

Икономика
Арх. Пенчева: С малки стъпки ще възродим Шести участък
Архитект по образование и по призвание и оптимист по душа, Димка Пенчева е родена в Севлиево, но от дете живее и твори в Габрово. Работата ѝ е свързана с разработване на градоустройствени и архитектурни проекти за подобряване на градската среда в Габрово, където е ангажирана от Общината като експерт в областта на опазване на архитектурното наследство по проект СИНЕМА с пилотна локация квартал „Шести участък“.
Завършила е Университета по архитектура, строителство и геодезия със специализация „Опазване на архитектурното наследство“. Професионалния си опит е натрупала като проучвател в Националния институт за паметници на културата, като експерт в дирекция „Устройство на територията“ на Община Габрово, както и в ролята на проектант и съуправител на проектантска фирма. Градът от мечтите ѝ е този, който има минало, настояще и бъдеще. „…като Париж, например!“. В свободното си време чете книги и се занимава с възпитанието и развитието на двете си деца.

Какво означава да си двигател на промяната в градски условия?
Да провокираш хората да се замислят за нещата, които можем да променим, за да подобрим градската среда, и да ги убедиш, че това може да стане реалност, ако започнем процеса на промяната още сега и заедно.
Има ли прецеденти в живота ти, от които се учиш и ти дават куража да продължиш в мисията си напред?
През 2001 г. участвах в международен проект за предложения за рехабилитация на сграда, която е била манастир, а впоследствие затвор – „Сан Доменико“, в италианския град Сан Джиминяно. Впечатли ме това, че инициативата за организирането му бе на общността. Именно жителите на това малко градче се бяха обединили да запазят една уникална сграда – обект на културното наследство, и да я превърнат в общодостъпно пространство. Те предизвикаха интереса на специалисти в световен мащаб и убедиха местните власти да приемат идеята им. Този пример ми дава кураж да продължавам напред.
Правиш ли грешки, на какво те учат те? Изобщо, доколко грешката е определяща в развитието на един лидер?
Разбира се, че понякога допускам грешки. Аз лично не възприемам грешката като провал, а като знак, че има още много неща, които трябва да науча, за да бъда по-добра в работата си.
Когато се занимаваш с обществена дейност, поемаш ли рискове от името на другите?
Бих поела риск от името на друг само в област, в която съм по-компетентна от него.

Как планираш годината си, за какво ти стига една година?
Предвид динамиката на времето, в което живеем, и спецификата на професията ми трудно планирам дългосрочно. Разбира се, за да постигне успех в дадена област, човек трябва да отдели необходимото време.
Как би описала града, за който работиш? Кои са посоките в него, които искаш да развиваш?
Габрово е един зелен град с уникална градоустройствена структура, предопределена от специфичния релеф, който го заобикаля. Градът е разположен в близост до географския център на България в местността Узана, но същевременно е и център на хумора и сатирата. Габрово има своето историческо ядро – квартал „Шести участък“, където съжителстват минало, настояще и бъдеще.
Какво направи досега за този град и какво ти предстои да направиш?
Като архитект съм проектирала редица обекти в Габрово и региона. Един от последните е за реставрация и адаптация на Соколовите къщи. След реализирането на проекта тази уникална сграда в историческото ядро на Габрово се превърна в специално място за жителите и за гостите на града. Това е една малка стъпка към цялостното възраждане на квартал „Шести участък“.
Защо е важно да работим за подобряване на градската среда?
Градската среда е лицето на един град, но същевременно тя създава условията на живот за обитателите му. Подобряването на средата ще доведе до по-добри условия на живот и ще направи по-щастливи жителите на града.
Кои са най-интересните три места в твоя град?
Може би Домът на хумора и сатирата, Априловската гимназия и „Шести участък“, защото тези три места носят в себе си уникалния характер на града и на неговите жители – хумор, предприемчивост и любознателност.

Какво сплотява общността ви? Даденостите на средата или каузи за права и нови ресурси?
Според мен хората възприемат наличните ресурси на средата за даденост и по-скоро се сплотяват при отстояването на конкретни казуси, засягащи правата им.
Как работиш с различните общности? Кои са трудностите?
Общността е съставена от личности, всяка от които има своя гледна точка. Много е трудно да се намери обща тема или казус, който да представлява интерес за цялата общност и да провокира единни действия от нейна страна.
Как привличаш хора за каузите си? Как преодоляваш разочарованието си, когато не те разбират?
Опитвам се да изслушвам хората и да ги заразявам със своя ентусиазъм в търсене на решение по даден казус, което да съчетава гледните точки на всички заинтересовани, но не винаги това е възможно.
Смяташ ли, че би могла да повториш проектите/успехите си в друг град или дори държава?
Всеки архитектурен проект е свързан с определена среда, исторически, икономически и социални дадености, което го прави уникален.
Довърши изречението: „Шести участък“ е любимо място за …
… габровци! За мен преди всичко жителите на града трябва да обичат своя творчески квартал, за да може той да се развива и да се превърне в привлекателно място и за неговите гости.

Интервюто е публикувано в зимния брой на вестника на „Дарик радио“ – „Dolce far niente“. То е част от общ материал, озаглавен „Мисията възможна 6“, в който са представени творческите квартали на Пловдив, София, Стара Загора, Велико Търново, Варна и Габрово. От днес изданието може да бъде намерено на „местата, които авторите му харесват“ – избрани хотели и заведения в София, Варна, Бургас, Пловдив и големите планински курорти в страната, където се разпространява безплатно.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
Вземете безвъзмездно до 100 000 лв. за фотоволтаици – нова програма за бизнеса


Микро, малки и средни предприятия вече могат да се възползват от нова възможност за финансиране на фотоволтаични системи и енергийно ефективни решения. Това е възможно чрез процедура BG16RFPR001-2.004 „Eнергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията” по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г. (ПКИП).
С общ бюджет от 126 млн. лв., програмата цели да ускори прехода към климатична неутралност и да помогне на над 1 200 предприятия в страната да намалят разходите си за енергия чрез модерни технологии и възобновяеми източници. Подкрепата е насочена към инвестиции, които водят до по-ниски разходи за електроенергия и повишават устойчивостта на фирмите.
Какво се финансира?
Предприятията могат да получат между 30 000 и 100 000 лв. безвъзмездна помощ, с интензитет до 65% от стойността на проекта за следните дейности:
- изграждане на фотоволтаични системи за собствено потребление;
- инсталиране на батерии за съхранение на енергия;
- закупуване на енергийно ефективни машини и оборудване;
- подмяна на старо осветление с LED и интелигентни системи за управление;
- всички съпътстващи разходи по монтаж, свързване и пускане в експлоатация.

Кои фирми могат да кандидатстват?
За да участват в процедурата, предприятията трябва да отговарят на следните условия:
- Да са регистрирани преди 31.12.2021 г.;
- Да попадат в определените допустими икономически сектори (КИД-2008);
- Да имат реализиран минимален оборот за 2023 г.:
– 100 000 лв. за микропредприятия;
– 300 000 лв. за малки;
– 1 000 000 лв. за средни предприятия;
Важно: Предприятия, които развиват дейност в приоритетни райони, какъвто е и Габрово, получават предимство при оценката на проектите.
Защо е важно?
С нестабилните цени на електроенергията и все по-честите прекъсвания на захранването, фотоволтаичните системи и енергийната ефективност вече не са само тенденция, а необходимост, особено за бизнеса, който търси устойчивост, предвидимост на разходите и по-добра конкурентоспособност.
И в Габрово интересът расте
Габрово попада в списъка с приоритетни райони, където проектите ще бъдат оценявани с допълнителни точки. Това дава сериозно предимство на местния бизнес в класирането.
През последните години в региона се наблюдава засилен интерес към фотоволтаични решения. Все повече компании в Габрово инвестират в енергийна независимост, особено предвид зимните периоди с нестабилно захранване и високи цени на електроенергията.
Според експерти, изграждането на фотоволтаична система с батерии е не само екологично, но и икономически оправдано – инвестицията се изплаща средно за 3–4 години, а системата работи над 20 години.
Интер Пауър – водещ партньор в Габрово и региона
С дългогодишен опит и десетки успешно изградени фотоволтаични системи, Интер Пауър е сред най-доверените и предпочитани изпълнители в региона. Те ще ви съдействат от първоначалната консултация до реализацията на проекта, включително при подготовката на документи, избор на оборудване и техническо изпълнение като ще спестим време, ресурси и административна тежест.

Интер Пауър предлага:
- Пълна проверка за допустимост по програмата;
- Изготвяне на проектна документация;
- Консултация и съдействие при кандидатстване;
- Проектиране, доставка и монтаж на фотоволтаична система;
- Техническа поддръжка и въвеждане в експлоатация.
А какво предстои за физическите лица?
Въпреки че тази програма е насочена само към бизнеса, домакинствата също трябва да помислят за енергийна независимост. Очакванията за зимата са тревожни – възможни са нови увеличения на цената на електроенергията, както и чести прекъсвания на електрозахранването, особено в по-малки населени места и планински райони.
Собствената фотоволтаична система с батерия дава:
- Спокойствие при аварии или прекъсвания
- Намаляване на сметките за ток
- Принос към опазване на околната среда
Интер Пауър предлага и индивидуални решения за физически лица – съобразени с енергийните нужди на всяко домакинство, с гъвкави схеми на плащане и възможности за бъдещо финансиране по национални програми.
За повече информация относно програмата, кандидатстването и условията, свържете се с Интер Пауър на e-mail: r.peykova@inter-power.eu или на тел. 0877 801 815.

Икономика
Над 4 млрд. лева ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност


Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. и втория етап на Националната програма за енергийна ефективност, която ще стартира до края на т.г.
Това обяви в Габрово заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Тя участва във форум „Кметовете говорят“, организиран от „ЕнЕфект“ и Община Габрово. В него се включиха още вицепремиерът Томислав Дончев, кметът на Габрово Таня Христова, изпълнителният директор на Фонд на фондовете Александър Ненков, изпълнителният директор на ЕнЕФект Драгомир Цанев, кметове на общини, представители на местната и на централната власт от цялата страна, международни партньори от Испания, Словакия, Чехия, Гърция, Финландия, представители на бизнеса, неправителствения сектор и др.
Зам.-министър Янкова отбеляза, че в момента тече изпълнение на одобрените 1038 проекта по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), чрез които около 150 000 български граждани ще имат възможност да обновят жилища си. В тази връзка тя поздрави кмета на Габрово за проявената инициативност и информира, че по двата етапа на програмата в общината ще бъдат обновени общо 24 жилищни блока с 807 жилища в тях, със 77 000 кв. м застроена площ на стойност 22,5 млн. лв.
„Първата национална програма за енергийна ефективност генерира около 5000 сдружения на гражданите в цялата страна, от които са обновени 1968 жилищни блока, а средствата за реновиране на други 48 са предоставени на съответната община, на чиято 2 територия се намират. По Плана за възстановяване и устойчивост кандидатстваха 3006 сдружения, от които 660 се повтарят. Това означава, че в обществото има голяма енергия и интерес гражданите да си обновят жилищата, понижавайки разхода за енергия и подобрявайки стандарта си на живот. Това ни задължава да разработим нови стимули и инструменти, чрез които да санираме стария жилищен фонд“, коментира още заместник-регионалният министър.
Дора Янкова информира, че от 1 юли ще започне разплащането към общините по вече сключените договори за енергийна ефективност по ПВУ. Първоначално са предвидени около 33 млн. лв., като по-голямата част от тях са предназначени за покриване на разходите на домакинствата за технически паспорт и енергийно обследване, които бяха необходимо условие за кандидатстване по ПВУ.

Съгласно регламента сдруженията на собствениците с одобрени проекти и сключени договори получават обратно парите си по Етап 1. „Опитваме се да наваксаме голямото забавяне от предишни управления. Благодарение на активността на правителството и доверието от страна на ЕК, успяхме да запазим целия ресурс за енергийна ефективност по ПВУ“, коментира още Янкова.
Заместник-регионалният министър каза още, че до края на годината ще стартира и вторият етап на Националната програма за енергийна ефективност, която е с ресурс от 2,5 млрд. лв. до края на 2029 г. „В момента в дискусия с Националното сдружение на общините и професионалните организации разработваме методическите указания и правилата за кандидатстване и изпълнение. Стремежът ни е да направим програмата с максимално олекотени административни процедури, без излишни тежести. В същото време програмата ще е справедлива и прозрачна, за да се разходва по най-добрия начин общественият ресурс“, коментира Янкова.
Според нея е много важно да се защити интересът на малките населени места, защото до момента в 103 малки общини няма нито един одобрен проект за саниране на сгради, въпреки че са били допустими по някои от програмите.
Предстои да се обявяват и пазарни консултации за определяне на референтната стойност на цената за саниране на сградите. Целта е строителните фирми да дадат актуални цени на стойностите на материалите и труда, с оглед инфлационните процеси от 2023 г. насам, за да има пазарни цени.
„Предстои ни и дебатът за нова жилищна стратегия, борбата с енергийната бедност и достъпа до жилище. Трябва да обсъдим и бъдещите програми за саниране, те да не се свеждат само до топлоизолация и дограма, а за цялостно енергийно обновяване 3 и управление на сградите, достъпна среда, зелени мерки, подобряване на цялата среда около блока – осветление, паркинг, площадки и т.н.“, коментира още Янкова.


Икономика
Габрово събира държавата, науката и бизнеса в името на иновациите и растежа


В Ритуалната зала на Община Габрово се проведе ключова среща между заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, представители на Министерския съвет и Министерството, кмета на Габрово Таня Христова, научната общност и представители на бизнеса от региона.
Събитието бе организирано от Министерството на иновациите и растежа, в партньорство с Община Габрово, Технически университет – Габрово и Регионалния иновационен център „Амбициозно Габрово“. В центъра на дискусиите бяха новите възможности за финансиране по европейски програми, насочени към малките и средни предприятия, иновациите, дигитализацията и енергийната ефективност.
Представителите на Министерството подчертаха, че до края на годината се очакват над 20 процедури по двете управлявани програми с общ бюджет над 1 милиард лева. Сред водещите теми бяха Индустрия 4.0, цифровите двойници, изкуственият интелект и развитието на иновационната инфраструктура – ключови приоритети, които ще формират бъдещето на българската икономика.

Особено внимание беше отделено на нуждата от по-тясно взаимодействие между бизнеса и научните среди, включително използването на лабораторна инфраструктура и развитието на индустриални зони в стратегически райони.
Според Томислав Дончев, в момента се развиват 10 индустриални зони, но страната се нуждае от още поне толкова, за да се ускори реализацията на инвестиционни проекти и да се съкрати времето за тяхната реализация поне четири-пет пъти. Енергийната ефективност също бе сред основните акценти – определена като стратегически инструмент за повишаване на конкурентоспособността, устойчивостта и енергийната независимост на страната.
По време на срещата бе повдигнат въпросът за Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, включително този в Техническия университет – Габрово. Въпреки направените инвестиции за милиони левове, инфраструктурата остава слабо използвана от бизнеса.

Вицепремиерът обяви, че скоро ще бъде създадена публична платформа с информация за наличното оборудване и условията за достъп до всеки технологичен парк в страната. Сред обсъдените теми бе и тази за отбранителната индустрия, където Дончев изрази желание разходите да се превърнат във възможности.
Той подчерта потенциала на България да се утвърди като производител на дронове и специализирани продукти за сектора – посока, която би дала силен тласък на икономиката.


-
Новинипреди 5 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 6 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Новинипреди 5 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия
-
Културапреди 4 дни
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново
-
Кримипреди 5 дни
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там
-
Любопитнопреди 4 дни
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!
-
Кримипреди 4 дни
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой
-
Любопитнопреди 3 дни
Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)