

Култура
Първо място и признание за Танцов клуб „Хопни ми, тропни ми” – Севлиево

От 21 до 23 юни в древния град Несебър се проведе юбилейното Десето издание на Международния фолклорен фестивал „Несебърски накит 2024“, организиран от Община Несебър и читалище „Яна Лъскова-1905“. Амфитеатърът в града се превърна в сцена на таланта, певческото и танцовото изкуство на български и чуждестранни любители, самодейци и почитатели на фолклора от читалища, центрове по изкуствата, школи, клубове и други.

В тридневната конкурсна програма участваха над 650 участници от страната и чужбина. Фестивалът имаше конкурсен характер и целеше да съхрани и популяризира фолклорното наследство, да стимулира интереса и любовта на поколенията към фолклорното творчество, да подтиква към издирване, съхраняване и разпространение на фолклора.

Журито, оценяващо изпълненията, бе съставено от изтъкнати професионалисти и доказали се авторитети в областта на българския фолклор: Проф. акад. Милчо Василев – главен художествен ръководител на Академичния фолклорен ансамбъл при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, композитор, диригент. Проф. д-р Антон Андонов – преподавател в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, балетмайстор във фолклорен ансамбъл „Тракия“ – Пловдив. Д-р Ваня Монева – хоров диригент, преподавател в НМА „Панчо Владигеров“ – София. Д-р Данислав Кехайов – народен певец, фолклорист.

В късната вечер на 22 юни, празникът на българския фолклор, на сцената излязоха момичетата и момчетата от Танцов клуб „Хопни ми, тропни ми“ – Севлиево. Под ръководството на Пламен Христов и Беньо Пенев, за конкурса те представиха два танца – „Северняшка китка“ и Женски тракийски танц.

Дефилето на участниците по крайбрежната алея и дългото седемчасово очакване не попречиха на изпълнителите да се представят блестящо. Артистичните и емоционални изпълнения на танците завладяха както публиката, така и журито.
Дългите ръкопляскания и високите оценки развълнуваха танцьорите, а най-високото признание за труда им дойде от личните поздравления на членовете на журито. Те бяха впечатлени от техничността и заряда на изпълненията, които показаха, че самодейци могат да представят танци с такова качество и стил.

Не случайно първото място в категорията за фолклорни танцови състави, изпълняващи обработен фолклор, беше присъдено на Танцов клуб „Хопни ми, тропни ми“. Клубът получи диплом и дизайнерски плакет, а съставът бе включен в галаконцерта на закриване на фестивала, заедно с изпълненията на Ансамбъл „Тракия“.
Това е пореден успех и признание за момичетата и момчетата от „Хопни ми, тропни ми“, които добавят още един триумф към своята творческа биография.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“