Свържи се с нас

Култура

Изкусни майстори разкриха в ЕМО „Етър” тайните на своя занаят

Published

on

Гергана Симеонова представя своите икони и рисувани фрагменти върху камък © ЕМО "Етър"

Гергана Симеонова представя своите икони и рисувани фрагменти върху камък © ЕМО „Етър“

В Етнографски музей на открито „Етър”се състоя втората част от инициативата „Европейски дни на художествените занаяти”. Майстори от различни краища на България разкриват пред посетителите тайните на своя занаят.

Знаете ли кой е създал Рачо и Дешка?
path_212691

Очите на група деца, събрани около Ива Русинова светят, погледите им са съсредоточени, малчуганите не пропускат нито една от думите, казани от сценографа на кукления театър в Габрово. Историята, която тя представя е повече от увлекателна.

Първият куклен театър в България е бил габровски, а първият актьор, представил кукли пред публиката се е наричал Нено. Нено Милчев е ходил по панаирите с една дървена кутия и изработените от него две кукли – Рачо и Дешка.

Играта с кукли е подготовка на децата за живота им като възрастни. Останало само в къщи, детето най-често взема една кукла и тя оживява в ръцете му. Кукла може да се направи от най-различни предмети, стига въображението да няма граници.

Свещта от чист пчелен восък като произведение на изкуство!
path_212692
Чист пчелен восък и конец са необходими на Любомир Йорданов от Казанлък, за да създава своите свещи. Другото е сръчност. Изглежда лесно, но не е. За този занаят е необходимо да имаш усет. Преди 15 години Любомир Йорданов разбира, че го притежава. Той не успява да открадне занаята от някого, полага усилие, за да се научи сам, но няма нищо против да предаде знанието си на други. И го прави по време на „Европейските дни на художествените занаяти” в ЕМО „Етър”.

Свещарството е изкуство, но и занаят, продуктите от който имат своите предимства. Майстор Любомир Йорданов не пропуска да ги представи пред посетителите. Предимствата на свещите от пчелен восък са, че не пушат, не капят и горят много по-дълго от свещите, изработени от парафин.

Да видиш в природата неща, скрити за околните!
path_212690
Дряновецът Димитър Димитров също се е учил сам на занаята си. Майсторът има особено умение – вижда в природата предмети, които много често остават незабелязани за околните. Благодарение на дарбата си и малко оформяне с прости инструменти той може да направи от един клон скулптура. На щанда му в ЕМО „Етър” могат да се видят дяволи, птици, дракони. Негови дървени скулптури има на всички континенти. Хората ги поръчват за подаръци или ги отнасят със себе си като украса за своите домове.

В ЕМО „Етър” можеше да се види изработване и оцветяване на малки глинени фигури за пластична украса.

Кой друг, ако не майстор от ЕМО „Етър” може да покаже този занаят? Веселин Дамянов създава творби, които са истински произведения на изкуството.

Изделия за съвременния бит изработват участниците в Седянката в ЕМО „Етър”

path_212689
Басмаджийството е занаят, благодарение на който облеклото на българите е било толкова пъстро. Той представлява щамповане на текстил с дървени матрици. ЕМО „Етър” предложи демонстрацията на Тони Димитрова, завеждащ филиал Музей на текстилната индустрия, който е част от Национален политехнически музей – София.

Екип на „Златната ябълка”: „Ако ще се води битка, нека да е за България”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Култура

ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович

Published

on

Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.

Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.

Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.

Зареди още

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица