Свържи се с нас

Култура

Документалното ни богатство вече се съхранява в новооборудвани помещения

Published

on

През август тази година, след няколкогодишни усилия, Държавен архив – Габрово, с пълната подкрепа на ръководството на ДА „Архиви“ се обзаведе с нови и модерни стелажни съоръжения, които са инсталирани в новото архивохранилище на ул. „Бодра смяна“.

В края на октомври приключиха дейностите по пренасяне на важен документален масив, т.нар. масив „К“ от старо архивохранилище в новооборудваните помещения. „Така се сбъдна една наша мечта, за която работиха колеги-архивисти и преди нас: да съберем цялата си документална нaличност под един покрив и да осигурим на най-ценните документи, създадени в периода от края на XIX до средата на XX век, подходящи условия за тяхното съхраняване“, споделя Цветомира Койчева, началник на Държавен архив – Габрово.

Процесът бе съпроводен със затваряне на читалнята за потребители на архивна информация, за да може служителите на Държавен архив – Габрово, които в момента са четирима, да подредят документите правилно и прецизно, съгласно утвърдената архивна методика, допълва още началникът на Архива.

Новите стелажни системи са двуетажни и така се осигури достатъчно място и пространство за бъдещи постъпления на документи, които подлежат на държавно съхранение. Това е обществено достижение, тъй като засяга правилното опазване на важни документи на цялата Габровска област.

От началото на м. ноември, читалнята на Държавен архив – Габрово е отворена за потребители, а работата по тяхното обслужване ще бъде улеснена от факта, че ще се изпълняват заявки само от едно архивохранилище и ще се поддържа една сграда по-малко.

След оборудването му с нова вентилационна система, ще бъде организиран „Ден на отворените врати“ и габровци ще могат на място да се запознаят с мястото и начина, по който се съхранява документалното богатство на Габровска област.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица