

Култура
Интересен двудневен фотомаратон в Севлиево
Стефан Каменов представя „Фотография и фотограма” и работилница за цианотипия „Синята градина“.

Предстои интересен двудневен фотомаратон в Севлиево. Фотографът Стефан Каменов ще представи дебютна фотоизложба „Фотография и фотограма” на 14 юни, от 18.00 часа, в Бялата галерия на НЧ „Развитие-1870”. На следващия ден, съботно, в 11.00 ч, във Фотоклуб „Севлиево” ще отвори врати работилница за цианотипия „Синята градина”.
Събитията поставят началото на поредица от срещи, част от мащабния проект Фотографски срещи Севлиево 2024 – „ИСТОРИИ В КАДЪР…”. В тазгодишното трето издание на форума, който ще се проведе по време на Празника на тиквата и ежегодния Севлиевски есенен панаир през октомври 2024 г., на фокус отново ще бъде изкуството в снимка.
В изложбата си гост-фотографът Стефан Каменов ще представи черно-бели и цветни фотографии от различни негови цикли, цианотипия, както и 3 хлорофила (отпечатъци върху листо). Ако искате да научите повече за първите фотографски процеси – цианотипия, запишете се за участие в работилница „Синята градина“.
Стефан Каменов е многопластов фотограф, който притежава богата визуална култура и силно развито чувство за естетика и красиво. За него фотографията е средство за себеизразяване, с което борави с лекота и професионализъм. Той изследва света около себе си и се интересува от човека и неговото психологическо представяне.
В кадрите му всеки детайл има своята смислова стойност и допринася за общата атмосфера на снимката. Независимо, че се справя успешно с различни фотографски задачи и предизвикателства, портретната и уличната фотография са неговата страст. Той има точен и безпогрешен поглед върху обектите, които снима и успява да извлече есенцията с малко изразни средства и същевременно да покаже възможно най-много от заснетото.
Фотографиите му са изпълнени със смисъл и дълбочина. Всяка една фотография разказва своя история. През годините Каменов работи и развива различни цикли, които постоянно допълва и обогатява. Някои от неговите фотографски проекти са „Ръце”, „Жена”, „С/Цената на успеха”.
Всички те изучават човека и правят творчески разрез на душевността на хората, на тяхното отношение към живота и на отражението на живота върху тях. Роден е във Враца на 2 януари 1982 г. Завършва художествена фотография „Арт-колеж” – София през 2007 г., с дипломен ръководител Алеш Хръдличка. Обича да експериментира и да опитва нови за него неща. Повече от пет години се занимава с цианотипия – един от първите фотографски процеси.
За това време успя да изгради множество работилници за деца и възрастни и да допринесе за разпространението ѝ сред широк кръг от хора. Стефан Каменов е носител на редица награди: поощрителна награда/Honorable Mention TOKYO_2019 People /Portait/ – категория „Портрет” – TIFA – Tokyo International Foto Awards (2019); сребърен медал раздел „Репортажна фотография” в 22 Фото Академика (2021); първо място на тема „Художествен портрет” в конкурс на Фото-форум (2021); сребърна значка в Международния конкурс на WPE – International Photographers Awards за Фотожурналистика /Репортаж/ Култура (2021); сребърен медал в четвъртото норвежко състезание – 4 th Fjord Bergen – Portrait, Human and/or pets PID-C (2021); трето място за поредица върху фото филм към БГ ПРЕС ФОТО 2022 и др. Той участва в българската селекция с тема „Българската зима” на престижния фотографски форум 27-0 биенале на FIAP през 2013, както и в българската селекция за Световна купа на FIAP „Приятелство и солидарност” (2014), където България се класира на 4-то място.
По-късно същата тази селекция е показана на „Фотоваканция” и включена в „Месец на фотографията” същата година.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“