от първа група на ОДЗ „Дъга“.
12 април
Ученици и учители от ОУ „Ран Босилек“ ще четат откъси от предпочитани книги и автори.
13 април
В парковата алея между централна сграда на библиотеката и Детски отдел – флашмоб с книги, доброволци и библиотекари „Как докато четем – растем!“ – импровизирано четене на откъси от детски, юношески, фентъзи и книги за възрастни.
То започва от входа на „Детски отдел“ с детските книжки и продължава по алеята до стъпалата на централната библиотечна сграда, завършвайки с откъси от творчеството на Ран Босилек и Пенчо Славейков.
Ще се илюстрира как човек израства във физически и духовен смисъл, благодарение на книгата и словото.
21 април
„Докоснати от книгата“ – дискусия и представяне на любими книги на ученици и техните преподаватели. Детски отдел на библиотеката.
22 април
Виртуална изложба „Първите български книги“, която е посветена на:
660 г. от Евангелието на цар Иван Александър /Лондонско, Кързоново/ – изключително богато украсен ръкопис с 366 миниатюри (1356)
450 г. от основаването на най-голямата славянска печатница от Яков Крайков във Венеция и излизането на „Часослов“, първата българска книга, издадена в печатницата през 1566 г.
365 г. от отпечатването на сборника с молитви „Абагар“ от българския книжовник Филип Станиславов – първата българска печатна книга с новобългарски езикови елементи (1651)
210 г. от издаването на „Кириакодромион, сиреч Неделник“ от Софроний Врачански, с която се налага говоримата реч като език на книжнината (1806)
275 г. от „Стематография“ – първата печатна книга на български език със светско съдържание с автор Христофор Жефарович, публикувана във Виена през октомври 1741 г.
180 г. от написването на „Кодекс на село Габрово“ от Неофит Рилски
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 7 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Новинипреди 4 дни
Наука без граници – Оформяме бъдещето със светлина