

Любопитно
Севлиево изрисува българския трибагреник със семена

Българският национален трибагреник, изрисуван от националната гордост на родното земеделие – сортовите семена, изработиха участниците в деветото издание на най-големия национален агрофестивал у нас „Семе българско“, който традиционно се провежда в Севлиево през април.
Семената са в основата и на тазгодишната инициатива, затова чрез използването на различни по цвят и сорт семена, посетителите получиха възможност да се включат в изработването на арт инсталация, изобразяваща един от символите на България – националния трибагреник. Първите семена в инсталацията постави кметът д-р Иван Иванов, след като официално откри фестивала.
“Севлиево посрещна деветото издание на фестивала „Семе българско“, където година след година, българският дух пораства, семената на доброто се множат, а тъмнината отстъпва пред Непобедимото пролетно слънце! Радостен съм, че в нашия град, в самото сърце на България, отново прииждат производители, посетители, изпълнители, занаятчии, духовни хора и учени от цялата страна, за да подсилят ритуално покълналото семе на познанието. И вярвам, че много скоро то ще даде плод за идните поколения. Какъв е българинът в действителност – това може да се види само тук през двата фестивални дни: работлив, усмихнат, смел и заобиколен от целия си род. Защото тук е от кълна до върха – все българско!”, каза кметът д-р Иванов.
С поздрав към участници, гости и жителите на Севлиево се обърна и областният управител на Габрово Кристина Сидорова. „Прекрасно е, че вече девета година Севлиево напомня за българския род, традции и семето българско. Пазете българското и го предавайте на поколенията“, призова тя от сцената на фестивала.
В специално изградения „Дом за семена“ присъстващите на фестивала и тази година оставиха и взеха български сортови семена, сред които имаше и дарени от Селскостопанската академия, представители на читалищата Института по розата – Казанлък, Института по царевицата – Кнежа, Института по планинско животновъдство и земеделие – Троян, Института по растителни генетични ресурси – Садово, както и от читалищата от селата в Севлиевска община. Организаторите на събитието предоставиха и хиляди семена от утвърдени български сортове зеленчуци като: домат „Розова магия“, краставици „Гергана“, пипер „Пловдивска капия“, тиква сорт „Пловдивска“ и др.
Специална селекция семена на устойчиви български сортове предостави за продажба от Селскостопанската академия – дългогодишен партньор на фестивала. Вързопчетата с внимателно подбрани семена са безценна възможност за любителите на традиционните вкусове да засадят в градината си плодове, зеленчуци и зърнени култури, познати и отглеждани в страната ни от десетилетия. Част от специално подготвените торбички бяха предоставени като подарък от Селскостопанската академия за участниците в традиционната фестивална томбола.
Още в първия ден се проведе и традиционният вече конкурс за български обреден хляб „Никой не е по-голям от хляба”. Всеки един от участниците в конкурса представи своята погача, както и интересни факти, свързани с омесването на ритуалния хляб и мястото му в празничния календар на българите. Първа награда за обреден хляб тази година спечели НЧ „Напредък – 1887“ – село Крамолин, втора се класира Камелия Иванова от село Хирево, а третото място отиде при НЧ „Възраждане – 1927“ – село Петко Славейков. И тримата победители получиха почетна грамота и по един кашон първокласно брашно, за да продължат да поддържат традицията.
С участието си във фестивала „Семе българско” бизнес сдружение „Севлиево 21 век” постави начало на поредица инициативи, посветени на 30- годишнината от създаването му. Тя е под мотото „30 години с кауза Севлиево” и е бъде посветена на една голяма обществена инициатива в подкрепа на спорта – изграждане на многофункционална спортна зала в парк „Казармите”. Това е пореден жест на фирмите към обществеността на Севлиево и има за цел да обедини действията на бизнеса с местната власт за реализиране на този проект.
Сред специалните гости в тазгодишното издание на национален фестивал „Семе българско” в Севлиево е фотографът Жоро Хаджиев, който открива, снима и изследва обезлюдени планински села и забравени места из страната ни с експозицията „Изчезващите български домове”.
Истинска наслада на сетивата достави и специалната изложба на фотографа Богдан Боев „Полет над България”, която се реализира в партньорство със „Зелени Балкани“. Както сам споделя, воден от страстта си към дивата природа, Богдан Боев решава да дарява част от кадрите си за различни каузи, свързани с опазването на околната среда, публикува фотоси на диви животни, за да покаже красотата им и да помогне на хората да усетят поне част от магията, до която се докосва чрез изкуството на фотографията. За пътя на „Дар Лимец”, за тайнството на замесване на тестото, за магичната сила, която носи хлябът, за майсторлъка на хлебопекарите на посетителите своя опит сподели и Иван Андонов от сдружение „Благодаря“ в съботната сладко-медена раздумка на фестивалната сцена.

Специално внимание тази година беше отделено на пчелите и тяхната роля за бъдещето на планетата ни. В събота, под надслов „11 400 пъти в минута” (колкото е броят на маховете, които прави пчелата за минута полет) гостите на фестивала получиха възможност за разговор с майстор пчелар.
От беседата на д-р Йордан Кехайов посетителите научиха любопитни факти за процеса на добиване на мед, за интересния живот на пчелите и за тяхната роля за бъдещето на планетата ни, за ползите от консумирането на меда – единствената храна, която се усвоява напълно от човешкия организъм.
В неделния ден продължават и инициативите „Шанс за бебе”, която подкрепя семействата с репродуктивни проблеми и Фермерскит пазар „ОТ БГ”, който е вече традиция на фестивала. Във втория ден от „Семе българско“ продължават и любопитните срещи с големи имена в агросектора.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Парад на ретро автомобили – тази събота на площад „Възраждане“


За втора поредна година Авто СОЦ клуб „Рачо Ковача“ кани всички собственици на ретро автомобили и мотоциклети да се включат в Парада на ретро автомобили – Габрово 2025, което ще се проведе на 12 юли, събота, на площад „Възраждане“.
Събитието се организира с подкрепата на Община Габрово и е посветено на класическите и исторически превозни средства от всякакъв вид и има за цел да събере на едно място ентусиасти, клубове и индивидуални собственици от цялата страна, които с любов и грижа поддържат духа на миналото жив.
Програмата включва изложение на ретро автомобили и мотоциклети, представяне на участниците, музика, добро настроение и срещи със съмишленици. Ще бъдат раздадени награди и грамоти в различни категории, а акцент в програмата ще бъде парадното шествие до хижа „Партизанска песен“ в местността Узана.
Подредбата и регистрацията започва в 09.00 ч. Официалното откриване е в 10 ч., а до 13 ч. габровци и гостите на града ще могат да разгледат ретро возилата. Както и през първото издание на събитието през 2024 г., така тази година се очаква то да събере в Габрово десетки колекционери и любители на ретро културата!
Потопете се в атмосферата на миналото, разгледайте отблизо редки машини с история, направете незабравими снимки и споделете страстта си с други почитатели на автомобилното наследство.


Любопитно
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи


За трета поредна година традиционният базар „Продай непотребното“ продължава и това лято на поляната на Горски срещи на Градище, защото ненужното за един, е необходимо на друг!
А всички имаме по някоя вещ вкъщи, с която не знаем какво да правим и вече само ни заема място. Така че – ето начин да /си/ помогнем. Да намерим нови приятели, да споделим, да допълним семейния бюджет, да освободим място за новото в живота си, да прекараме време сред природата, да срещнем нови хора и да създадем нова подкрепяща се общност.
Участието в базара става с предварително записване на телефон 0889 965 020.
В „Продай непотребното“ можете да намерите всичко, без части за коли, които не се допускат за продажба. За участие в базара се допускат дрехи, бижута, малки електроуреди, играчки, книги, игри, съдове и стъклария, украса за дома и още, и още неща, които са изгубили стойност за вас, омръзнали са ви, вече не ви стават или просто искате да се освободите от тях, но са запазени и използваеми.
Ако искате да продавате – заповядайте в 10.30, а ако искате да купувате, в 11.00 часа участници в базара ще Ви очакват.
Елате в неделя, 13 юли, на поляната на Градище, където да направим заедно разнообразна и усмихната „гаражна разпродажба“!
За да разберете кога ще бъде следващия базар за употребявани вещи през август, следете фейсбук страницата на Горски срещи на Градище, където качваме информация за всички предстоящи събития, а през август и септември сме Ви подготвили много предизвикателства.


Любопитно
Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)


Тази събота, 5 юли, местността „Градище“ над Габрово ще оживее със сцени от миналото по време на Историческия фестивал „Градище“, организиран от Регионалния исторически музей – Габрово.
Събитието отбелязва значими годишнини, сред които 165 години от обявяването на Габрово за град и 142 години от създаването на историческия музей. Програмата ще предложи на посетителите исторически възстановки, включително изграждане на походен лагер, антични ритуали и демонстрации на римската армия.
Любителите на древната култура ще могат да се включат в кулинарни и винени презентации, стрелба с лък, монетосечене и занаяти като свещолеене и дърворезба.
Един от акцентите в програмата е концертът на Теодосий Спасов и Иван Шопов от 20.00 ч., последван от светлинно шоу с дронове, което ще озари небето над Габрово.
Събитието е с вход свободен, а организаторите обещават незабравимо преживяване за всички, които искат да се докоснат до духа на миналото.
ПРОГРАМА
от 10.00 часа до 22.00 часа
Туристически пешеходен поход:
По Римския път с Travel Plus История и природа – интерпретиран пешеходен преход по Римския път Начало: Габрово (с автобус до Боженци) – в 8:30 ч.
Край: м. Градище (Габрово)
Подходящ за възрастни и за семейства с деца над 8-годишна възраст
Записването се осъществява на адрес travel.plus@abv.bg
Повече информация на: https://travel-plus.net/tours/po-rimskiya-pat-bozhenci-gabrovo/
10.00 часа – Откриване,
Исторически възстановки на живота в крепостта, с продължителност през целия ден
20.00 часа – Концерт на Теодосий Спасов и Иван Шопов, продължителност 60 минути
21.00 часа – СВЕТЛИННО ШОУ С ДРОНОВЕ, с 204 дрона
Участници:
Асоциация „Виа Претория“; Asociatia Culturala Tomis – Констанца, Румъния, свободни реконструктори и занаятчии. Общ брой на участниците – 32 души. Сдружение Via Praetoria е оборудвано с екипировка за късна античност, IV–VI век, каквато е датировката на обект Ранновизантийска крепост „Градище“.
Всеки може да се запише за участие в томбола с награди. Ще получи номер, който трябва да пази и още един, който да пусне в кутията.
В програмата на фестивала ще може да видите:
10.00 ч. Представяне на участниците и екипировката, характерна за периода IV-VI век. Изграждане на походен лагер, отряд с прилежащото цивилно селище на търговци и занаятчии, заведение за храна и напитки (по антични рецепти) и религиозни ритуали.
10.30 ч. Антични ритуали – раждане, припознаване на новороденото.
12.00 ч. Кулинарна презентация – същност и развитие на кулинарията през античността, ритуал за убиване на животно за пир, дегустация на блюда по рецепти на Апиций, Катон и Плиний Стари. Ще се приготвят дегустационни порции за минимум 70 човека.
Винена презентация – виното през късната античност, култове, начин на отглеждане на лозята, начин на приготвяне на виното, дегустация на подправени вина, приготвени по запазени рецепти.
13.30 ч. Представяне на занаяти, практикувани през Античността.
– Керамична презентация – възникване, развитие и значение на керамичния занаят, техники за изработка на керамични съдове, демонстрация на работа с крачно керамично колело;
– Свещолеене, дърворезба, монетосечене и бижутерия;
– Пазар, представяне и продажба на ръчно изработени занаятчийски продукти;
– Стрелбище и стрелба с лък. 15.00 ч. Строй и порядки в римската армия – късният римски легион.
17.00 ч. Трансформация на армията, готите в римската империя, визиготи и остроготи – от битката при Адрианопол до Теодорих Велики.
18.00 ч. Томбола с награди.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 7 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 7 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 6 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 5 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници