Свържи се с нас

Култура

Златна бримка заплитат във Враниловци

Published

on

На 28 септември, събота, от 10.00 часа, габровското село Враниловци ще се превърне в сцена за първото издание на фестивала „Златната бримка“, посветен на ръчното плетиво. Организаторите от читалищата „Наука 1902” във Враниловци и „Постоянство 2012” от Армените имат амбицията този уникален фестивал да се провежда всяка есен и пролет, за да поддържа жива една отдавна затихваща, но изключително значима за българската култура традиция.

„Бримка по бримка, ред по ред“ – така поколения жени от българските села са създавали изделия с любов, топлина и красота, които носят лична история и грижа. Плетивото, изплетено на ръка под меката светлина на огнището или свещта, е било не просто дреха, а символ на семейната отдаденост и труда. Тази нишка на семейната любов и радост, изгубена днес сред машинните изделия, е това, което „Златната бримка“ иска да възроди.

Фестивалът ще събере на площада във Враниловци майстори на ръчното плетиво от целия район, които ще покажат своите изделия – от топли зимни пуловери до красиви шарени шалове и ръчно плетени чорапи. Посетителите ще имат възможност не само да видят, но и да закупят тези уникални изделия, като някои от тях ще бъдат дори поръчкови. А за тези, които искат да научат повече за изкуството на плетенето, ще има демонстрации на различни техники.

Сред акцентите на събитието ще бъде представянето на „Първа бримка“ – демонстрация от местните майсторки Венета Недялкова и Кина Йорданова, които ще покажат как се заплита основната бримка, един от най-важните етапи в плетенето, особено при изработката на чорапи. Преждата ще се премята бързо и ловко през ръцете на майсторките с една, две, пет куки или обръч, а красотата на ръчно изработените изделия ще зарадва всички посетители.

Дида Бочева, автор на идеята за фестивала, подчертава уникалността на събитието: „Има много фестивали, но предимно фолклорни и кулинарни. Нашият е различен. Събираме ръкоделци, за които плетенето е хоби или професия, но задължително – ръчно.“

Бочева допълва, че целта на фестивала е да привлече вниманието към ръчните изделия, като подчертава важността на традицията: „Трябва да съхраним това изкуство, което носи уникална красота и личен почерк.“ Програмата на фестивала ще бъде допълнена от музикални и танцови изпълнения на фолклорни състави от района, като специален гост ще бъде изпълнителят Свилен Тодорински.

„Златната бримка“ е първата стъпка към възраждането на традициите на ръчното плетиво, съхранявани с векове, и обещава да стане събитие, което да привлича все повече ценители и любители на този старинен занаят.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица