

Икономика
Арх. Пенчева: С малки стъпки ще възродим Шести участък
Архитект по образование и по призвание и оптимист по душа, Димка Пенчева е родена в Севлиево, но от дете живее и твори в Габрово. Работата ѝ е свързана с разработване на градоустройствени и архитектурни проекти за подобряване на градската среда в Габрово, където е ангажирана от Общината като експерт в областта на опазване на архитектурното наследство по проект СИНЕМА с пилотна локация квартал „Шести участък“.
Завършила е Университета по архитектура, строителство и геодезия със специализация „Опазване на архитектурното наследство“. Професионалния си опит е натрупала като проучвател в Националния институт за паметници на културата, като експерт в дирекция „Устройство на територията“ на Община Габрово, както и в ролята на проектант и съуправител на проектантска фирма. Градът от мечтите ѝ е този, който има минало, настояще и бъдеще. „…като Париж, например!“. В свободното си време чете книги и се занимава с възпитанието и развитието на двете си деца.

Какво означава да си двигател на промяната в градски условия?
Да провокираш хората да се замислят за нещата, които можем да променим, за да подобрим градската среда, и да ги убедиш, че това може да стане реалност, ако започнем процеса на промяната още сега и заедно.
Има ли прецеденти в живота ти, от които се учиш и ти дават куража да продължиш в мисията си напред?
През 2001 г. участвах в международен проект за предложения за рехабилитация на сграда, която е била манастир, а впоследствие затвор – „Сан Доменико“, в италианския град Сан Джиминяно. Впечатли ме това, че инициативата за организирането му бе на общността. Именно жителите на това малко градче се бяха обединили да запазят една уникална сграда – обект на културното наследство, и да я превърнат в общодостъпно пространство. Те предизвикаха интереса на специалисти в световен мащаб и убедиха местните власти да приемат идеята им. Този пример ми дава кураж да продължавам напред.
Правиш ли грешки, на какво те учат те? Изобщо, доколко грешката е определяща в развитието на един лидер?
Разбира се, че понякога допускам грешки. Аз лично не възприемам грешката като провал, а като знак, че има още много неща, които трябва да науча, за да бъда по-добра в работата си.
Когато се занимаваш с обществена дейност, поемаш ли рискове от името на другите?
Бих поела риск от името на друг само в област, в която съм по-компетентна от него.

Как планираш годината си, за какво ти стига една година?
Предвид динамиката на времето, в което живеем, и спецификата на професията ми трудно планирам дългосрочно. Разбира се, за да постигне успех в дадена област, човек трябва да отдели необходимото време.
Как би описала града, за който работиш? Кои са посоките в него, които искаш да развиваш?
Габрово е един зелен град с уникална градоустройствена структура, предопределена от специфичния релеф, който го заобикаля. Градът е разположен в близост до географския център на България в местността Узана, но същевременно е и център на хумора и сатирата. Габрово има своето историческо ядро – квартал „Шести участък“, където съжителстват минало, настояще и бъдеще.
Какво направи досега за този град и какво ти предстои да направиш?
Като архитект съм проектирала редица обекти в Габрово и региона. Един от последните е за реставрация и адаптация на Соколовите къщи. След реализирането на проекта тази уникална сграда в историческото ядро на Габрово се превърна в специално място за жителите и за гостите на града. Това е една малка стъпка към цялостното възраждане на квартал „Шести участък“.
Защо е важно да работим за подобряване на градската среда?
Градската среда е лицето на един град, но същевременно тя създава условията на живот за обитателите му. Подобряването на средата ще доведе до по-добри условия на живот и ще направи по-щастливи жителите на града.
Кои са най-интересните три места в твоя град?
Може би Домът на хумора и сатирата, Априловската гимназия и „Шести участък“, защото тези три места носят в себе си уникалния характер на града и на неговите жители – хумор, предприемчивост и любознателност.

Какво сплотява общността ви? Даденостите на средата или каузи за права и нови ресурси?
Според мен хората възприемат наличните ресурси на средата за даденост и по-скоро се сплотяват при отстояването на конкретни казуси, засягащи правата им.
Как работиш с различните общности? Кои са трудностите?
Общността е съставена от личности, всяка от които има своя гледна точка. Много е трудно да се намери обща тема или казус, който да представлява интерес за цялата общност и да провокира единни действия от нейна страна.
Как привличаш хора за каузите си? Как преодоляваш разочарованието си, когато не те разбират?
Опитвам се да изслушвам хората и да ги заразявам със своя ентусиазъм в търсене на решение по даден казус, което да съчетава гледните точки на всички заинтересовани, но не винаги това е възможно.
Смяташ ли, че би могла да повториш проектите/успехите си в друг град или дори държава?
Всеки архитектурен проект е свързан с определена среда, исторически, икономически и социални дадености, което го прави уникален.
Довърши изречението: „Шести участък“ е любимо място за …
… габровци! За мен преди всичко жителите на града трябва да обичат своя творчески квартал, за да може той да се развива и да се превърне в привлекателно място и за неговите гости.

Интервюто е публикувано в зимния брой на вестника на „Дарик радио“ – „Dolce far niente“. То е част от общ материал, озаглавен „Мисията възможна 6“, в който са представени творческите квартали на Пловдив, София, Стара Загора, Велико Търново, Варна и Габрово. От днес изданието може да бъде намерено на „местата, които авторите му харесват“ – избрани хотели и заведения в София, Варна, Бургас, Пловдив и големите планински курорти в страната, където се разпространява безплатно.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“


Младежки център – Габрово, Бюро по труда – Габрово и ЦПЛР Кариерно ориентиране – Габрово организират за втора година съвместно събитие „Ще работя през ваканцията 3“. То е насочено към младежите под и над 18 години, които нямат голям опит на трудовия пазар и цели да им даде насоки в търсенето на работа, като най-вече да ги ориентира, в това как се изготвя подходяща автобиография, какви други документи трябва да имат и за какво да внимават при кандидатстване за работа.
Събитието ще се проведе в Голямата зала на Младежки център Габрово на 29 април, вторник, от 16 часа. Безплатно е и не изисква предварително записване. ЦПЛР Кариерно ориентиране- Габрово ще издадат на присъстващите различни тънкости при изготвянето на автобиография, с която да се кандидатства за работна позиция. Ще разкажат какво точно е нужно на едно CV, за да бъде то отличаващо се от останалите. Ще дадат отговор на това, какво да се включи, когато един млад човек няма натрупан професионален опит?
Бюрото по труда ще представи услугите си, от които могат да се възползват младите хора. Психологът на Бюрото Галина Станкова ще даде препоръки за добро представяне на интервю, ще сподели също често задавани въпроси от работодатели и как може да се преговаря за стартово заплащане.
На събитието ще присъстват и членове на HR-отдели(Човешки ресурси) от габровски компании, които ще предоставят повече яснота в процеса по наемане на нови служители. Те ще разкажат какво търсят съвременните компании в кандидатите, на какво обръщат внимание и кои са най-честите грешки, които младите хора допускат в своето представяне.
Много младежи ще започнат работа през лятната ваканция и събитието цели да им помогне и подготви за написването на CV, което да ги отличи от останалите кандидати за дадена позиция.
Събитието „Ще работя през ваканцията 3“ на 29 април, за изготвяне на CV, ще бъде последвано от среща с работодатели от град Габрово и региона, озаглавена „Ще работя през ваканцията 4“, в която младите хора ще имат възможност да се запознаят с различни фирми, хотели, ресторанти, музеи, предлагащи сезонна заетост. То ще се проведе на 8 май, отново в 16.00 ч., в Ритуална зала на Община Габрово.


Икономика
Предстои публично обсъждане на Бюджета на Габрово


Публичното обсъждане на Бюджет 2025 на Габрово ще се проведе на 22 април, вторник, от 17.30 часа в Ритуална зала на Общината, информираха от администрацията на кмета.
Кметът Таня Христова отправя покана към жителите на община Габрово, юридически лица, представители на средствата за масово осведомяване, на граждански сдружения, общински съветници, ръководители на бюджетни звена и други заинтересовани лица, да вземат участие в публично обсъждане на проектобюджета.
Насроченото обсъждане ще се проведе на основание Закона за публичните финанси и Наредбата на Общински съвет – Габрово за условията и реда за съставяне на бюджетната прогноза за местни дейности за следващите три години, за съставяне, приемане, изпълнение и отчитане на бюджета на Габрово.
Материалите по проекта на бюджета на община Габрово за 2025 г. ще бъдат на разположение и на хартиен носител в Центъра за административно обслужване на гражданите в сградата на общинската администрация и в електронен вариант оттук.


Икономика
Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“

Ученици от 11 и 12 клас на СУ „Васил Левски“ – Севлиево взеха участие в двуседмично обучение по предприемачество под наслов „Млади предприемачи“, което имаше за цел да подпомогне младите хора в кариерното им ориентиране и изграждането на лични и бизнес умения.
В рамките на обучението участниците се запознаха с възможностите на международната проектна платформа Career4EU, която предоставя ценни ресурси за диагностика на личните таланти, формулиране на кариерни цели и придобиване на знания в различни сфери на предприемачеството.
Обучението беше структурирано в две фази – присъствена (4 часа) и онлайн самостоятелна (8 часа), като учениците имаха възможност да преминат през учебните модули „Диагностика на таланта“ и „Семинар на основателя“. Те разработиха и представиха собствени бизнес идеи, като акцентът беше върху тяхното представяне чрез метода „Elevator Pitch“ – кратка и въздействаща презентация, която трябва да грабне вниманието на потенциални инвеститори за минимално време.
Участниците демонстрираха иновативно мислене, социална ангажираност и екологична насоченост в своите проекти, като представянето на идеите имаше и състезателен характер. Най-добрите презентации бяха оценени от самите участници, а победителите в двете групи получиха награди от организаторите: ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово при Габровската търговско-промишлена палата и ЦПЛР „Кариерно ориентиране – Габрово“.
Освен това, ученици с изключителни презентационни умения също бяха отличени и наградени. Всички участници получиха сертификати за успешно преминатото обучение, което им предостави безценни знания и умения за тяхното бъдещо развитие.
Международната платформа Career4EU продължава да бъде ценен инструмент за младите хора, които искат да изградят своето професионално бъдеще и да реализират своите предприемачески идеи.

-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“